
Dzsungelháborúban izzad a pécé
További Szoftver cikkek
Valahol a Csendes-óceán egy apró trópusi szigetén régészek furcsa leletre bukkannak. Amit a dokik egy ősi civilizáció romjainak gondolnak, arról a játék első percében kiderül, hogy egy idegen faj lezuhant űrhajója, amire persze rögtön felizgulnak az amerikaiak, és az éppen arra járó észak-koreaiak is (ügyes választás a rosszfiú szerepre: nem veti vissza különösebben az eladásokat, hogy a potenciális vásárló nem akarja a honfitársait halomra lőni).
Aztán nem túl meglepő módon előbújnak ET-ék, ismeretlen okokból mínusz negyven fokra hűtik a szigetet (dehogy ismeretlen: optikai tuning, mert állati jól néz ki a megfagyott dzsungel), és nekiállnak meghódítani a bolygót. Már ha nem lépünk közbe természetesen.
Merthogy mi a Delta Force elitkommandó tagjai vagyunk, a 2019-es év minden csúcstechnikájával és egy kisebb hadsereg tűzerejével felszerelve. Főcím, zene, indulhat a mészárlás.
Mi szem-szájnak ingere
Kezdjük a legnyilvánvalóbbal: a Crysis úgy néz ki, mint még soha semmilyen játék. A trópusi dzsungel valami elképesztően látványos, tuti, hogy pár grafikus és programozó eladta ezért a lelkét az ördögnek; látványban a játék simán agyonver mindent, amit akár pécén, akár konzolon láthattunk, a Bioshocktól a Halo 3-ig oda-vissza.
Mindenki magyar
A Crysis fejlesztőcsapata, a Crytek papíron ugyan német, valójában viszont annyira nemzetközi, hogy még a született németek is angolul beszélgetnek benn a cégnél egymás között (az alapítók egyébként törökök). Magyar kezek is dolgoztak a játékon, két grafikus (az összes jármű az ő munkájuk), és egy programozó (ő a fizikai modellezésért felelt); akik egyébként már hazaköltöztek, és most a cég magyar irodáját vezetik.
A legelső képek megjelenése óta tart a para a rajongók között: vajon milyen gépen fog ez a grafika nemhogy élvezhető sebességgel futni, de egyáltalán megmozdulni? Minden grafikai beállítást a minimumra butítva fut a Crysis (persze ilyenkor nem is néz ki olyan nyálcsorgatóan) a közepesnél alig jobb gépeken is, de ha a behirdetett csodagrafikát akarjuk látni, annak súlyos ára van. A tesztgépünkön (az unalmas technikai részletek nélkül: minden alkatrész egy fokkal az elérhető legerősebb alatt) arcpirító módon a közepes beállítást ajánlotta fel a program alapból, óvatosan eggyel feljebb toltuk a csúszkát, és bizony sűrűbb jeleneteknél rútul belassult. Aztán amikor a játékon dolgozó egyik magyar grafikus elmondta, hogy a fejlesztőstúdióban is csak egy olyan pécét látott, amivel a legmagasabbra tekert grafikával is élvezhető sebességet produkált a Crysis, megnyugodtunk.
A Delta Force odavág
A szuperkatonát tehát ledobják a szigetre pár társával, aztán mehetünk, amerre látunk. Nincsenek a szó szoros értelmében vett pályák (persze a sziget egyes részei ügyesen el vannak zárva egymástól, és mindig csak akkor enged át a következőre a játék, ha elvégeztük a feladatainkat), arra megyünk, amerre kedvünk tartja. Ha olyanunk van, játszhatunk kirándulót is, aki csak gyönyörködik a tájban, vagy óvatos Rambót, aki minden négyzetcentimétert feltérképez és minden ellenséges őrjárat pontos helyét feljegyzi, mielőtt elkezdi osztani az ólmot. Mert unatkozni nem fogunk, a koreaiak nagyjából egymillió katonával biztosítják a terepet, és egyszerűbb lelőnünk őket, mint diplomáciai útra terelni a konfliktust. Nem is beszélve a Mátrix robotjaira emlékeztető idegenekről.
A történet, és a rádión kapott parancsok nagyjából mederben tartják a kirándulást: miután kiirtjuk a fél észak-koreai néphadsereget, egymagunk megostromlunk kisebb katonai támaszpontokat, a nemzetközi helyzet határozottan elkezd fokozódni. Jön egy olyan tankcsata, amit tetszőleges metálbanda azonnal dalba öntene, ha nem írták volna meg már vagy 15 éve a Symphony of Destructiont, aztán behatolunk az idegen űrhajóba (sok sikert a tájékozódáshoz a zéró gravitációban), és végül jön a végkifejlet az instant jégkorszakkal nyakon öntött trópusi paradicsomban.

