Egy vadorzónak köszönhetjük Mátyás kútját a Budai Várban
A Palota oldalában található Mátyás kútja Budapest talán legszebb és legnépszerűbb vizes szoborcsoportja. A két Alajos (a Várat áttervező Hauszmann és a híres szobrász Stróbl) közös munkája a királyt és több fontos alattvalóját vadászat közben jeleníti meg.
A szoborcsoporthoz egy csomó érdekesség is kapcsolódik. Ahogy a Köztérkép írja például:
- A középső vadászkutya elpusztult 1945-ben, és a háború után a korabelinél lényegesen rosszabb minőségben pótolták, ezért a kutya feltűnően különbözik két társától.
- A háború után elfelejtették a kutyák pórázát helyreállítani.
- Stróbl "Annyira beleélte magát a daliás időkbe, hogy egy szép nyári éjszakán epreskerti műhelyének fái között a tanítványaival eljátszotta Mátyás vaddisznó-vadászatát, illetve csak a végét, hatalmas máglya parazsán sütve a zsákmányt, azaz egy hentesboltban vásárolt malacot." Idézik ugyanitt Lyka Károlyt.
Na de most egy szentendrei esemény kapcsán előkerült még egy érdekesség. Ott ugyanis Ezüstkor címmel nyílt új kiállítás a Barcsay Múzeumban, mely a város 1867-1921 közötti időszakával foglalkozik. Ekkoriban élt itt Hauszmann Alajos is, aki 32 évig használta a városkörnyéki Annavölgyben vett birtokát és vele az erdők vadászati jogát.
A vadhúst rendszeresen a város szegényeinek adományozta.
A szoborzsákmány mintájául szolgáló agancs is innen származik, a gazdáját viszont nem ő lőtte ki. Az ugyanis elkobzásból származott: a szarvast Szentendre határában egy vadorzó terítette le, onnan került a trófea Hauszmannhoz, majd Stróblhöz, végül bronzba öntve a Budai Várba, ahol ma is bárki megcsodálhatja.