Most sem törik meg. Hét perce kellett volna kezdődnie a plenáris ülésnek, de ebben a pillanatban érkezett csak meg Kövér László.
A miniszterelnök gratulált a koalíció pártjainak és politikusainak az elszántságukért, mellyel napirenden tartották a devizahitelesek megsegítését. Ez kellett az önkormányzati választási kampány csodafegyvere, a bankelszámoltatás küszöbön álló megvalósításához. A miniszterelnök új bejelentést nem tett, ennek megfelelően a vita sem volt túl érdekfeszítő, az ellenzék pedig nem mert fellépni a bankok elszámoltatása ellen. Aztán viszontválaszában Orbán tett egy meghökkentő kijelentést a civilekről.
Mindnyájan örülünk a családok helyzetének javulására – ezt Harrach Péter a papírjáról olvasta fel.
Harrach Péter ezt kezdi el fejtegetni, miközben egy némi lapos ideologizálás keretében mindenben támogatásáról biztosítja Orbán Viktort.
Miközben Harrach Péter dicséri andalító hangon a kormány teljesítményét, örömmel vettem észre a balján Rubovszky Györgyöt. Délelőtt tartotta ülését az alkotmánybírókat jelölő eseti bizottság, melynek ülése után Rubovszky elnök úr a miniszterelnök által az előbb megénekelt ravasz denevérként tűnt el a rá váró sajtó elől. Akkor tehát elnök úr szerencsére nem végleg veszett el.
Ha igazak a fideszes kalkulációk, és a banki visszatérítéssel az átlagos hiteles terhek negyedével-harmadával csökkennek, akkor ma minden második képviselő saját anyagi helyzetének javítására is szavazni fog, mivel a most 197 fős parlamentben száz képviselőnek van banki tartozása.
És az MSZP mindent támogat, ami a szegényeken segít, különösen ha nem lesz drágább a leves, mint a hús, azaz az euróárfolyam nem fog az egekbe szökni.
Tóbiás szerint ma nem a díszkövezett Kossuth térről vagy a stadionépítésekről szól a politika, hanem a fejüket éhesen álomra hajtó gyerekekről, stb., stb. Közben legalább ötször hallatszik el a "gyermekeink" kifejezés.
a szocialisták, mármint nem jogilag, hanem erkölcsileg. Tóbiás minden leszakadó település számára védelmet és biztonságot követel.
Ezek felállítását követeli minden országgyűlési bizottságban az MSZP elnöke, hogy azok az elmúlt négy év kormányzati költéseit vizsgálhassák. Pártállástól függetlenül mindenkit ennek támogatására szólít fel (rengeteg pénzben fogadnék, hogy ezek az albizottságok soha többé nem fognak előkerülni)
Hűtlen kezeléssel vádolja a kormányt az MSZP elnök-frakcióvezetője. Láttam már gyenge szocialista politikust, de ennyire gyengét, mint Tóbiás József, azt hiszem, még soha. 10 perce beszél úgy, hogy még semmit sem mondott. Harrach Péterrel persze nem veheti fel a versenyt, mert az ezen a téren fogalmilag lehetetlen, de vezető ellenzéki politikusként ez a teljesítmény még a magyar politikában is új nóvum.
Tóbiás sejteti – mondjuk egy markáns istenneadja képviseletében –, hogy nagyon komoly éhséglázadások várhatók, ha tovább mélyül a szociális válság.
Jó a koreográfia: az utolsóként felszólaló Rogán Antal a kritikákat hárítgatja Orbán feje fölül.
A civil szervezetek izélgetését azzal bírja mentegetni, hogy a Gyermekrák Alapítványnál bezzeg nem reklamáltak azok, akik az Ökotárs vagy a Demnet esetében felemelték a szavukat. Igen, erről a Gyermekrákról van szó.
Aki a civil szférát az igazság egyetlen letéteményesének érzi, az mintha nem ebben a világban élne. Voltak itt ügyek, emlékezzenek csak a Gyermekrák Alapítványra.
Miért nem voltak olyan érzékenyek az ellenzéki pártok a Gyermekrák Alapítvány elleni eljárásra, mint most a norvég pénzekben érintettekre - tette fel Rogán Antal a költői kérdést. Sajnos a parlamentben erre nemigen lesz, aki válaszolna, mert az ellenzéki képviselőknek erre a napirend miatt nem lesz módjuk, de nekünk szerencsére van: lehet, hogy azért, mert egyetértettek a Gyermekrák Alapítvány elleni hatósági eljárással?
