A PyMusique projekt programozói viszont bejelentették, hogy feltörték a zenék Microsoft DRM-védelmét. Feltételezések szerint a törés a 2001-ben született, FreeMe néven ismert kódon alapul, amellyel annak idején már sikeresen megkerülték a Microsoft fejlesztette rendszert.
Jon ismét lecsapott
A DVD-k védelmét szolgáló CSS-t évekkel ezelőtt feltörő Jon Lech Johansen bejelentette, hogy a szoftverük következő változata képes lesz a Napsteren használt DRM kiiktatására.
Jelenleg az online zenei üzletek nagy része a Microsoft-féle másolásvédelmi rendszert alkalmazza. Ha igaznak bizonyul a DRM feltörésének híre, annak messzire ható következményei lesznek.
A PyMusique kliensszoftverrel már többször megkerülték az iTunes Music Store egyre tovább fejlesztett másolásvédelmi eljárását. A heise.de híroldal szerint míg a védelmet kiiktató más eljárásoknál a dekódolás utólag történik, a PyMusique képes azonnal merevlemezre menteni az eredeti fájl védelemtől megfosztott változatát.
Megvenni meg kell
Azt a felhasználók továbbra sem kerülhetik meg, hogy megvásárolják a zenét, azt követően viszont a szám korlátozások nélkül használható, és tovább is másolható.
Ez a körülmény aligha boldogítja majd a hamvaiból feltámadt Napstert, amelynek üzleti modellje előfizetéses alapú. A felhasználó havi 10 dollár fejében korlátlanul tölthet le számokat, de csak amíg fizeti az előfizetést. Amikor ezzel felhagy, minden korábbi mentése használhatatlanná válik.
A kóddal lehet játszani
Ha viszont a PyMusique-hoz hasonló szoftver idejében eltávolítja a DRM-védelmet, a WMA-formátumban terjesztett zenei fájlok továbbra is működőképesek maradnak. A pyMusique fejlesztői nyilvánosságra hozták a Microsoft DRM-et rippelő kódrészletet. Állítólag ezt felhasználva már lehetséges számokat mazsolázni a Napster kínálatából.
A fejlesztők viszont a licenckérdések tisztázása előtt nem kívánják a kész szoftvert nyilvánosságra hozni. Ezen kívül Windows alatt működő PyMusique még nem is létezik, a kliens Linux és Mac OSX alatt futtatható.