Nanoruha és más úri huncutságok
A játékmenet nagy dobását, a nanoruhát rögtön a felvezetésben jópofa Dr. House-os mozival mutatja be a játék: kamera be a vénába, ahol vadul száguld az adrenalin. A ruhától kérhetünk extra sebességet, extra erőt és álcázást. A trükk az, hogy a szupererő (amivel tízmétereseket ugrunk és autókat hajigálunk), a villámgyors sprint és a rövid ideig tartó láthatatlanság mind azt az energiát fogyasztják, ami a páncélzatunkat is táplálja. Ebből rögtön három játékstílus is fakad, a lopakodós-lesipuskás, a pusztakezes-agyonverős, és a pánikszerűen lövöldöző ellenséget háromszori körbefutás után agyonlövős.
Vagy a legjobb, ha váltogatjuk a hármat, és az első Predator-film főszereplőjét játsszuk el, aki a dzsungelben láthatatlanul becserkészi az áldozatot, kettétöri mint egy ropit, aztán a '88-as Ben Johnsont megszégyenítő sebességgel lelép.
Krízishelyzet
A játékiparban nem ritka, hogy egy sikerjáték fejlesztője átigazol egy másik kiadóhoz, ám a játékának jogai a régi gazdánál maradnak. Ilyenkor persze a cím jogaira támaszkodva a kiadó új csapattal készíttet egy hivatalos folytatást, az eredeti fejlesztő meg csak azért is egy nem hivatalosat. Így lett a Civilization "spirituális örököse" az Alpha Centauri, a System Shocké a Bioshock, a Medal of Honoré a Call of Duty - és így lehet a Crysisre is a 2004-es dzsungeles-mutánsos akciójáték, a Far Cry utódjaként tekinteni. Készül a hivatalos folytatás is, előzetes képeket itt lehet nézegetni belőle.
A ruha ráadásul folyamatosan regenerálja az életerőnket; ha már kilóg a belünk, nincs más teendőnk, mint meghúzódni egy csendes sarokban, és megvárni, míg magunktól felgyógyulunk. Ettől függetlenül elég könnyen meg lehet halni, nem is kell hozzá beállni egy tank elé kínai diáktüntető módjára, elég, ha a dzsungelharc közepette egy ellenfél a hátunkba kerül, vagy nem veszünk észre egy gránátot (amiket persze könnyű fokozatokon ordító pirossal mutat a játék).

A fegyverarzenálunk a pisztoly-shotgun-Kalasnyikov-mesterlövészpuska-rakétavető vonalon mozog (plusz gránátok), itt az extra ízt a fegyverekre szerelhető kiegészítők adják a lézerirányzéktól a hangtompítón át a zseblámpáig. Plusz vezethetünk vagy tucatnyi járművet, ami egyszerre szórakoztató és hatékony, mert vezetés közben nem nekünk fáj, ha lőnek ránk (persze a végső amortizáció előtt ajánlott kiszállni), plusz elgázolhatjuk a rosszarcúakat, plusz a fedélzeti fegyverekbe előrelátó módon végtelen mennyiségű lőszert pakoltak előző tulajdonosaik, ami a mi arzenálunkról nem mondható el.
Az ördög a részletekben
Mindezek mellett persze a Crysis még lehetne egy látványos, de dögunalmas játék, ám szerencsére nem az. Az ellenfelek nem hülyék, taktikáznak, próbálnak bekeríteni, élvezet küzdeni velük. A tűzharcokban rongálódik a környezet, dőlnek a fák, pusztulnak az épületek (milyen jó lenne pár városi pálya, ahol ez még jobban kidomborodik!), a járművek, a helyszínek pedig megadják a kellő változatosságot, ha éppen beleunnánk a mészárlásba.

A Crysis olyan játék, amire évek múlva is emlékezni fogunk - ami szerencsés dolog, mert az átlagjátékosoknak csak addigra lesz olyan pécéje, amin nyugodt szívvel feltekerheti maximumra a grafikát.
Crysis
A földbedöngölően látványos grafika mögött kellemes játékot találunk, már ha bírja a gépünk az iramot.
Hivatalos honlap

Az oldalról ajánljuk
- Gazdaság
Óriásit bukott a Tesla, ezért súlyos lépésre szánta el magát Elon Musk
Az autógyártó cégnek több mint hetvenszázalékos nyereségcsökkenéssel kell megküzdenie.
április 23., 08:15
- Futball
Utolsó pillanatban lőtt góllal lépett közelebb a Man. City a Bajnokok Ligájához
A manchesteri Világoskékek a ráadásban szerezték a győztes találatot.
