Mostantól májkrémes kenyérrel is pontosan lő a rendőrség

2007.03.23. 13:54
Bemutatta a rendőrség az új, humánus fegyvereit, amiket nemcsak tömegoszlatásnál, de fegyveres bűnözők elfogásánál is be lehet vetni anélkül, hogy le kéne lőni a gyanúsítottat. Az eddigi gumilövedéket nagy méretű puhább golyó és babzsák váltja, az új könnygázgránát pedig nemcsak büdösebb, de nem is lehet széttaposni.

Új gránátvetőt, könnygázgránátot, és egyéb humánusabb tömegoszlató lövedékeket mutatott be pénteken délelőtt a rendőrség a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (REBISZ) laktanyájában.

Az új fegyverekből március 15-én csak az új könnygázt tapasztalhatta meg a nagyérdemű, a gumilövedéket, illetve az újabb típusú ütést okozó fegyvereket - bár a helyszínen kérte a parancsnok - végül felsőbb utasításra nem vetette be a rendőrség.


A bemutató képei - klikk! (Fotók: Barakonyi Szabolcs)

"Miközben a huligánok egyre veszélyesebb, a rendőrség egyre humánusabb fegyvereket vet be" - jelentette ki Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője, és bemutatta, milyen fegyvereket foglaltak le március 15-én, és előtte a szervezkedő szélsőségeseknél.

A rendőrség kiállította a zavargók eszköztárát is, bár a csúzliból lőhető csapágygolyókon és utcaköveken kívül más fegyverrel március 15-én nem találkoztunk, a mustrán mindenesetre szamurájkardot, nuncsakut, pillangókést és boxert is láthattunk (Molotov-koktélt viszont nem). És mi van a rendőrség kezében?

A támadó kiesik a ritmusból

Mint arról korábban beszámoltunk, az európai gyakorlatban ugyan rendszeresítve van a rendőrség által október 23-án használt, sörétes puskából kilőhető gumilövedék, de léteznek sokkal humánusabb, kevesebb kockázatot rejtő fegyverek is, amik alkalmasak nemcsak tömeg oszlatására, de akár fegyveres bűnöző ártalmatlanítására, elfogására is.

Az az állampolgár tehát, aki egy tüntetésen különösen veszélyes módon zavarog, csúzlival lövöldöz, vagy fegyverrel bankot rabol, túszt ejt, számíthat arra, hogy - jó esetben - bordán, lábon, karon lövik egy kék színű szivacsgolyóval vagy egy citromsárga, gumidarabokat tartalmazó babzsákkal.

Az ütés hatására az illető pokoli fájdalmat érez, megzavarodik, kiesik a ritmusból, alkalmat adva a rendőröknek arra, hogy elfogják. A lövedék zúzódást, rosszabb esetben törést okoz, a cél azonban ilyenkor nem a súlyos sérülés okozása, hanem a gyanúsított ártalmatlanítása.

Nem intézik el egy vállrándítással

"Idézőjelben gyengébb, pontosabb az új technika, de attól nem kell tartani, hogy a gyanúsított egy vállrándítással letudja a lövést" - fogalmazta meg a humánus elfogás lényegét Simonyi Ottó alezredes, megjegyezve, hogy eddig a fegyveres bűnözőt - nem a tömegoszlatásnál - jobb híján le kellett lőni.


Az új gránátvető - klikk! (Fotók: Barakonyi Szabolcs)

Az új típusú lövedékekhez új gránátvetőt is vásárolt az ORFK: a 70-es évekből származó, gránátvetővé átalakított AK-47-eseket új svájci gránátvetők váltják le: ezekkel már nem csak könnygázgránátot, de célzott lövéseket is le lehet adni a nagy, 40 milliméteres lövedékkel is. "Tulajdonképpen mindent ki tud lőni, még egy 4 centisre összehajtogatott májkrémes kenyeret is" - mondta a lőgyakorlatot bemutató kiképzőtiszt.

Nagyobb, színesebb, de kevésbé veszélyes

A kékszínű, 40 milliméter átmérőjű puha gumilövedékkel 30-35 méterről lehet a célpontra lőni, a citromsárga (37 mm-es) babzsákkal 10-12 méterről tüzelnek az ellenállást tanúsító gyanúsítottra. A nagy lövedékek előnye, hogy nem ütnek sebet a bőrön, nagyobb tömegük és felületük miatt.

Az alezredes szerint a humánusabb fegyverek is elrettentő hatással bírnak: Franciaországban 1300 40 mm-es gránátvetőt vásárolt a rendőrség a diáktüntetésekre, és a tapasztalatok szerint a citromsárga csövűre festett gránátvetők látványa is elég volt ahhoz, hogy a tömeg visszafogottabban viselkedjen.

Ha ennél messzebbre kell tüzelni, például tömegoszlatásnál, a már ismert, sörétes puskából (pl. egy Remington 870-esből) lövik a kétféle gumilövedéket (vagy egy nagy, 17,5 mm-es vagy 10-12 darab apró, 7,8 mm-es gumigolyót).

Ezeknél arra kell figyelni, hogy a lövedék műanyag tokja, a fojtás is 5-6 méterre repül a golyóval, golyókkal együtt, ez pedig komolyabb sérüléseket is tud okozni, felsértheti a bőrt. Simonyi alezredes szerint közelről, szakszerűen pattintva, a földre célozva kell lőni: így csak az ellenálló lábait érik a golyók.


Gumilövedékek október 23-án

Ez tavaly október 23-án még nem annyira ment a rendőröknek a gyakorlatban, több demonstráló vagy éppen járókelő sérült meg a fején a közelről, fej- vagy mellmagasságban leadott lövések miatt, két embernek a szemét is érte lövedék, egyikük meg is vakult. Erre Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke is felhívta a figyelmet, sőt kérte a hagyományos, sörétes puskából lőhető gumilövedékek használatának mellőzését (Németországban nem is szabad használni).

Orrfacsaróbb könnygáz

Az egyik kiképzőtiszt a lövedékek veszélyességéről megjegyezte, a bemutatón nem volt olyan lövedék, ami elé ne merne odaállni.

A bemutató utolsó felvonásán az új könnygázzal ismerkedhettek meg a sajtó képviselői, legalábbis azok, akik nem járták az utcát március 15-én: az új típusú könnygázgránát kisebb légköbméteren hat, de sokkal töményebb - ezt mindenki tapasztalhatta a nemzeti ünnep estéjén. Előnye még, hogy nem lehet eltaposni, mint a régebbi típust, szivacsos belsejében a szintetikus gázt kibocsátó mag jól védett.

Az igazán brutális, természetes könnygázt (CS gáz - a rendőrlaktanyában ezért családi gáznak hívják) nem lövedékkel lövik, hanem sprayből fújják ki. Ezzel a típussal csak elvétve találkozhattunk március 15-én, és mint a bemutatón kiderült, a rendőrök sem szeretik használni, annyira kegyetlen hatása van.