Orbán találkozott a Néppárt bölcseivel, csak sehol nem beszélt róla
További Belföld cikkek
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
- Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
- Orbán Viktor a karácsony után ismét munkába állt: megkezdte az alapozást, készül a repülőrajtra
Az Európai Néppárt (EPP) Értékelő bizottságának (a "bölcsek tanácsának") kezdeményezésére Orbán Viktor miniszterelnök péntek délután Brüsszelben találkozott a testület vezetőjével, Herman van Rompuy-jel és két másik tagjával. Erről viszont a kormánymédia csendben hallgatott, csak a Néppárt közölte a hírt Twitteren, szúrta ki a Népszava.
Upon the invitation of its Chair @HvRpersonal, the Evaluation Committee on #Fidesz membership composed of Hans-Gert #Pöttering and Wolfgang #Schüssel, held an exchange of views today with Hungarian Prime Minister and Fidesz party leader Viktor #Orban
— EPP (@EPP) 2019. június 21.
A lap úgy tudja, a két fél az Európai Néppárt brüsszeli székházában találkozott. Az úgynevezett "bölcsek tanácsának" három tagját a Néppárt delegálta a Fidesz átvilágítására, hogy a magyar kormány mennyire a néppárt keresztény-konzervatív-integrációpárti elveinek megfelelően kormányozza Magyarországot, miután a Fidesz néppárti tagságát március 25-én azonnali hatállyal, határozatlan időre felfüggesztették a Néppárt gyűlésén.
És bár Orbán Viktor azt mondta, nem tudja, mit kellene vizsgálnia a bölcseknek, és nem is fogadja ezt el, június közepén írt levelet nekik, amiben azt állította, nonszensz, hogy a Fidesz ne lenne elkötelezett az európai értékek iránt. Többek között azt írta,
- a magyar jogszabályok mindenben megfelelnek az uniós jognak;
- a magyar bíróságok függetlensége garantált az alkotmányban, viszont a közigazgatási bíróságokról szóló törvény visszavonásáról nem tesz említést;
- A szólás- és véleményszabadság helyzete miatt sem kell aggódni Orbán szerint, és megemlíti a kormányközeli sajtótermékeket tömörítő KESMA-t, ugyanakkor úgy látja, hogy a legfontosabb közéleti médiumok, az RTL Klub, a HVG, az ATV, a Blikk és a Népszava kormánykritikusak.
- A korrupció miatt sem kell szégyenkezni, mert az OLAF vizsgálatainak 47 százaléka ügyészségi nyomázást von maga után, az európai átlag csak 42 százalék.
- Szerinte a civil szervezetek sincsenek elnyomva, mert 60 ezer ilyen szervezet működik az országban.
- A CEU önként távozott Bécsbe, senki nem vegzálta őket, pláne a kormány nem.
A bölcsek viszont visszadobták a választ, szerintük azok eléggé problémásak.
Hogy mi zajlott a mostani brüsszeli találkozáson, azt egyelőre nem tudni.
Orbán ezúttal elszámolta magát
A Fidesz és a hozzá közel állók sokáig azt harsogták, hogy az Európai Néppártot megszállták a bevándorláspártiak. Orbán nyitott is a radikális jobbosok felé, fogadta Salvinit és Strachét. Majd jött a hidegzuhany: az EP-választás európai eredménye. Orbán új célja most már: maradni az EPP-ben, még ha ez áldozatokkal is jár.
(Borítókép: Orbán Viktor Brüsszeben, 2019. június 20-án. Fotó: Julien Warnard/Pool via REUTERS)