A poharak oldalfalát átlátszó, vezetőképes fóliával burkolták. A fólia úgy viselkedik, mint egy kondenzátor, amelynél szigetelőréteggel elválasztott két vezetőképes felület elektromos töltést képes tárolni. A pohár esetében az ital viselkedik szigetelőanyagként, és a talp, illetve az oldalfalak felelnek meg a vezető lemezeknek.
Ha csökken az ital szintje, az oldalfal fóliájának kisebb felülete érintkezik a szigetelő folyadékkal. Ezzel csökken a pohár kapacitása, amit érzékel a mikrochip. Az asztallapba süllyesztett érzékelőkön keresztül a pohár kapacitását és a chip azonosítóját tartalmazó jeleket a központi egység folyamatosan veszi.
Minden pohár chipjét ugyanis a megbízható azonosításhoz digitális kóddal látják el, így a pincérek a megfelelő vendégnek tudnak újratölteni. Az átvitelre használt frekvenciák a feltalálók szerint a szívritmus-szabályzók működését sem zavarják.
Az újdonságról beszámoló New Scientist idézi Ronald Cole-t, a Delaware egyetem vendéglátás-menedzsment szakértőjét, aki szerint nagy szükség volna az iGlassware rendszerre. Tanulmányok mutatták ki, hogy a gyors italfelszolgálás és a vendég megelégedettsége között erős az összefüggés. Ha túl nagy az időkülönbség a rendelés és a poharak újratöltése között, romlik a teljes étkezés megítélése - mondta a szakértő.