Harminc évvel ezelőtt a Commodore volt a számítástechnika sztárja, az elmúlt években azonban csak baj van vele. Az eredeti amerikai cég 1982-ben bemutatta minden idők legnépszerűbb személyi számítógépet, a játékok futtatására is alkalmas Commodore 64-et, amelynek a sikeréből egy évtizeden át talpon tudott maradni.
Csőd csőd hátán
A Commodore International 1994-ben csődbe ment, és a márkanév tizennégy millió dollárért a német Escomé lett. A vállalatnak nem volt sok ideje kihasználni a szerzeményét, mert két éven belül csődbe ment, így 1997-ben a Commodore a holland Tulip Computers tulajdonába került. Ők 2005-ben túladtak rajta, 2004-től a szintén holland Yeahronimo kezeli a patinás márkanevet.
Az elmúlt három évben videolejátszókon és joystickokon jelent meg a Commodore logója, de a termékek nem arattak nagy sikert, és a cég sok alkalmazottjától megvált az elmúlt hónapokban. A vállalat a korábbi előrejelzésénél jóval alacsonyabb éves bevételt vár, a Register informatikai lap tudomása szerint jövő pénteken tízmillió eurós veszteségről számol be a részvényesek közgyűlésén.
A problémák azonban itt még nem értek véget. Korábbi alkalmazottak fenyegetik perrel a céget, és múlt hónapban a Commodore pert vesztett egy korábbi partnerével szemben; a Phillar nevű cég azt kifogásolja, hogy nem kapott elég pénzt, ezért kilencmillió eurós kártérítést követel.
Három holland hitelező is pénzt követel, és a csődbírósághoz fordultak, hogy behajthassák a tartozást. A Commodore azt állítja, hogy nem tudott a csődkérvényről, és hogy igyekszik megoldást találni a problémára. A cég azt állítja, hogy a napi működését nem befolyásolja a jogi csatározás. A Commodore márkájú játékgépek és médialejátszók gyártásával másik vállalatok foglalkoznak.