Moduláris-e?
Korábban Andrew Appel szakértő, aki a Windows XP forráskódját vizsgálta, a felperes államok tanújaként azt mondta, hogy elkészíthető a modulokból álló Windows.
David Cole, az MSN (Microsoft Network) alelnöke John Borthwick, az AOL alelnöke nézeteivel száll szembe. Ez utóbbit annak bizonyítására vonultatták fel a vád oldalán, hogy a Microsoft a .NET-komponensek segítségével az operációs rendszerek területén élvezett de-facto monopóliumát az online szolgáltatások piacának meghódítására használja.
Gyanús a Liberty Alliance
Borthwick vallomása nem bizonyult elég hatásosnak, mert a meghallgatása során a Microsoftot képviselő Richard Pepperman ügyvéd keresztkérdései alaposan összezavarták. Cole most a Microsoft-féle Passport technológiáról, és a Sun segítségével fejlődő konkurens Liberty Alliance-szal kapcsolatos saját aggályairól számol be.
Bár Borthwick kénytelen volt beismerni, hogy a Microsoft .NET koncepciója lényegében nyitott szabványokon alapszik, és ezzel a versenytársak számára alkalmasabb alternatíva, mint az AOL-féle MagicCarpet. Ugyanezt erősítheti meg Heather Davisson is, aki az Opus-i webszolgáltató ügyvezetője. A cége számára ezen kívül kifejezetten előnytelen, ha különböző Windows változatok léteznek.
Végül Brent Frei, az Onyx Software ügyvezetője szólal fel a Microsoft oldalán, a Windows új funkcióinak előnyeit ecsetelve. A hét ötödik tanújaként Chris Hofstader, a Freedom Scientific alelnöke léphet Colleen Kollar-Kotelly bírónő elé. A látássérültek számára szoftvereket fejlesztő cég szerint elengedhetetlen a Microsoft operációs rendszer egységes felépítése és kinézete. Ugyanígy megnehezítené az új szoftverek fejlesztését, ha modulokból álló Windowsra kellene dolgozniuk.
Elkezdődött-e már a jövő?
A most következő tanúmeghallgatások mellett a pert figyelemmel kísérőket az az általános kérdés is foglalkoztatja, hogy Colleen Kollar-Kotelly bírónő ítélete a múltbeli vagy a jövőbeli fejlesztésekre vonatkozik majd.
Mialatt a felperes oldal ahhoz ragaszkodik, hogy a szoftvercéget tiltsák el a jövőbeli jogsértésektől, a Microsoft ügyvédei úgy vélik, a kartellper kizárólag a kilencvenes évek közepén kitört böngészőháború lezárását jelenti. A múlt héten Kollar-Kotelly bejelentette, hogy az ítéletben a lehetséges jövőbeli gazdasági konstellációkat is figyelembe veszi.