Kiégve a plutónium látszólag stabil, sárgászöld plutónium-oxidként atomlerakókba kerül. Dán, amerikai és brit kutatók azonban utánaszámoltak, hogyan változik az oxid stabilitása víz jelenlétében.
Felrobbanhat
A levegő oxigénjével a hidrogén rendkívül robbanásveszélyes elegyet, durranógázt alkot. Ha egy atomlerakóban ilyen robbanás történik, az a plutónium-vegyület radioaktivitása és a mérgezőképessége miatt rendkívül komoly egészségi kockázatokkal járna.
"Az érzékeny energetikai egyensúly miatt feltételezhető, hogy a hosszú távú tárolásnál bekövetkezhet az anyag bomlása" - véli Svane Axel, a dán Aarhus egyetem kutatója, és a brit Daresbury laboratóriumban dolgozó kollégái.
Megállapításaik szerint 25 és 350 Celsius fok között a biztonságosnak tekintett plutónium-oxid víz jelenlétében tovább oxidálódhat. Ennek során a víztől elvonja az oxigént, és a felesleges hidrogén felszabadul.
A magas egészségi kockázatok miatt laboratóriumban az ilyen oxidálási kísérletek igen nehézkesen végezhetők el. Ezért bonyolult számítógépes modellezési eljárásokat alkalmaznak, mint ebben az esetben, hogy meglehetős pontossággal feltérképezzék a plutónium-oxid kémiai tulajdonságait.
Szárazon kell tartani
Éppen a plutóniumot tartalmazó kiégett fűtőelemek évszázadokra tervezett tartós tárolásával kapcsolatban hiányoznak a hosszú távú viselkedés megbízható adatai.
Az igen valószínűtlen, de a plutónium-oxid tárolókban mégis lehetséges reakciókra tekintettel a kutatók azt ajánlják, hogy különösen szigorúan kell venni kell a fűtőelemek vízmentes lezárását.
Ha évszázadokon át szárazon tartják, akkor a további oxidáció sem lehetséges, és a hidrogén képződését is ki lehet zárni.