További Mobil cikkek
Több mint tíz év telt el a mobiltelefonok tömeges elterjedése óta. Több mint tíz éve nem múlik el hét, de legalább hónap anélkül, hogy brit tudósok, amerikai tudósok, svéd tudósok vagy magyar tudósok ne jelentenék be: a mobiltelefon-sugárzás roncsolja a genetikai kódot tároló dns-t, káros hatással van a sejtekre, mutációt, sőt rákot okoz, vagy éppen csökkenti a nemzőképességet. Vagyis hogy a mobiltelefon használata legalábbis veszélyes, rossz esetben halálos.
A mobilipar – további brit, amerikai, satöbbi tudósok eredményeire hivatkozva – rendületlenül cáfol, ami érthető, hiszen a káros hatásokat kimutató kutatások ritkán perdöntőek, másrészt a mobil telefónia sokmilliárdos üzlet, cseppet sem hiányzik neki a rossz propaganda.
A mobilos kísérletek jelentős részét maga a negatív eredményben érdekelt ágazat szponzorálja – egyes vélemények szerint a kutatásra szánt összeg harmada mobilcégektől jön. És bár sem a mobilipart, sem a tudósokat nem lehet szándékos elfogultsággal vádolni, Henry Lai, a mobilsugárzás-kutatás fenegyereke azt állítja, hogy az ipar által szponzorált kísérletek negyede mutat csak ki bármilyen hatást, a függetleneknek viszont háromnegyede.
Az egész témára rakódik még egy jó vastag réteg konspirációs elméletekből, amelyek egy része csalódott, esetleg állásukból eltávolított kutatóktól származik, másik része félőrült keresztes lovagoktól, harmadik része meg youtube-os hülyegyerekektől, akik naponta készítenek egy videót a vízforraló, kukoricapattogtató vagy tojássütő mobiltelefonokról (ez utóbbi hoaxot az Index bizonyító erejű videofelvétellel cáfolta). De mi az igazság?
Nincs igazság
A mobiltelefonok által kibocsátott, úgynevezett nem ioniozáló sugárzás mennyiségének kifejezésére a SAR-t használják, ez a Specific Absorption Rate, vagyis az a rádiófrekvenciás energiamennyiség, amelyet az emberi test elnyel.
Ion, nem ion
A nem ionizáló sugárzás az elektromágneses sugárzás olyan fajtája, amely nem képes eltávolítani egy elektront a molekulákból vagy atomokból, csak az elektron magasabb energiaállapotát idézi elő. Nem ionizáló sugárzásnak számít a látható fény, az infravörös, mikro- és rádióhullám (így a mobiltelefon); ionizál viszont az ultraibolya tartomány jelentős tartománya (ez ellen védekezünk naptejjel és UV-s napszemüveggel), illetve a gamma- és röntgensugár. A nem ionizáló sugárzás elleni védelemmel külön nemzetközi szervezet, az ICNIRP foglalkozik.
Az egyes telefonkészülékek Európában megengedett SAR-értéke 2, a szigorúbb Egyesült Államokban és Kanadában 1,6 watt per kilogramm (W/kg). Ennek a feltételnek természetesen az összes forgalomban lévő készülék megfelel, igaz, köztük vannak különbségek: a Cnet listája szerint például a Motorola V195s az Amerikában (és nálunk is) forgalmazott legmagasabb SAR-értékű telefon, a határértéket éppen elérő 1,6 watt per kilogrammal, és 1,5 fölött van még három Motorola-modell, illetve két Blackberry, egy HTC és egy Samsung is. Meglepő módon a legkevésbé sugárzó mobil, a Razr V3 is Motorola-termék, 0,14 watt per kilogrammal, és a tíz legjobb közé befért hat Samsung, két Nokia és még két Motorola – ezek mind 0,5 watt per kilogramm alatt sugároznak.
Talány, hogy a határértékeket miért éppen így állapították meg, de szinte mindegy is, mert a mobilgyártók fóruma, az MMF szerint ezeknek semmi jelentőségük: "A SAR-értékek közötti ingadozás nem jelenti, hogy a biztonság mértéke is ingadozna" – állítja a szervezet.
A káros hatásokat firtató kísérleteket jócskán megnehezíti, hogy a rosszindulatú daganatok egyes fajtái csak több mint tíz év alatt alakulnak ki, ennyi idő pedig éppen hogy csak eltelt azóta, hogy a tudósok foglalkozni kezdtek a témával. Így a legtöbb átfogónak, konkluzívnak és definitívnek szánt kísérletsorozat azzal a következtetéssel zárul, hogy a hatásvizsgálathoz több idő és további kutatások szükségesek.
