A Liza, a rókatündér tarolhat a magyar Oscaron

2016.03.05. 12:09
22 hozzászólás

Bár a Magyar Filmhét egy olyan különös vállalkozás, ahol premierek nélkül játsszák az elmúlt években készült magyar filmeket, annyit idén végre sikerült véghez vinni, hogy a Magyar Filmakadémia kihirdette a jelölteket, úgyhogy vasárnap este megtarthatják a Nemzeti Színházban a díjátadót, ahol kihirdetik a legjobb filmet, a legjobb rendezőt, a legjobb női főszereplőt, de a kisebb kategóriákban is (legjobb kisfilm, legjobb animáció, stb) díjat adnak át. 

Igen, ez kísértetiesen hasonlít az amerikai rendszerre: ahol az Amerikai Filmakadémia állít fel jelölteket 24 kategóriában, (és az Európai Filmakadémia, illetve az Európai Filmdíj is hasonlóan működik) és Andy Vajnának ez is volt a szándéka, igaz, nemcsak hogy nem fogadta osztatlan öröm a kezdeményezést a szakmában, de még csak megszervezni sem sikerült az első Filmhét utáni díjkiosztót. Az Index úgy tudja, az volt a kuszaság oka, hogy 2014-ben a Filmakadémiának nem sikerült elég tagot összeszednie ahhoz, hogy döntésképes legyen, pedig több száz magyar filmest, rendezőt, színészt, animációs filmest, vágót, operatőrt, egyéb szakembert kerestek meg.

Most 2016-ban viszont megtartották nemcsak a második Magyar Filmhetet, de végre díjakat is osztanak a 2012 és 2015 között készült magyar filmeknek, ugyanis az első Magyar Filmhétre nevezett nagyjátékfilmek automatikusan részt vettek a második Magyar Filmhéten is. A Saul fia saját kérésére nem a versenyfilmek között indult, ez volt a Filmhét nyitófilmje. 

A hajtás után megmutatjuk a jelöltek listáját, és ahol volt cikkünk a szóbanforgó filmről, ott linkeljük is azt. A legtöbb jelölést a Liza a rókatündér kapta, összesen 15-öt, ezt a filmet mi is nagyon szerettük. A második legtöbb jelölése a Félvilág című tévéfilmnek van, ezt 11-szer emelték a legjobbak közé, köztük Kovács Patríciát, Gryllus Dorkát és Kulka Jánost is, a Mágnás Elzáról szóló krimit az év filmjei közé soroltuk mi is. Az Anyám és más futóbolondok című Fekete Ibolya filmet is kedveltük, ez 8 jelölést gyűjtött be. 

A díjakról a Magyar Filmakadémia tagjai titkos szavazással döntenek, az ő névsorukat itt lehet elolvasni

Legjobb nagyjátékfilm

  •  A nagy füzet, rendező: Szász János, producer(ek): Sándor Pál, Sőth Sándor (Kritikánk)
  •  Anyám és más futóbolondok a családból, rendező: Fekete Ibolya, producer(ek): Garami Gábor, Dettre Gábor, Nicole Gerhardt, Kalin Kalinov (Kritikánk)
  •  Isteni műszak, rendező: Bodzsár Márk, producer(ek): Bodzsár István (Kritikánk)
  •  Liza, a rókatündér, rendező: Ujj Mészáros Károly, producer(ek): Major István (Kritikánk)
  •  VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan, rendező: Reisz Gábor, producer(ek): Berkes Júlia- Proton Cinema, Bosnyák Miklós-SZFE, Petrányi Viktória-Proton Cinema (koproducer) (Kritikánk)

 Legjobb tv-játékfilm

  • A fekete múmia átka, rendező: Madarász Isti, producer(ek): Lajos Tamás, Mink Tamás (Kritikánk)
  •  A kőmajmok háza, rendező: Fonyó Gergely, producer(ek): Kálomista Gábor
  •  Félvilág, rendező: Szász Attila, producer(ek): Lajos Tamás, Mink Tamás (Kritikánk)
  •  Hivatal, rendező: Nagy Viktor Oszkár, producer(ek): László Sára, Gerő Marcell
  •  Ketten Párizs ellen, rendező: Papp Gábor Zsigmond, producer(ek): Papp Gábor Zsigmond, Angelusz Iván

 Legjobb dokumentumfilm

  •  Anyám levelei Sztálin elvtársnak, rendező: Mészáros Márta
  •  Budapest ostroma, rendező: Babos Tamás
  •  Drifter, rendező: Hörcher Gábor (Cikkünk a filmről)
  •  Káin gyermekei, rendező: Gerő Marcell (Interjú a rendezővel)
  •  tititá, rendező: Almási Tamás

Legjobb ismeretterjesztő film

  •  A kőbaltás ember - Érdi medvevadászok, rendező: Gauder Áron
  •  A nagyszerelmű város, rendező: Csukás Sándor,Oláh Kata
  •  Az ég felé nyitott tanterem, rendező: Székely Orsolya
  •  Kis kamerák, nagyvadak, rendező: Tóth Zsolt Marcell
  •  Vad Kunság- A Puszta rejtett élete, rendező: Mosonyi Szabolcs (Kritikánk)

