További Hardver cikkek
Eredeti állapot Klikk a képre! |
Pici a PC
Szigorú feltételeim miatt nem választhattam hagyományos mini-, midi- vagy óriástornyot, de szerencsére már Magyarországon is többféle minigép kapható, úgynevezett barebone kiszerelésben. Ezek olyan kisméretű számítógépek, amelyek egyedi házat és alaplapot, valamint halk processzorhűtőt és tápegységet tartalmaznak. Egyetlen komoly hátrányuk, hogy általában csak egy-egy PCI-bővítőkártyát, AGP-videokártyát, merevlemezt és optikai meghajtót képesek befogadni, de kárpótlásul a gyártók az összes fontos kiegészítőt az alaplapra integrálják.
Az általam kiválasztott Biostar iDEQ 200A minigépen például integrált ATI 9100 videochip, optikai kimenettel is rendelkező hangkártya, egy hálózati, négy USB és két Firewire aljzat található. Így megspóroltam a videokártya árát, és a külső csatlakozók tömkelege miatt akkor sem jöttem zavarba, amikor nyomtatót, kamerát, tenyérszámítógépemet és mobiltelefont akartam egyszerre a géphez kötni. Az alapgépet egyébként DVD íróval, nyolcvan gigabájtos merevlemezzel, 2,6 gigahertzes Intel processzorral, 512 megabájt memóriával és Pinnacle PCTV Pro tévékártyával egészítettem ki.
Laposan jobb
Számítógépes megoldás |
A teszt során használt AGNeovo X-19AV monitor tökéletesen passzolt a nappaliba: robosztus külseje miatt kimondottan tévészerű, ráadásul közvetlenül ráköthettem a régi videómat, amit a csak kazettán kikölcsönözhető filmek miatt kénytelen voltam megtartani. (A régi audiokazetták problémája elméletileg megoldható.) Roppant szimpatikus megoldás, hogy a gyártó az LCD sérülékeny felülete elé kemény védőlapot szerelt, amely egyébként speciális fényszűrő réteget is tartalmaz.
Távoli hangok
Mélynyomóval felturbózott hangrendszer helyett a régi hifim hangládáit kötöttem a gépre, amivel ugyan nem sok helyet spóroltam meg, de a tévéadásokhoz és az mp3-ba tömörített gyűjteményem hallgatásához ez is bőven elegendő minőség, ráadásul a térhatásúnak mondott rendszerek hátsó hangszóróinak a kábelei miatt nem szívesen vésetném szét a nappalim falát. A földön kígyózó vezeték meg ciki. Különben is: a mélynyomók egészen röhejesen torzítják a hangokat, és a filmekben a földre eső apró tárgyak néha akkorát koppannak, mintha meteor csapódott volna a Földbe.
A szórakoztató központ fabatkát sem ér, ha nem lehet mindent vezeték nélkül irányítani. A Pinnacle a tévékártyához szerencsére távirányítót is mellékelt, amellyel a gép beindítása után a lejátszó összes funkciója elérhető. Szintén a távoli munkát segítette az igen olcsó rádiós Logitech Cordless Desktop Express, amelynek az optikai egere messziről is tökéletesen működött, viszont a billentyűzet már nehezebben kommunikált a számítógéppel, és gyakran elvesztett az éterben egy-két betűt. Talán túl széles a nappalim.
Játék, élmény
A konfiguráció megbízhatóan dolgozott, és egyszer sem tűnt fel, hogy a szobában számítógép dolgozik, a Biostar PC ugyanis igen halk. Ez egyrészt a minigép belső elrendezésének, másrészt a gyártó mellékelt szoftverének köszönhető, amelyben három felhasználási mód közül választhattam: normális, gyors és csendes (természetesen az utóbbinál is gyors volt a gép). A precíz kialakítású számítógép egyébként könnyen szerelhető, csak az első elcsúsztatható fedőlappal kellett óvatosan bánnom, nehogy zárt állapotában kinyissam a DVD írót.
Itt rend van |
Viszont hiába választottam a második legnagyobb méretű LCD-t az éppenhogy elérhető árkategóriában; a 19 inches kijelzőn a legkisebb választható felbontásnál (800x600) az ikonok, gombok és menük felirata körülbelül két-három méterről még valamennyire olvasható volt, a távoli kényelmes kanapéban ülve azonban már csak homályos foltokat láttam, tehát a médiaközpont nem igazán vált be munkaállomásként. Talán érdemes megvárni, amíg a 21 inches és nagyobb monitorokat is elfogadható áron dobják piacra, ami egy-két éven belül várhatóan bekövetkezik. Vagy közelebb kell ülni a monitorhoz.
|