Vona még hasznot is húzhat a Jobbik gigabüntetéséből
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
Miután súlyos, 663 millió forintos büntetést kapott a Jobbik az Állami Számvevőszék vizsgálata alapján, a párt frakcióvezetője, alelnöke Volner János bejelentette, hogy a Jobbik 2018-as indulása is kérdésessé vált.
Az erős állítást az indokolta, hogy ez a büntetés, több mint félmilliárd forint, valóban alaposan megüti bármely párt, bármely szervezet gazdálkodását. Összehasonlításképp: jövőre a Jobbik a listája alapján ennél kevesebb, 597 milliós kampánytámogatást vehet fel.
Ugyanakkor természetesen arról szó sincs, hogy a Jobbik feltartaná a kezét, és kihagyná a jövő évi választást. Vona Gábor pártelnök láthatóan megérezte, hogy ha tenni nem is tud nagyon a büntetés ellen (nem lehet bírósághoz fordulni az ÁSZ döntése miatt), legalább megpróbálhat hasznot húzni.
Öt pont arról, hogy Vona hogyan profitálhat a – persze nem várt, súlyos – gigabüntetésből, amely akár a Jobbik elnökének stratégiai céljait is szolgálhatja, és a párton belüli és kívüli pozícióját is megerősítheti.
1. Baloldaliakat húz a Jobbik mellé
A Jobbik elnöke péntek délután öt óra fáklyás demonstrációt hirdetett Budapestre a Fidesz székházához, hogy így tiltakozzon az ÁSZ-büntetés ellen, amely a szervezők szerint azt jelzi, hogy Orbán Viktor „sötét diktatúrát” épít, „korrupt zsarnok”, aki a „demokrácia redőnyét kívánja lehúzni”.
Ez egyáltalán nem a szokásos Jobbik-tüntetés lesz. Ugyanis nemcsak jobbikosok lesznek a demonstráción: az LMP, a Momentum és az Együtt vezetői is jelezték a részvételüket. Ez nagyon komoly fejlemény az ellenzéki oldalon, ahol nagy kérdés, hogy a jövő évi választásokon a színes, megosztott ellenzék mennyire képes egységbe rendeződni. Írtunk már arról, hogy az egyetlen dolog, ami miatt a választás napján aggódhat a Fidesz az a baloldal és a Jobbik koordináció az egyéni körzetekben.
Itt még nincs szó koordinációról, de még egy-két héttel ezelőtt is nehezen lehetett elképzelni, hogy közösen tüntetnek a balosok és a jobbikosok. És balos politikusok, köztük Karácsony Gergely, a Párbeszéd és most már az MSZP miniszterelnök-jelöltje pénzt is utalt a Jobbiknak. Ráadásul a volt LMP-frakcióvezető Schiffer András publicisztikában veszi védelmébe a Jobbikot, a balos filozófus, Heller Ágnes pedig a 168 órában bizonygatja Lendvai Ildikónak a Jobbikkal való összefogás előnyeit.
Az MSZP és a DK reakciója, elutasítása (az egy külön téma, hogy mást mond az MSZP és a miniszterelnök-jelöltje, a cikk most nem erről szól) ugyanakkor érzékelteti, hogy egy komoly stratégiai kérdésről van szó – hiszen a pártok a Jobbik melletti kiállással bontják a falat az egyes pártok között, és lényegében azt az üzenetet küldik:
Vona Gábor, aki pár nappal ezelőtt az LMP-vel és a Momentummal incselkedett, kitalálni sem tudott volna jobb forgatókönyvet, annyira jól jön neki ezeknek a balos pártoknak a támogatása.
2. Egységbe tereli a Jobbikot
Vona balos, vagy nevezzük így, néppárti fordulatát tehát segíti ez az ÁSZ-büntetés, ám a Jobbikban nem mindenki nézi jó szemmel ezt a stratégiát. Vona irányváltását több nyilvános, pártból érkező kritika is érte, de a Jobbikon belül – háttérbeszélgetésekből leszűrhető – nagy a bizonytalanság, jó úton haladnak-e.
