Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMMegvan a tökéletes kézfogás képlete
Brit pszichológusok a Manchesteri Egyetemen bejelentették, hogy elkészültek a tökéletes kézfogás matematikai egyenletével. Kutatásaik szerint az emberek 70 százaléka bizonytalan a kézfogását illetően, és érezte már kényelmetlenül magát bemutatkozáskor, hogy vajon jó benyomást kelt-e a kézfogása. 19 százalék kimondottan utálja a kézfogást, és a megkérdezettek 56 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt hónapban volt kellemetlen kézfogásos élménye.
A kézfogásokat legtöbbször (38 százalék) az izzadt tenyér rontja el, utána az ernyedt, erőtlen kéz (35 százalék), a további kellemetlenségek ehhez a kettőhöz képest sokkal ritkábban jelentkeznek, ilyen egyébként a túl erős szorítás, a szemkontaktus kerülése, a másikhoz túl közel állás, vagy a kéz túl erős rázása.
A kutatók egyébként a Chevrolet autógyár megbízásából dolgoztak, ahol az üzletkötők külön kézfogási tréningeken esnek át, hogy minél jobb benyomást keltsenek. A pszichológusok szerint a kézfogás nagyon fontos az első benyomás kialakításában, és sok mindent elárul a személyiségünkből: a gyenge szorítás például bizonytalanságra utalhat, a gyors kézrázás arroganciára, és így tovább. Mivel egy ember átlagosan 15 ezerszer fog kezet életében, mindannyiunkban kialakul a tudatalatti képesség az ilyen jelek olvasására.
A brit tudósok végül a következő képlettel álltak elő:
PH = √ (e2 + ve2)(d2) + (cg + dr)2 + π{(4<s>2)(4<p>2)}2 + (vi + t + te)2 + {(4<c>2 )(4<du>2)}2
A PH (perfect handshake, vagyis tökéletes kézfogás) értékét 12 változó befolyásolja, amelyeket egytől ötig osztályozunk:
- e: szemkontaktus, 1 ha egyáltalán nincs, 5 ha egyenesen a másik szemébe bámulunk
- ve: szóbeli üdvözlés, annál több pont, minél inkább a helyzethez illő
- d: mosoly, minél őszintébb, annál nagyobb az érték
- cg: a kézfogás komplettsége, ha előbb elengedjük a másik kezét, mint ő a miénket, az jelenti a kevés pontot
- dr: a kéz szárazsága, minél izzadtabb, annál kisebb a pontszám
- s: a szorítás ereje
- p: a kezünk helyzete, minél közelebb van a partnerhez, annál több pont
- vi: a kézrázás frekvenciája
- t: a kezünk hőmérséklete
- te: a tenyerünk durvasága: a nagyon finom vagy nagyon durva bőr 1 pont, az átlagos 5
- c: a kézfogás feletti kontroll, annál több pont, minél inkább mi rázzuk a másik kezét, és nem hagyjuk hogy ő rázza a miénket
- du: a kézfogás ideje
Rovataink a Facebookon