Legjobb kisjátékfilm

  •  Az Elmenetel, rendező: Tóth Barnabás
  •  Betonzaj, rendező: Kovács István (A Friss Húson írtunk a filmről)
  •  En Passant, rendező: Oláh Kata
  •  Levelek anyámtól, rendező: Dér Asia
  •  Terminál, rendező: Simonyi Balázs

 Legjobb animációs film

  •  Az Árpádok emlékezete: III. Béla király, rendező: Jankovics Marcell
  •  Az ostoba Matjus, rendező: Cakó Ferenc
  •  Egy komisz kölyök naplója - 4.epizód: Betty néninél, rendező: Gyulai Líviusz
  •  Hoppi mesék - A titokzatos levél, rendező: Rófusz Ferenc
  •  Kojot és a szikla, rendező: Gauder Áron

 Legjobb rendező

  •  Fekete Ibolya / Anyám és más futóbolondok a családból
  •  Gárdos Péter / Hajnali láz
  •  Pálfi György / Szabadesés 
  •  Reisz Gábor / VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan
  •  Ujj Mészáros Károly / Liza, a rókatündér

 Legjobb forgatókönyvíró

  •  Bodzsár Márk / Isteni műszak
  •  Fekete Ibolya / Anyám és más futóbolondok a családból
  •  Gárdos Péter / Hajnali láz
  •  Hegedűs Bálint,Ujj Mészáros Károly / Liza, a rókatündér
  •  Köbli Norbert / Félvilág

 Legjobb női főszereplő

  •  Balsai Móni / Liza, a rókatündér
  • Básti Juli / Anyám és más futóbolondok a családból
  •  Gryllus Dorka / Félvilág
  •  Kovács Patrícia / Félvilág
  •  Ónodi Eszter / Anyám és más futóbolondok a családból

 Legjobb férfi főszereplő

  •  Bede-Fazekas Szabolcs / Liza, a rókatündér
  •  Gáspár Tibor / Anyám és más futóbolondok a családból
  •  ifj. Vidnyánszky Attila / Veszettek
  •  Kulka János / Swing
  •  Thuróczy Szabolcs / Szerdai gyerek

 Legjobb női mellékszereplő

  •  Csákányi Eszter / Utóélet 
  •  Gubík Ági / Liza, a rókatündér
  •  Jordán Adél / Isteni műszak
  •  Molnár Piroska / Liza, a rókatündér
  • Petrik Andrea / Hajnali láz

 Legjobb férfi mellékszereplő

  •  Bán János / Liza, a rókatündér
  •  Cserna Antal / Liza, a rókatündér
  •  Derzsi János / A nagy füzet
  •  Gálffi László / Utóélet
  •  Kulka János / Félvilág

 Legjobb vágó

  •  Barsi Béla / Swing
  •  Czakó Judit / Liza, a rókatündér
  •  Fiers Ádám / Hajnali láz 
  •  Hargittai László / Félvilág
  •  Kovács Zoltán / Veszettek

 Legjobb hangmester

  •  Balázs Gábor / Swing 
  •  Tőzsér Attila / Isteni műszak
  •  Juhász Róber, Madácsi Imre / Liza, a rókatündér 
  •  Major Csaba / Félvilág 
  •  Zányi Tamás / Szabadesés 

 Legjobb operatőr

  •  Garas Dániel / Swing
  •  Győri Márk / Víkend
  •  Máthé Tibor / Aglaja
  •  Nagy András / Félvilág
  •  Szatmári Péter / Liza, a rókatündér

Legjobb díszlet/látvány/jelmez

  •  Horgas Péter, Jánoskuti Márta / Hajnali láz
  •  Hujber Balázs, Bárdosi Ibolya / Liza, a rókatündér 
  •  Stork Csaba,Szakács Györgyi / Aglaja 
  •  Valcz Gábor, Breckl János / Isteni műszak 
  •  Valcz Gábor, Szakács Györgyi / Félvilág

 Legjobb zeneszerző

  •  Faltay Csaba / Swing
  • Novák János / Anyám és más futóbolondok a családból
  • Parádi Gergely / Félvilág 
  • Presser Gábor / Szerdai gyerek
  • Tövisházi Ambrus, Csengery Dániel / Liza, a rókatündér

 Legjobb smink-, fodrász- és maszkmester

  •  Ágoston Zsombor, Nagy Viktor / Swing
  •  Forgács Erzsébet, Csatári Viktória, Elena Zvarich, Gabriela Pavlova Desislava Ilkova, Balázs Krisztina / Anyám és más futóbolondok a családból 
  •  Hortobágyi Ernella, Végh Attila / Félvilág 
  •  Horváth Csilla, Rácz Erzsébet, Kapás Nóra / Liza, a rókatündér 
  •  Rácz Erzsébet, Vitray Júlia / Aglaja 

Ne maradjon le semmiről!