A Brilliant által ellenőrzött rendszer a Seti@Home-hoz hasonló módon gyűjti be a felhasználóktól a fölösleges processzoridőt, amelyeket a cég a piacon kíván értékesíteni - és hasonló módon kíván eljárni a felhasználók szabad tárhelyével: a kuncsaftok titkosított formában teríthetnék túlburjánzott archivumaikat a letöltögetők gépein.
Egymásra találtak a p2p-betyárok
A szakértő jellemzés szerint a Brilliant vezérigazgatója, Kevin Bermeister irodájában szerveződik jelenleg a fájlcserélő élvonal, a közgazdasági értelemben vett jövő. A megoldásra váró probléma: hogyan termelünk bevételt egy ingyenes fájlcserélő rendszeren, hogy állni tudjuk szerzői jogi pereink költségeit, és esetleg fizessünk a zenészeknek is?
Bermeister áll a poszt-napsteriánus idők legnépszerűbb rendszere, a Kazaa körül folyó névmágiával terhelt szervezkedés mögött. Ennek során a p2p-motort fejlesztő FastTrackben és a motorra épülő szoftvert terjesztő Kazaa BV-ben tömörült holland, svéd és dán programozók eladták a Kazaa-t Bermeister ismerőseinek, a Sharman Networksnek. A tömörült programozók ezt követően Blastoise néven tömörültek és 49 százalékos részesedést vásároltak a Brilliant titkos elosztott hálózatok építésére szakosodott leányvállalatában, az Altnetben.
Utóbbi vállalkozás terméke az az Altnet Secureinstall, amely feltűnés nélkül terjed a Kazaa telepítőjében, hálózatával gépidőt és tárhelyet bányászva a világhálóinterneten.
Nyerni lehet, de nem biztos
Bermeister a Cnet kérdésére elmondta: amikor megrántják a kapcsolót, a felhasználók szabadon dönthetnek, hogy támogatják-e az Altnet boldogulását vagy megtartják maguknak a fölös kapacitásokat. A felhasználói szerződésben ugyan az áll, hogy a felhasználó minden ellenszolgáltatás nélkül vesz részt az elosztott rendszerben, ám a Brilliant vezérigazgatója nem tartotta kizártnak, hogy ajándékutalványokat és videokazettákat sorsolnak ki a legjobban teljesítők között.
Az Altnettel dúsított Kazaát az elmúlt héten kétmillió-hatszázezerszer töltötték le.