További Net cikkek
Evil Angelica a legszebb hackek elkövetője Hackernők a királyok |
Látványkonyha
Ebből következően, a deface - magyarul egy oldal felülírása - általában sötétségben folyó és csendes hackertevékenység egyik leglátványosabb része. A zöldhatársértés, illetve a határőrbódén százzal áthaladó Rába-Steiger közötti különbséget tudom most itten elképzelni. Azt persze hozzá kell tenni, hogy egy deface bármilyen látványos is, az erkölcsin kívül (ejtsd: égés) a legtöbb esetben nem okoz semmilyen kárt, egy csendben folyó adatlopás annál inkább.
Egy oldal feltörésének többféle motivációja lehet. Az egyik legalapvetőbb annak demonstrációja, hogy az ember meg tudja csinálni. A megtört oldal a hacker névjegye.
A G-Force egy közismert pakisztáni hackercsapat Utálják az indiaiakat |
Politikai és dömping hack
Magyarországon 1999-ben jött el az oldaltöréses hackelések ideje. Arcot cserélt többek között a Microsoft Magyarország és a Budapesti Rendőfőkapitányság oldala. A legnagyobb port eddig az internetszolgáltató Elender oldalának kétszeres feltörése kavarta tavaly januárban. A deface ügyében nyilatkozó Phantom a szolgáltató bénaságával indokolta a törést.
Haxor Nation Crew Haraxanak Csiszárra |
Vasárnap éjjel együttes deface áldozatául esett egyszerre több magyar oldal. A Morphologic.hu, az IqSoft.hu, a PublicPress.hu-t, a Selectrade.hu-t, és az Egyesült Államok agrármarketing központjának honlapját, az www.ams.usda.gov-ot Obotak törte meg egy este, akinek trófeái között található a BRFK, a Számalk, a Spiderweb, az Infotéka, a Bsa.cz és Siófok város honlapja. Obotak nem különösebben indokolta a deface okait, ellenben az amerikai kormányzati oldalon elhelyezett üzenetéből kiderül, hogy arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a Microsoft szoftverei nem biztonságosak, továbbá, hogy Magyarországon különösen képzett szakértők helyett köztörvényes bűnözőnek tekintik a hackereket - szemben a Nyugattal, ahol korábbi hackerek jól menő komputerbiztonsági cégeket vezetnek, mint amilyen például az @stake.
A törés archívuma
Mi történik a feltört oldallal, miután a szerveren visszaáll a rend? A sok személyes diadal nem tűnhet el a múltnak nevezett semmibe, mint egy szomorú Edda-dalban. A feltört oldalak archívumokba kerülnek. Az interneten léteznek a feltört oldalak összegyűjtésére szakosodott szájtok. Az ilyen deface archívumok rendszerint tartalmazzák a hacker által elhelyezett oldalt, a törés időpontját és végrehajtójának nickjét.
A legismertebbek közé az Attrition.org-on fenntartott archívuma, illetve annak www.2600.com-on tükrözött verziója tartozik. Magyarországon szintén találhatók defacement archívumok.
A WFD egy palesztin hackercsapat Ellenük a m0sad |
Hogyan törik?
Noha a sulinetes gimnazisták irtó büszkék az általuk feltört oldalakra, az igazság az, hogy félórányi célzott kereséssel bárki olyan tudás birtokába juthat, amellyel jó eséllyel defacelhet weboldalakat. A rendszerek sebezhetőségének többnyire csak egyik oka az adott operációs rendszer biztonsági rése, hiszen ezekre szinte azonnal megjelennek a javítások. Azért is támadhatóvá válhat egy gép, mert hozzá nem értő emberek konfigurálják, és mert nem teszik fel a legfrissebb javításokat.
Kép a Hackerek című film defacelt oldaláról 1995 DEFCON |
A hacker valamilyen program segítségével a megtámadni kívánt gépen futó szolgáltatásokat is kilistázza (web, email, ftp, telnet, stb.). Minél több szolgáltatás fut egy gépen, annál sebezhetőbb a rendszer, hiszen potenciálisan bármelyik programban lehet kiaknázható biztonsági hiányosság.
Keresd a lyukat!
Ez az ember a CollegeGirls.org oldalát lökte fel |
A biztonsági hiányosságokat és a hozzájuk való javításokat listázó oldalakat természetesen nemcsak a rendszergazdák, hanem a hackerek is előszeretettel látogatják. Épp ezért az NTBugtraq-on és hasonló oldalakon direkt hibásan tüntetik fel a kiaknázható hiányosságokat, hogy a kevéssé hozzáértők ne tudják azokat alkalmazni.
Szerencsére a deface támadások legnagyobb része nem veszélyezteti az adott rendszer biztonságát: a leggyakrabban kiaknázott hiányosságok ugyanis csak a weboldalakhoz engednek hozzáférést, a felhasználók jelszavaihoz vagy a gépen tárolt adatbázishoz nem.