Kollégánk a bejelentés előtt összefutott a parlament liftjében Baán László miniszteri biztossal, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával, aki akkor még sejtelmesen hallgatott, és nem utalt arra, hogy a bejelentésnek bármi köze lenne hozzá.
Orbán aztán neki is köszönetet mondott a kincs visszaszerzésében nyújtott segítségéért.
Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatót tart 13 órakor. Egyelőre nem tudni semmit arról, mit akar bejelenteni, az biztos, hogy ma kormányülés volt.
Nem reprezentatív felmérésünk szerint a legvalószínűbb, hogy a 4-es metró Felcsútig történt meghosszabbítását jelenti be Orbán.
Máskor is tartott már rendkívüli sajtótájékoztatót a kormányfő. 2011 február másodikán például a nyugdíjrendszer átalakítása volt a téma. Igaz, itt csak konstatálta Orbán, hogy az önkéntes magánnyugdíjpénztárakból az ügyfelek 97 százaléka átlépett az állami rendszerbe.
Úgy tudjuk, hogy a miniszterelnök nem sokkal fél egy előtt otthagyta a kormányülést.
Nem sokkal a sajtótájékoztató előtt az a pletyka terjedt el, hogy valamelyik múzeummal kapcsolatban (múzeumi negyed?) lesz bejelentés. Nemsokára kiderül.
Ott van a Parlamentben Orbán lánya, Ráhel és a férje, Tiborcz István is. Karonfogva, mosolyogva sétáltak be a delegációs terembe, ahol a sajtótájékoztató lesz.
Mai hír: Kóka János is tagja volt a miniszterelnököt Szaúd-Arábiába elkísérő üzleti delegációnak.
Előzmény:
2011 március 1., Fidesz.hu:
A száz leggazdagabb magyar közt számon tartott milliárdosok - Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, Kóka János volt gazdasági miniszter, Veres János volt pénzügyminiszter és Bajnai Gordon volt miniszterelnök - állami vezetőként hatalmas hiteleket vettek fel, "aztán ez a sok pénz eltűnt, az adósság itt maradt nekünk, ők pedig úgy gondolják, hogy ezzel a dolog el van intézve". Ezt nem lehet annyiban hagyni - emeli ki a dokumentum, feltéve a kérdést: "hogy várjunk el bárkitől is felelősségteljes magatartást, munkavégzést Magyarországon, ha azokat nem vonjuk felelősségre, akik felhatalmazás nélkül, hazugsággal szerzett hatalmukkal visszaélve eladósították az országot?"
(Részletek a Budapesten bemutatott Széll Kálmán Terv Adósság és felelősség című fejezetéből)
Hazakerültek a Seuso-kincsek, ez a nagy bejelentés. Orbán leleplezte a mögötte álló vitrineket.
Orbán: Három embernek mondok köszönetet. Baán László igazgató úrnak, Lázár János államtitkárnak, akik a tárgyalásokon vettek részt, és Hajdu Jánosnak, a TEK vezetőjének, aki pedig hazaszállította.
A kincsek most három hónapon keresztül a Parlamentben megtekinthetők lesznek. Később az új múzeumi negyednek lesz az egyik ékköve.
A felbecsülhetetlen értékű ókori ezüstleletet valószínűleg kincsvadászok ásták ki az 1970-es években Polgárdi közelében, hogy aztán aprópénzért egyenként eladogassák. A történetét titkok övezik, és ha a régészeti rejtélyt sikerül is megfejteni, a kincs történetében örökre maradnak fehér foltok. Bővebben itt >>>
A tulajdonjogról Magyarország sosem mondott le. „Ez Magyarország családi ezüstje.” 15 millió euróba került a visszaszerzés – mondta Orbán. A költség korábban háromszor ekkora volt a tárgyalásokon.
Hétvégén jött haza a kincs, mondta Orbán.
A sajtótájékoztatónak már vége is van. Ez gyors volt.
Kollégánk a bejelentés előtt összefutott a parlament liftjében Baán László miniszteri biztossal, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával, aki akkor még sejtelmesen hallgatott, és nem utalt arra, hogy a bejelentésnek bármi köze lenne hozzá.
Orbán aztán neki is köszönetet mondott a kincs visszaszerzésében nyújtott segítségéért.
Az Index helyszínre vezényelt csapata is lefényképezkedett a Seuso-kinccsel. A kézjelekben nem vagyunk biztosak, de a szereplők: Panyi Szabolcs, Szász Barna és Szili Tamás (b-j).