További Üzlet cikkek
"A Matáv a jelek szerint nem vette figyelembe, hogy a hírközlési döntőbizottság (HDb) döntése elleni kifogásnak vagy bírósági keresetnek nincs halasztó hatálya" - mondta Szép Tibor. A díjmegosztás elvileg az év eleje óta működik, de a Matáv ultimátumával dacoló szolgáltatók mind a mai napig egyetlen fillért nem láttak belőle.
Egyelőre marad minden a régiben
A távközlési szolgáltató hasra ütve felállíthat határidőket, de ennek nincs jogkövetkezménye. Ugyanis rendelet írja elő, hogy azok a szerződések, melyek helyett nem kötötték meg az új hálózati hozzáférési szerződéseket, az új szerződés hatályba lépéséig érvényben maradnak - emlékeztetett a Datanet szakértője.
Az új szerződés megkötésére nincs határidő kitűzve, ha nem tudnak megállapodni az új szerződés feltételeiben, akkor minden megy a régi alapján tovább. A távközlési szolgáltató nem kapcsolhatja le a szolgáltatást, vagyis tévedés azt gondolni, hogy a szolgáltatókat előnytelen szerződésekbe kényszeríthetik. Egy józanul gondolkodó telco ezt nem is mérlegelheti - mondta Szép Tibor.
|
A Matávval folyó díjmegosztási huzavona árnyékában egyébként a kis helyi telefontársaságok is kivárnak, illetve többé-kevésbé használható elemekkel szerződési javaslatokat küldenek az internetszolgáltatóknak.
Számlázási problémák
Szép Tibor szerint az internetszolgáltatók már csak azért sem tudják a hátukra venni a számlázást, mert az internetes előfizetések nincsenek telefonszámhoz kötve, az ország bármely vonaláról hívhatók. Ha valaki átmegy a szomszédjához, és onnan internetezik, arra a számra a hívás díjával nem lehet számlát küldeni, azt sem tudják, ki lakik ott.
Ha pedig megszüntetnék a mobil internetet, leépítenék a saját szolgáltatásuk minőségét. Egyedül a prepaid (előre kifizetett) szolgáltatások esetében volna létjogosultsága a szolgáltató általi számlázásnak - mondta Szép Tibor.
Más esetben a szolgáltató általi számlázás elszámolása csak üzleti alapon történhet - a tényleges költségek figyelembe vételével -, ami természetesen a díjmegosztási rendeletben előírt 10 és 30 százalékos arányokon felül illeti meg a szolgáltatót - mondta a Datanet szakértője.
'Kész önkényuralom'
Két további szolgáltató illetékese is nyilatkozott az Indexnek, de nem kívánták a cégük nevét szerepeltetni. Egyikük annak a véleményének adott hangot, hogy megdöbbentő, amit a Matáv művel. "Még azelőtt, hogy sikerült volna megegyeznie a szolgáltatókkal, olyan kijelentést tesz, amely csak egyetlen dologról tesz tanúbizonyságot, mégpedig a Matáv önkényuralmáról és monopol helyzetéről." - nyilatkozta az Indexnek.
Cége az abszolút békés megoldás híve, hiszen ez szolgálja úgy a sok százezer internetező, mind a saját érdekeiket. A tárgyalásokat ezzel a háttérrel kénytelenek folytatni.
A másik szolgáltató képviselője arra emlékeztetett, hogy a januári és februári díjakat a Matáv már beszedte, mégsem adja oda - törvényellenesen - a szolgáltatóknak. Mint mondta, kérdéses, hogy ha a távközlési cég szerint az ISP-nek kellene számlázni, akkor most milyen alapon számláz mégis a Matáv. Ezenfelül véleménye szerint egyértelmű a törvényellenes helyzet, és többek között kimeríti az erőfölénnyel való visszaélés törvényi tényállását.