A gigabüntetés azonban új megvilágításba helyezett mindent, és összekapaszkodásra kényszeríti a kritikusokat is. A fáklyás tüntetésen feltehetően egybekapaszkodva vonul majd Vona mellett, mögött mindenki. Vona pozícióját ez igencsak erősítheti majd a párton belül.
3. Leszerelheti a pénzért kuncsorgó párttársait
Vona egy következő, ritkábban említett szempont miatt is hasznot húzhat a gigabüntetésből. A hagyományosan sok pénzt felemésztő kampányban könnyebben tud nemet mondani párttársai, az egyes alapszervezetek forrásigényeire. Talán kevesebben is kérnek pénzt a pártközponttól. Hiszen mindenki láthatja, indokolt spórolni, a pártkassza üres.
Vona múlt héten közösségi pénzgyűjtést is indított. Aligha sikerül majd összekalapozni 663 millió forintot, szerda délelőtti jelentésük alapján 27 milliónál jártak, de arra jó ez a pénzgyűjtés, hogy bizonyos kisebb igényeket majd ki tud elégíteni Vona. (A párt péntek reggel közölte: csütörtök estig 4041 ember fizetett be támogatást a Jobbik bankszámlájára, összesen 34 997 232 forint értékben.)
4. Játszhatja a mártírt, akit Orbán meg akar semmisíteni
Vona kommunikációs célokra is felhasználhatja a büntetést, és a hétfői parlamenti beszédében, illetve a szerdai, Orbánnak írt nyílt levelében szép példákat is találunk arra. Bár az Állami Számvevőszék – papíron legalábbis – független a miniszterelnöktől és a kormányzati hatalomtól (az ÁSZ az Országgyűlés legfőbb pénzügyi ellenőrzési szerve, vagyis a parlamentnek van alárendelve), Vona természetesen igyekszik Orbánra tolni az ÁSZ-vizsgálat eredményét.
Vona azt írta Orbánnak:
sürgősen vonassa vissza az ÁSZ törvénytelen eljárását.
Hétfőn azt mondta, Orbán „korrupt zsarnok”, aki „sötét diktatúrát” épít. Vagyis a Jobbik elnöke igyekszik áldozati szereplőként, mártírként beállítani magát.
Holott azt még mindig nem pontosan látjuk, milyen szerződést is kötött a párt Simicska Lajossal, hogyan, mennyiért és milyen feltételekkel jutott az egyes plakáthelyekhez (ami miatt a büntetést kapták). És főleg, hogy hogy kerültek tárgyalási pozícióba Simicskával.
5. Előre magyarázhatja a vereségét
A jobbikosokat nyilván kevésbé vigasztalja, de a büntetésnek van egy olyan üzenete is, hogy a Fidesz és az általa irányított állami nem véletlenül foglalkozik ennyit a Jobbikkal: Orbán nyilvánvalóan ellenfélt lát a Jobbikban. És minél nagyobb, minél erősebb a támadás, annál inkább tekinti a választó fő ellenfélnek a Jobbikot, és nem a baloldalt.
Vona maga tűzte ki azt a célt félidőben, hogy megnyeri a választásokat, és leváltja Orbánt. A kutatások alapján elég távol van ettől, de ilyen brutális pénzbüntetés után könnyebben meg tudja magyarázni belül és kívül is, miért nem sikerül végül a kormányváltás. Innen még erősödni is nagy teljesítmény – Vona a 663 milliós bírsággal a háta mögött már ezt az üzenetet is könnyebben eladhatja.
(Borítókép: Vona Gábor a Jobbik elnöke nyilatkozik az Országházban. Fotó: Soós Lajos/MTI)
Folyamatosan frissülő grafikonunkon 2014-től láthatja a pártok támogatottságát a választásra jogosultak körében. Megnézheti a mérések eredményeit pártonként, közvélemény-kutató intézetenként és átlagolva is.