Az igazi kérdés persze az, hogy soha nem látott mértékű konspiráció áldozatai vagyunk-e, és a mobilgyártók ugyanúgy packáznak-e az egészségünkkel, mint annak idején dohánygyárak. Íme a mérföldkövek historikus megközelítésben, hátha az idő rendet vág a zűrzavarban:
1995 - A patkányok éve
1995-öt írunk, a mobiltelefont Európában még csak filmsztárok, Magyarországon fűzöld zakós menedzserek használják, Amerikában meg szinte senki. Közben Henry Lai és Narendra Singh, a mobilsugárzás-kutatás úttörői két órán keresztül patkányokat tesznek ki a mobilfrekvenciához közeli mikrohullámú sugárzásnak. Ennek mértéke nem haladja meg az amerikai kormány által egészségesnek tartott határértékeket. A Bioelectromagnetics folyóiratban közzétett kutatási eredmények szerint a mobiltelefonok által kibocsátottakhoz nagyon hasonlatos mikrohullámok károsítják a patkányok agysejtjeinek dns-ét, ami azért veszélyes, mert az elváltozás sejtmutációhoz, rossz esetben rák kialakulásához vezethet.
Lai és Singh következtetéseit a mobilipar azonnal vitatja: a gyártókat és szolgáltatókat tömörítő CTIA egyik igazgatója, Joe Farren nem hiszi, hogy a kísérleteket bárki is megismételte volna: "A kutatások egészen a mai napig azt igazolják, hogy a drótnélküli készülékek egyikének használata sem jár egészségügyi kockázattal".
Lai-tól az amerikai egészségügyi intézet, a NIH megvonja a kutatási pénzeket, és – legalábbis a tudós szerint – lejárató kampányt indítanak ellene. A kutató megőrzi humorát: egy újságírónak arról mesél, milyen nehéz volt rávenni a patkányokat arra, hogy miniatűr mobiltelefonokat használjanak.
2000- Sir William éve
Kovács úr már rég megvette élete első mobilját, a Vodafone az előző évben elnyerte a koncessziót és nemsokára harmadikként szolgáltatni kezd Magyarországon. Nagy-Britanniában a független mobilszakértők csoportja közzéteszi várva várt jelentését, amelyet a csoport vezetőjéről, az Edinburgh-i Királyi Társaság akkori elnökéről, Sir William Stewartról azóta is Stewart-jelentésnek neveznek. A jelentésben az a legérdekesebb, hogy mivel elég hosszú (150 oldal, ebből 10 csak az összefoglaló) és elég homályos, előszeretettel idézi mindkét tábor. A mainstream média általában optimista ("Nem jelentenek egészségügyi kockázatot a mobilok" – lelkendezik a ZDNet), míg az ökogeek GreenLiving Online azt emeli ki belőle, hogy "indokolt az elővigyázatosság". Segít vajon, ha elővesszük az eredeti jelentést? Íme egy jellemzően határozott állítás: "Arra a következtetésre jutottunk tehát, hogy jelenleg nem lehet kijelenteni, hogy a rádiófrekvenciás sugárzás, még ha az országosan elfogadott szintek alatt marad is, teljesen mentes lenne a potenciális káros egészségügyi hatásoktól, így a hiányos ismeretek elégségesek ahhoz, hogy indokolják az elővigyázatos hozzáállást." Akkor ebből tessék megmondani, okoz rákot a mobiltelefon, vagy nem okoz.
2002 - Az olasz tudomány éve
Magyarországon már több a mobil, mint a vezetékes vonal, a penetráció 68 százalékos, a piac évi 3,71 milliárdos – euróban. Mindeközben Fiorenzo Marinelli, a bolognai Nemzeti Kutatóintézet sejtbiológusa azt vizsgálja, milyen hatással van a mobiltelefonokból áradó, még használatban lévő 900 megahertzes rádióhullám a leukémiás sejtekre. Az első 24 órában a beteg sejtek pusztulni kezdenek, de 48 óra elteltével visszájára fordul a helyzet, és a rák agresszív módon elburjánzik a szervezetben.
Marinelli egy az elektromágneses mezők biológiai hatásaival foglalkozó konferencián jelenti be eredményeit Rodosz szigetén. Tudóstársai kételkednek: "A legkevésbé sem vagyok meggyőződve róla, hogy a szerzők reprodukálható, valós jelenségeket vizsgálnak" – mondja David de Pomerai, a Nottinghami Egyetem molekuláris toxikológusa. Ugyanebben az évben az Oxford fiziológusa, Colin Blakemore "zavaros területnek" nyilvánítja a mobilsugárzás kérdéskörét, de kijelenti, hogy a nem ionizáló sugárzás közvetve veszélyt jelent a sejtekre azzal, hogy tönkreteszi a dns önjavító mechanizmusát, márpedig az ilyen sejtek sokkal agresszívebb módon válhatnak rákossá, mint a sértetlenek.
