Huang Qui és fia |
A férfi még 1999-ben indította a 6-4tianwang.com website-ot, amely eltűnt személyek nyomait kutatva, mintegy internetes üzenőfalként működött. A weboldal a 6-4 számkapcsolat (június 4.) miatt vonzotta a pekingi diáklázadással kapcsolatos bejegyzéseket is.
Ahogy közeledett az újabb évforduló, egyre keményebb üzenetek követelték a hivatalos álláspont módosítását, miszerint ellenforradalmi zavargások lettek volna 1989-ben. Emberi jogi csoportok arra is emlékeztetnek, hogy a site vonzotta az emberi jogi visszaélésekkel és hivatali korrupcióval kapcsolatos üzeneteket is. Ezek a témák Kínában szintén érzékenynek minősülnek, nyilvános megvitatásukat ahogy csak lehet, korlátozzák.
Huang tagadta felelősségét az oldalain elhelyezett üzenetekért. Letartóztatása nemzetközi újságírószervezetek és emberi jogi csoportok tiltakozását is kiváltotta. A kínai kormány folyamatosan korlátozza polgárait azok legalapvetőbb jogaiban, beleértve a szabad véleménynyilvánítás jogát - tudatta közleményében a New York-i székhelyű Committee to Protect Journalists. A Huang Qui-ügy bizonyítja, hogy az internet elterjedése nem változtatta meg az országban uralkodó szomorú politikai helyzetet.