április 23., 08:03
- Külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyökeres átalakítását tervezik
Marco Rubio szerint jelenlegi állapotában a tárca túlduzzasztott és bürokratikus.
április 23., 07:57
- Gazdaság
Nyáron kiemelt bérezést és szálláslehetőséget kínál a Lidl a Balatonnál
Diákokat is várnak a magyar tengerhez és a Velencei-tóhoz.
április 23., 08:22
- Belföld
Nehéz lesz ma ügyeket intézni, sztrájkba kezdenek a közszolgálati dolgozók
A szerdai munkabeszüntetés csak a kezdet.
április 23., 07:40
- Belföld
Tömeges elbocsátás jöhet a Károlin, már nyáron több tucat oktatójától válhat meg az egyetem
A hallgatók három lehetőség közül választhatnak.
14 perce
- Külföld
Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett
Összeomolhat a Trump-féle béketerv.
április 23., 08:30
- Sport
Olimpiai bajnokunk belelkesült a budapesti show-műsor hallatán
Gulyás Michelle úgy van sportága új tusájával, mint a kivezetett lovaglással: az egyiket imádja, a másikkal megküzd.
április 23., 07:54
- Tech-Tudomány
Kína ismét emberes űrmissziót indít az űrállomásra
A legénység csütörtökön indul, és október végén térnek vissza.
április 23., 08:03
- Külföld
Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg
Egyetlen húga él, egy argentínai idősotthonban.
április 23., 08:37
- Vélemény
Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői
Már megjelent az ördögi terv: a kohéziós pénzek átcsoportosítása a hadiiparnak.
április 23., 09:00
- Külföld
Percekkel a koncertje előtt lett rosszul Carlos Santana, mentővel szállították kórházba
A művész egy korábbi fellépésén is összeesett, akkor a műsor közben.
április 23., 07:23
- Külföld
Ne lehessen büntetlenül azt kiabálni, hogy „üsd a magyart fejbe”
Szigorítana a szlovák sporttörvényen a felvidéki magyar párt.
április 23., 05:53
- Belföld
Lezuhant egy gyerek az esztergomi várfalról
Mentőhelikopterrel szállították kórházba.
április 23., 08:33
- Gazdaság
Lépett a kormány a klímaváltozás miatt, támogatások jönnek
Új rendeletekkel célozzák a károk gyorsabb kompenzálását.
április 23., 07:08
- Belföld
Egy magyar bíboros, aki már a pápai trónon érezhette magát, de aztán történt valami
Bakócz Tamás karnyújtásnyira került a pápai tróntól, de a Mediciek befolyását ő sem tudta megtörni.
április 23., 05:52
- Futball
Negyven lövésből csak egy ment be, de az az egy aranyat ért
Dani Olmo ennél fontosabb gólt aligha lőtt még.
április 23., 06:59
- Kultúr
George Clooney reagált Donald Trump patkányozós kirohanására
Az amerikai elnök másodrangú színésznek nevezte őt.
április 23., 05:42
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, országszerte zivatarok és felhőszakadás várható
A hőmérséklet napközben 21 és 26 fok között alakul.
április 23., 05:53
- Külföld
Donald Trump minden korábbinál keményebben nekiment Volodimir Zelenszkijnek, ultimátumot adott az ukrán elnöknek
április 23., 06:14
- 120 yard
Egy ország nézte végig élőben a történelem legkínosabb csúszását
Kellemetlen órák utáni fellélegzés, majd három év mellőzés után indult a „halhatatlanság” felé.
április 23., 06:21
- Belföld
Nem fértek fel a pótlóbuszra, több órán át várakoztak az utasok Szombathelyen
A MÁV szerint tartalék járatokat kellett bevetni.
április 23., 06:31
- Belföld
Tömeges halpusztulás a Dunában, egy nap alatt 5 mázsa tetemet szedtek össze
Megijedni azonban nem kell.
április 23., 06:56
- Belföld
Nem engedte ki a megállóból, majd többször akadályozta a busz közlekedését egy autós
Az esetet egy másik jármű fedélzeti kamerája vette fel.
április 23., 06:05
- Gazdaság
A német náci rezsimhez hasonlította a volt amerikai alelnök a Trump-adminisztrációt
Az utóbbi időben záporoznak a kritikák a republikánusok vezette kormányra.
április 23., 06:21
- Külföld
Hadüzenetet küldött Franciaország, leszámolnának egy veszélyes TikTok-trenddel
Már az Európai Unió szervei előtt is ismertek az anorexiát népszerűsítő videók.
április 23., 06:27
- Belföld
Új szakmák és digitális bizonyítványok – frissül a magyar oktatási rendszer
Demográfiai kihívásokra és munkaerőpiaci igényekre reagálnak a változtatások.
április 23., 06:49