További Mobil cikkek
Michael Bloomberg polgármester ugyan megvétózta a mobiltelefon használatát korlátozó jogszabályt, de a New York-i közgyűlés most csütörtökön alighanem felülbírálja a vétót. Ezt követően 30 nap múlva életbe lép a jogszabály.
A LetsTalk.com felmérései szerint az amerikai lakosság közel felét kitevő mobilfelhasználók közül egyre többen gondolják azt, hogy bizonyos helyzetekben helytelen elővenni a mobiltelefont.
Nem tartják illendőnek
A mobilszolgáltatókat összefogó érdekvédelmi szövetség (Cellular Telecommunications and Internet Association) szerint három éve még a felhasználók 11 százaléka tartotta rendben levőnek a mozifilm közbeni telefonálást. Ez az arány időközben 6 százalékra csökkent.
A londoni Ideo designcég eközben elkészítette öt mobiltelefon prototípusát, amelyek lehetővé teszik a közelben levőknek, hogy áramütéssel, felháborodott üzenetekkel vagy idegesítő zajokkal figyelmeztessék a rossz helyen és időben telefonálgató személyeket.
Ha kiabál, hadd fájjon
Az Ideo szerint a közvélemény annyira felháborítónak tartja a helytelen mobilhasználatot, hogy már muszáj tenni valamit. "Az áramütés az emberek felháborodását fejezi ki. Úgy érezhetik, hogy hadd fájjon annak, aki visszaél a készülékkel" - jelentette ki a Wirednek Crispin Jones, az Ideo szakértője.
Az Ideo által kifejlesztett "társadalmi mobiltelefonokat" február végén a tokiói fotográfiai múzeumban mutatják be. A SoMo1 nevet viselő első típusnál automatikusan enyhe elektromos impulzus éri a telefon használóját, ha a másik oldal túl hangosan talál beszélni.
A kettes számú versenyző, SoMo2 néven csendes képtárakba és mozik nézőterére való, vagyis olyan helyekre, ahol illetlenség használni a mobiltelefont. A felhasználó nem beszél a telefonba, hanem kis joystickkal és irányító gombokkal beszédszintetizátort irányít, amely rövid hangok útján (például yeah és no) érteti meg magát a másik féllel.
Kopogtató kérelem
A SoMo3 már hangszert, konkrétan klarinétot mintáz, és a felhasználónak nem csak bele kell fújnia, de rendesen el kell játszania rajta a hívandó számot. A designerek azt remélik, hogy ez a nehezítés, és a látványos "koncert" meggondoltabbá teszi a telefont folyton előkapkodó usereket.
Nincsen elektrosokk a SoMo4-ban, viszont mindkét oldalon kopogtató hang helyettesíti a csengést. A hívásnál a megfelelő szám beütése után a felhasználó a telefon hátlapján kopog, mintha egy ajtón tenné. A hívott fél eldönti, hogy mennyire meggyőzően sürgető a kopogás, és hogy fogadja-e a hívást.
Közbeszólás
A SoMo5-nek azok örülhetnének, akik szívesen lebüntetnék a film közepén beszélgetni kezdő usereket. A telefon bárki számára lehetővé teszi, hogy vadidegen emberek telefonbeszélgetését olyan elektronikusan generált beszólásokkal gazdagítsák, mint "Kuss legyen" és "Tedd le nyomban!"
Jones és kollégái nem tervezik árusítani a telefonokat, az ötleteket csupán vitaindítónak szánják, illetve a közvéleményt kívánják tesztelni.