A magyar munkaerő informatika felkészültsége a GKI szerint nem túl jó. A tíz főnél többet foglalkoztató cégek körében elvégzett felmérés szerint a munkavállalók harmada használ számítógépet, ezen belül a vezetők nyolcvan százaléka. A cégek negyedénél használják intenzíven az informatikát, de a számítógépet használó alkalmazottak hetven százalékának semmilyen informatikai képzettsége nincs. Persze a GKI - módszertani okokból - csak azt tudta vizsgálni, hogy mennyi embernek van valamilyen papírja az informatikai tudásáról, azt elég nehéz felmérni, hogy egyébként mennyien értenek jól a számítógépek kezeléséhez.
A kutatásból kiderült, hogy a cégek csak azon dolgozók informatikai tudásával elégedettek, akik ezt főiskolán vagy egyetemen szerezték. A cégvezetők ugyanakkor azt is megfogalmazták, hogy a dolgozóik általában nem rendelkeznek megfelelő informatika gyakorlattal, és a tudásuk nem eléggé naprakész. A szakértelem hiánya miatt kevés cég tudja az informatikát gazdasági előnyszerzésre használni, véli Keresztesi János, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke, aki egyben a FreeSoft vezérigazgatója is.
A GKI által vizsgált cégek éves szinten 10 milliárd forintot költenek informatikai képzésre, ami cégenként 300 ezer forintot jelent.
Ezen a problémán próbál segíteni a nonprofit szervezetként működő Magyar EU Fejlesztési Igazgatótanács (Mefit), amely azon dolgozik, hogy az információs társadalom fejlesztésére szolgáló TITAN program minél hamarabb megvalósuljon. A program a Microsoft kezdeményezésére jött létre, de sok más világcég, például a Cisco, a HP és az Intel magyar leányvállalata, a Magyar Telekom, a rEVOLUTION Software, az Xapt, a FreeSoft, valamint civilek részéről az Inforum és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége is támogatja.
Drajkó László, a Microsoft ügyvezető igazgatója és a Mefit elnöke elmondta, hogy senkit sem akarnak kizárni a projektből. A TITAN (Tréning-keretprogram az Információs Társadalom Alkalmazkodóképességének Növelésére) programot nyáron készítik elő, és a tervek szerint a január 1-jétől már beindul a képzés. A projekt minden kis- és közepes cég számára elérhető lesz. A cél az, hogy az első évben tízezer informatikai szakemberhez, huszonötezer üzleti vezetőhöz jusson el a program, illetve ezen túlmenően százezres nagyságrendben a munkavállalókhoz is. A program további célja, hogy öt év alatt több mint egymillió állampolgárhoz jutassanak el informatikai tudást.
A TITAN forrásigénye körülbelül tízmilliárd forint, ennek a nagy részét uniós támogatásokból fedeznék, de a képzéseket igénybe vevő kisvállalatoknak is kell majd fizetniük harminc százalék önrészt.