A sajtó, így a mértékadó New Scientist, az ellenoldalt idézve a 2000-es Stewart-jelentés megnyugtató eredményeire hivatkozik.
2004 - A REFLEX éve
Lassan annyi a mobil, mint az ember: a magyarországi szolgáltatók összesen 8,3 millió előfizetést jegyeznek, vagyis tízből nyolc magyarnak jut előfizetés. "A mobiltelefonok megváltoztatják az emberi dns-t" - erre a következtetésre jut az Európai Unió által szponzorált REFLEX kutatássorozat, amelyet a német Verum kutatócsoport koordinál. A tudósok laboratóriumi körülmények között vizsgálják a sugárzás hatását emberi és állati sejtekre, majd azt találják, hogy az elektromágneses tereknek kitett sejtek jelentős mértékben roncsolják a dns-t, amit aztán a sejt nem mindig tud megjavítani. A roncsolódás a sejtek következő generációjában is kimutatható, és a mutálódott sejtek rákot okozhatnak.
A reakció a mobil operátorok szóvivőjétől jön, aki mintha könyvből olvasná: "a tanulmány eredményei előzetesek, nem publikálták őket, nem estek át szakmai lektoráláson és megismétlésükhöz további kísérletek szükségesek".
Hasonló a véleménye a brit sugárvédelmi bizottság, az azóta megszűnt NRPB elnökének, sőt dr. Thuróczy Györgynek, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) főosztályvezetőjének, aki másfél évvel később az Indexnek azt nyilatkozza, hogy a REFLEX-szel párhuzamosan zajló kísérletek negatív eredménnyel zárultak.
Ugyanebben az évben a jó nevű svéd Karolinska Intézet hároméves kutatási eredményeit összegezve lehetséges összefüggést talál a hosszú távú – legalább tízéves – mobilhasználat és az akusztikus neuroma (hallóideg-eredetű tumor) kialakulása között. A CTIA szóvivője, John Walls szerint "ez csak egyetlen tanulmány erről a specifikus témáról, és nem vonhatók le belőle következtetések". A brit rákkutató intézet a következő évben saját eredményeire hivatkozva közli, nincs összefüggés az akusztikus neuroma és a mobilhasználat között.
2004-2007
Sorra jelennek meg a tizenhárom ország részvételével zajló, a Nemzetközi Rákkutató Intézet (IEARC) által koordinált INTERPHONE kutatás eredményei. Nagy részük nem talál bizonyítható összefüggést a különböző daganatos megbetegedések és a mobilhasználat között.
2008 - A félelem éve
Több a mobil, mint a magyar: 2007-ben 100 lakosra 101,7 előfizetés jut. Márciusban Dr. Vini Khurana elismert ausztrál idegsebész több mint száz addig publikált kutatási eredményre hivatkozva kijelenti: a mobiltelefonok több halálos áldozatot szedhetnek, mint a rákkeltő azbeszt vagy a dohányzás. "Egyre jelentősebb és növekvő számú bizonyíték van arra, hogy a mobilhasználat összefügg az agytumor bizonyos fajtáinak kialakulásával" – állítja Khurana, aki szerint egy évtizeden belül nyilvánvalóvá válik a kapcsolat (egyes tumorfajták több mint tíz év alatt alakulnak ki). Az idegsebész "azonnali, határozott lépések" megtételét szorgalmazza, mert egy évtizeden belül orvosi eszközökkel már túl késő lesz közbelépni.
A mobilszolgáltatók szövetsége (MOA) gyorsan reagál: a szervezet szerint Khurana véleménye a szakirodalom szelektív értelmezése, és nem kiegyensúlyozott elemzés.
Július végén Ronald Herberman, a Pittsburghi Egyetem rákkutató intézetének igazgatója mindeddig publikálatlan kutatási eredményekre hivatkozva figyelmezteti a gyerekeket, hogy csak végszükség esetén használjanak mobiltelefont, és a felnőttek tartsák távol a fejüktől a készüléket, illetve vegyék át egyik oldalról a másikra, miközben beszélnek. Háromezer alkalmazottjának címzett figyelmeztetésében Herberman utal azokra a szaporodó szakcikkekre, amelyek a hosszú távú mobiltelefon-használat káros egészségügyi hatásait taglalják, és közli: nem kellene megvárnunk, míg megjelenik egy végleges tanulmány, illetve hogy jobb félni, mint megijedni.