Dadogókból is lehet sikeres színész vagy énekes
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Nem is gondolná, hány ember lett sikeres előadó, annak ellenére, hogy beszédproblémáik voltak. Így vagy úgy, de úrrá tudtak lenni rajta.
Lássuk néhány példát. James Earl Jones Broadway-darabokban és tévéfilmekben is játszott, a leghíresebb szerepe mégis Darth Vader hangja volt. Úgy tűnt talán, hogy a sötét nagyúrnak problémája lenne a szavakkal? Ugye, hogy nem. Marilyn Monroe is dadogott, mégis lenyűgözte a közönségét, a mozivásznon éppúgy, mint énekesnőként. És még nem is szóltunk a többiekről, például VI. György királyról – az ő dadogásának állított emléket A király beszéde –, vagy Carly Simon Oscar- és Grammy-díjas énekesnőről.
Hogy lehetséges ez? Erre több magyarázat is van. Az agyi képalkotó berendezésekkel végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a beszéd és az éneklés más agyterületeket mozgat meg. Ez az oka, hogy az agyvérzésen átesett betegek még akkor is tudnak énekelni, ha a beszédkészségüket elvesztették. A zene az agy jobb agyféltekéjére hat, a beszédhez a balt használjuk.
Az is fontos szempont, hogy ismerjük-e a szavakat, amiket ki akarunk mondani. A dadogást éppúgy okozhatják lelki gátlások, mint traumatikus sokk. Akinek keresgélnie kell a szavakat, nehezebben kapcsol, és nehezebben is mondja ki a szavakat; ez okozhatja a dadogást. Ha például nem jut eszünkbe egy szó („itt van a nyelvem hegyén”– ismerős?), már az is elég lehet, hogy összeakadjon a nyelvünk.
De a zene más. Ott nincs meg a nyomás, ami sürgetné a hirtelen választ. Sokat segít az is, ha jól ismert szavakat kell énekelni. Egy tanulmány bebizonyította, hogy a dadogós alanyok is tudnak hibátlanul énekelni, és akkor nyújtják a legjobb teljesítményt, ha egy már ismert dalt kell elénekelniük.
A dadogás megszüntetésének legjobb módja az, ha kizökkentjük az illetőt a megszokott beszédstílusából. Az, hogy a dadogós emberek is tudnak hibátlanul rappelni, azt bizonyítja, hogy nem feltétlenül énekhanggal kell palástolni a beszédhibákat. A színpadias hang, egy idegen akcentus felvétele, a suttogás, a ritmusra szövegelés, illetve az alacsonyabb vagy magasabb beszédhang is segíthet. A végeredmény eleinte természetellenesnek fog hatni, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ezek a trükkök hosszú távon is hatnak.
Rovataink a Facebookon