Kicsit pontosítja Schiffer devizahiteles kritikáját, és hálásan taglalja a – politikailag abszolút neutrális – szabadkereskedelmi egyezmény kérdéseit. A civil szervezetekkel kapcsolatban viszont nagyjából a tusványosi tempóban reagál:
Nem szeretjük, ha valaki szabadságot mond, de zsoldban áll.
Az a baj a norvég pénzes civilekkel, hogy idegen érdekek zsoldjában állnak - mondta viszontválaszában a miniszterelnök. Nehéz ezt máshogy értékelni, mint hogy a kormány szubjektív szempontok szerint mérlegeli a civil szervezetek munkáját, holott épp a kormányoldal vonatkozó retorikájának a lényege, hogy a törvényt mindenkivel szemben egyenlő módon kell érvényesíteni.
Mivel mindig lesznek egyenlőtlenségek, ezért jól is van ez így – nagyjából ezzel válaszol a magasabb hozzáadott értékű munkát szorgalmazó Schiffernek, akit elitistának, technokratának titulál.
A NATO-szkepticizmus miatt. A Jobbik elnöke által bejelentett önkormányzati zsarolással kapcsolatban annyit mond: ő mindig csak a vesztesek részéről hall ilyen panaszokat.
Kérdezi Orbán Tóbiástól, akire sok szót nem is veszteget.
És jön az LMP-s Sallai Róbert Benedek, aki szintén az önkormányzati autonómia lerombolását, költségvetési függetlenségének elvesztését sérelmezi. Ő is panaszkodik a kormány zsarolása és az önkormányzatok hitelfelvételi lehetőségeinek korlátozása miatt.
Harangozó Gábor azzal vádolja a kormányt, hogy nem érdekli a vidéken élők sorsa. Erre példaként a vidék elszegényedését, a földmutyit, a kartellgyanús kiskunsági szőlőfelvásárlást, az orosz beviteli korlátokra való lassú reakciót hozza fel.
Idézi meg a vidékfejlesztési miniszter a hétről hétre ádáz vidékpolitikai filippikákat elővezető szocialista politikus szellemét. Fazekas védelmébe veszi a földpályázatokan nyerteseket, szerinte a legendás műkörmös pályázó is mellékállásban kiképezte magát gazdásznak.
Amit önök csinálnak, az nem más, mint modernkori kuláküldözés!
Ez a lényege a kereszténydemokrata Szászfalvi László beszédének, a lényeget kibontani pedig nem fogom, nehogy elszabaduljanak az elcsépelt frázisok!
veszi át a kormány méltatását Rétvári Bence, aki a tavaszi parlamenti szezon óta KIM-től az Emmibe igazolt át. Ennél izgalmasabbat nem tudok róla írni.
szemlélteti a devizahiteles előrelépést a jobbikos Z. Kárpát Dániel, de hozzáteszi:
Lopott dolog visszajár!
De azért a Jobbik nevében még keményebb ígéreteket kínál, és felszólítja a fideszesket, álljanak fel, és jelentsék ki, hogy nincsenek mutyizások a bankokkal. A kormány csakis a Háttérhatalom érdekei miatt engedheti, hogy például a banki különadókat egy az egyben átháríthatják az ügyfelekre.
hogy nem a Bankszövetséggel mutyizva született meg a törvénytervezet, melyet az Alkotmánybíróság és az Európai Bíróság előtt is készek megvédelmezni.
a devizahiteles törvényről, Répássy Róbert pedig felszólít mindenkit a rendkívüli tárgysorozatbavétel támogatására.
Nem (csak) a devizahitelekről van szó - magyarázza Rogán Antal a bankelszámoltatást részleteit - hanem minden hitelről. De ha ez így van, akkor miért kellett például a forinthitelek tekintetében megvárni a Kúria döntését a devizahitelekről? Különösen, hogy a kormányoldal gyorsított eljárásban tárgyalná a törvényjavaslatot.
Az IM parlamenti államtitkára Rogán Antalnak "válaszolva" a rendszerváltáskori igazságtételhez hasonlította a bankelszámoltatás jelentőségét.
Esküt tett a veterán Révész Máriusz, aki a párt listájáról került Rácz Róbert helyére, akit a hajdú-bihari kormányhivatal vezetőjévé nevezték ki.
Mivel a plenáris ülés hátralévő részének a
A rezsicsökkentéseknek is köszönhetően megállt a pénzromlás! Mennyivel több pénz maradt a háztartásoknál a rezsicsökkentés eredményeként?
című fideszes öninterpelláció ígérkezik, az élő közvetítést lezárjuk. Ha mégis történik még valami érdekes, arról külön cikkben fogunk beszámolni.