Többen vagyunk, többet szívunk
További Tudomány cikkek
- Mike Tyson hatalmas változáson ment keresztül, amikor rájött, hogy nem mehet így tovább
- Jó hír érkezett a kávérajongóknak, meglepő eredményekről írtak egy kutatásban
- Dr. Google rendel: egyre több fiatal diagnosztizálja félre magát
- Több milliárd éves titokra derült fény, a megoldás végig a szemünk előtt volt
- Súlyos katasztrófák várnak ránk, és ennek csak a diktátorok örülhetnek
A Szinapszis Kft. felmérése szerint a dohányosok 40 százaléka tesz újévi fogadalmakat, és minden második dohányos egyik fogadalma a cigarettával kapcsolatos. Az eredmények ugyanakkor azt mutatják, hogy minél idősebb valaki, annál kevésbé fogad meg bármit a dohányzással kapcsolatban, szóval leszokni még fiatalkorban érdemes.
A felmérést 700 dohányossal végezték el. 61 százalékuknak semmit nem jelent az újév fogalomtétel szempontjából, de a válaszadók 19 százaléka mondta azt, hogy változtatni fog a dohányzási szokásain.
A leggyakoribb újévi, egészséges életmóddal kapcsolatos fogadalmak:
- egészségesebb életmód (18%);
- fogyókúra (15%);
- rendszeres sportolás (15%).
A válaszadók közül a fogyókúrát háromszor annyi nő tűzte ki célul, mint férfi. A rendszeres sportolás, mint célkitűzés, inkább a fiatalabbakra jellemző.
Gyerek mellett nem szívok
A cigarettával kapcsolatban fogadalmat tevő dohányosok fele annak teljes elhagyását, másik fele pedig a mennyiség csökkentését próbálja megcélozni. A legfiatalabb korosztályban a legmagasabb azok aránya, akik teljesen leszoknának, míg a középkorúak – akik jellemzően krónikus betegek – inkább kevesebbet szívnának. Ezt úgy érnék el, hogy nem gyújtatnának rá otthon, az ágyban, az autóban illetve a gyerekek közelében.
A leszokás nem mindig sikerül. A leszokást megfogadók 38 százaléka a kezdeti lelkesedés után rövid időn belül visszaszokott a régi mennyiségre. 35 százalékuknak egyáltalán nem sikerült a kísérlet, pár nap után ugyanott folytatták, mint a fogadalom előtt. Csak a válaszadók egynegyede könyvelhetett el részleges sikert: leszokni nem tudtak, de nem szívnak annyit, mint korábban.
Többen szívják, de kevesebben cigiznek
A BBC cikke szerint a dohányzás általános népszerűsége a világon mindenhol visszaszorulóban van, de több országban is növekszik a dohányosok száma. 2012-ben 967 millióan gyújtottak rá naponta, ezzel szemben 1980-ban még csak 721 millióan.
A dohányosok teljes populációhoz viszonyított aránya ugyanakkor jelentősen csökkent. Az 1980-as években a férfiak 41 százaléka és a nők 10 százaléka dohányzott – mára ezek az arányok 31 százalékra, illetve 6 százalékra csökkentek.
Kellett nekünk szaporodni
A JAMA kutatása szerint a dohányosok számának növekedése egyértelműen a népességnövekedés miatt van. Az elmúlt 50 évben a Föld lakossága megduplázódott; már hétmilliárdan vagyunk, és ezzel párhuzamosan a potenciális dohányosok száma is növekszik.
A fejlődő országokban szívják a legtöbbet
Több nagyobb országban – Bangladesben, Kínában és Oroszországban – is növekedett a dohányzók száma az elmúlt években. Manapság a legtöbb cigarettát a fejlődő országokban szívják. A dohányosok aránya Kelet-Timorban a legmagasabb, ott a lakosság 61 százaléka mindennap rágyújt. A karib-tengeri Antigua és Barbudán ez az arány 5 százalék sincs.
Mexikó lenyomja Svájcot
Egyes országokban – Kanadában, Izlandon, Norvégiában és Mexikóban – a dohányzásellenes kampány sikeresebb volt: itt az átlagosnál több embernek sikerült leszoknia a dohányzásról, és egyre kevesebben próbálják ki a cigarettát.
Egészségügyi szempontból a dohányzás okozta megbetegedések kockázata azokban az országokban lehet a legmagasabb, ahol a legtöbb cigarettát szívják: Görögországban, Írországban, Olaszországban és Japánban. Szintén rengeteget dohányoznak Kínában, Kuvaitban, a Fülöp-Szigeteken, Oroszországban, Svájcban és Uruguayban.
További korlátozásokat sürgetnek
A kutatást vezető Christopher Murray szerint az eddigi eredmények ígéretesek, de még sok a tennivaló. A WHO szerint milliók életét menthetné meg, ha továbbra is növelnék a cigarettákra rakódó adóterhet, illetve több nyilvános helyen tiltanák be a dohányzást.
Amanda Sanford, az Action on Smoking and Health (ASH) vezetője is hasonló intézkedéseket sürget: mint elmondta, a dohányosok számának növekedése is bizonyítja, hogy fontos további szabályozásokat hozni, mert csak így csökkenthető a dohányzás okozta megbetegedések száma.