- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- pulyka
- fehér ház
- mayflower
- j.f. kennedy
- ronald reagen
- dwight d. eisenhower
- trump
Miért kegyelmez meg az elnök egy felfuvalkodott pulykának?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
400 éve, 1620 őszén indult útjára a Mayflower nevű hajó százkét angliai puritánnal a fedélzetén. Hatvanhat napon át hánykolódtak, mire a Cape Cod-foknál partot értek, és a következő év tavaszán létrehozták Massachusettsben az első kolóniát. Viszontagságokkal teli évek következtek, hálásak voltak, ha az asztalra étel került. Ezt minden évben meg is ünnepelték, méghozzá egy egészben megsütött pulykával.
Miért éppen pulykával, és nem mondjuk csirkével, vagy vaddisznóval?
A válasz banális: a testes madár Észak-Amerikában őshonos, és nem Törökországban, ahogy az angol turkey nevéből következne. A félreértés onnan származik, hogy amikor ötszáz éve konstantinápolyi török kereskedők Nyugat-Afrikából származó gyöngytyúkot kezdtek árulni Európa szerte, Angliában török kakasnak (turkey cock) kezdték hívni a szárnyast, idővel ez turkey-vé egyszerűsödött.
Nem csillapítja a zavart az sem, hogy a franciák pedig indiai csirkének (poulet d'Inde) hívták, ami viszont onnan ered, hogy Kolombusz Indiát vélte felfedezni Amerikában. A törökök csavarnak még egyet a névmizérián, és egyszerűen hindinek hívják a madarat, ami pedig az „igazi” Indiára utal. A magyar név meg a soványt, sovány húsút jelentő póka, szupulyka szavakra.
Nem tiszta, ki kezdte
Szóval nagy a rumli a nevek körül. Afelől azonban nincs vita, hogy a gyökértelen bevándorlók erős hagyományt alapítottak a hálaadáskori pulykasülttel. Ez az étel annyira egybefort az ünneppel, mint a karácsonyfa a karácsonnyal.
A szimbólum a legmagasabb köröket is meghódította, és megszületett a pulykának adott elnöki kegyelem intézménye. Állítólag 1947-ben Harry S. Truman amerikai elnök tekintett el először a szárnyas jószág megsütésétől. Kutatók szerint azonban ez nem feltétlenül így történt, nem létezik ugyanis erre utaló dokumentum, beszéd, újságcikk, vagy fotó.
Az biztos, hogy utódja, Dwight D. Eisenhower mind a két elnöki ciklusa alatt megette az összeset.
Nem úgy John F. Kennedy elnök, aki négy nappal az ellene elkövetett merénylet előtt megkegyelmezett egy 25 kilós pulykának, amelynek nyakába a „Jó étvágyat, elnök úr!” feliratot akasztották. Kennedy visszaküldte a hatalmas madarat a farmra azzal, hogy „hagyjuk még nőni”. A Los Angeles Times kegyelemnek nevezte az elnöki döntést, és innentől kezdve ez a pulykahagyomány is végleg beette magát az amerikai köztudatba.
A ceremónia a Fehér Házban zajlik. De hogy kerülnek oda a pulykák?
Hát úgy, hogy a Pulykatenyésztők Országos Szövetsége és az Országos Baromfi- és Tojásügyi Terméktanács közreműködésével küldenek ajándékba pár elő példányt a broad breasted white fajtából. Nevüket a Fehér Ház személyzete adja, a honlapon lehet szavazni rájuk.
Az elnöki pulykákat is ugyanúgy nevelik, mint a többi, levágásra ítélt társukat. Első körben körülbelül nyolcvan pulykát választanak ki véletlenszerűen a Pulykatermesztő Szövetség aktuális elnökének farmjáról. Kikelésüktől fogva hangos zaj, vakuvillanás és nagy tömegek elviselésére szoktatják őket. Majd a húsz legnagyobb és legjobban viselkedő közül kerül ki a két döntős.
Charlie-val debütált Reagan elnök
Ronald Reagan 1987-ben a Charlie nevű szárnyasnak kegyelmezett meg, majd elküldte egy állatsimogatóba. Utolsó évében, 1988-ban nem kegyelmezett a pulykának. Az őt követő George H. W. Bush ellenben az ünnepség szerves részévé tette a kegyelmes aktust 1989-ben. Azóta az ajándék sütnivaló madarak közül legalább egyet elvisznek egy farmra, és hagyják, hogy leélje az életét.
Mivel fontos szempont, hogy minél nagyobbak legyenek, jellemzőek rájuk az elhízással összefüggő betegségek. Emiatt a legtöbb kegyelmet kapott pulyka egy éven belül elpusztul.
Trump is jótét lélek
Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Rózsakertjében tartott ünnepségen, éppen egy időben Joe Biden demokrata párti leendő elnök kormánybemutatójával, kegyelmezett meg Kukoricának és Kukoricacsutkának, akiket egy iowai farmra száműzött.
Vigyázni kell azonban, nehogy elszaladjanak az aktus közben. Futósebességük ugyanis 40, repülősebességük rövid, 100 méteres távon a 90 km/órát is elérheti. Erős hierarchiában élnek. A rangsort egymás pulykavörössé csipkedésével rendezik le. Ha széttárják szárnyaikat és dürrögni kezdenek, nem érdemes közel menni hozzájuk.
Ez a hímek násztánca,
ilyenkor annyira felfuvalkodott pulykává válnak, hogy nem ajánlatos hergelni őket.
Hagyjuk rájuk – ahogy az életben is bánunk a felfuvalkodott emberekkel.
(Borítókép: Trump és a 73. nemzeti hálaadás pulyka a Fehér Házban 2020. november 24-én. Fotó: Hannah Mckay / Reuters)
Rovataink a Facebookon