Állami kompenzációt vár a Főváros a BKK bevételkiesése miatt
További Belföld cikkek
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
A koronavírus-járvány miatt bevezetett veszélyhelyzet utáni első közgyűlését tartotta a főváros szerdán. A legutóbbi, február 26-i közgyűlés óta Karácsony Gergely főpolgármester gyakorolta a testület feladat- és határkörét, többek közt arról is szavaztak, hogy a döntéseit elfogadják és tudomásul veszik-e.
Történelemkönyvet kapott Láng V. Naszályitól
Addig azonban több mint két óra eltelt, hiszen már a napirend előtti felszólalásokban egymásnak feszültek a többséget alkotó pártok és a Fidesz a Lánchíd felújításáról.
Láng Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője arról kérdezte Karácsonyt, hogy kiírnak-e feltételes közbeszerzést a közeljövőben. Tüttő Kata egy 2011-es jelentést vett elő, amely szerzői már akkor jelezték, hogy fel kell újítani a Lánchidat, ez azonban az elmúlt kilenc évben nem kezdődött meg.
TÜTTŐ a közgyűlésen MEGERŐSÍTETTE, HOGY PÁR HÉTEN BELÜL KIÍRJÁK A FELTÉTELES KÖZBESZERZÉST.
A vitához kapcsolódva V. Naszályi Márta, I. kerületi polgármester számon kérte Láng Zsoltot a Szálasi fotójával összemontázsolt Karácsony fotó miatt, amit a fővárosi Fidesz-frakció osztott meg Facebook-oldalán. Átadott Lángnak egy 12. osztályos történelemkönyvet, amiben Szálasi látható kivégzése előtt.
Láng lényegében megismételte a Fidesz-frakció akkor kiadott közleményét, és elismerte, hibázott szerkesztőjük a mém megosztásával, de mint fogalmazott, „van még Magyarországon néhány millió ember, akinek erről nem ugrik be Szálasi Ferenc képe”.
Azt is hozzátette, hogy a mémet nem ők készítették, hanem egy blog osztotta meg.
A döntések átláthatatlanságát bírálta Láng
Az első napirendi pontban aztán arról szavaztak a képviselők, hogy elfogadják a februári közgyűlés óta hozott döntéseket. Karácsony előtte összegezte az elmúlt hónapokat. Köszönetet mondott az egészségügyi és szociális dolgozóknak, és azokról a változásokról beszélt, amiket a járvány gazdasági hatásai kényszerítettek a fővárosra.
ÖSSZESEN 4,5 MILLIÁRD FORINTOT KÖLTÖTT A FŐVÁROS A JÁRVÁNY ELLENI VÉDEKEZÉSRE.
Közben pedig komoly gazdasági veszteségeket szenvedett Budapest, folytatta Karácsony, amit a kormányzati elvonások csak rosszabbá tettek.
Most először történik olyan, hogy Budapest finanszírozza az államot, és nem fordítva, tette hozzá.
Láng Zsolt a veszélyhelyzet alatt hozott döntések átláthatatlanságát kifogásolta, szerinte legalább nyolc olyan döntést hozott Karácsony, amiről a nyilvánosságot és az ellenzéket előtte tájékoztatnia kellett volna, és a pártokkal való konzultációt is hiányolta a frakcióvezető.
Semmi konkrétumot nem tudunk arról, hogy mi történt az elmúlt négy hónapban, fogalmazott Láng.
Bagdy Gábor, csatlakozva frakciótársához, azzal támadta Karácsonyt, hogy a közgyűlés előtt pár nappal önként zárolt 65 milliárd forintot a főváros költségvetéséből.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes tételesen mutatott rá, miért volt erre szükség. A februárban elfogadott költségvetéshez képest 93 milliárdot vont el a kormány szolidaritási adóként, és becslések szerint 100-150 milliárd forintnyi iparűzési adó eshet ki.
Kiss azt mondta, a járvány és a kormányzati elvonások miatt nagyjából 200-250 milliárd forinttal áll kevesebb a főváros rendelkezésére, mint amivel a februárban elfogadott költségvetés tervezésekor számoltak, ezért volt szükség a zárolásra.
Mentőövet nyújtanak az önkormányzati lakások bérlőinek
Miután jó pár kerületi polgármester felsorolta a járvány és a kormányzati elvonások miatt elszenvedett gazdasági veszteségeiket, megszavazták, hogy elfogadják Karácsony elmúlt hónapokban hozott döntéseit.
Tarlós István egy bázisdemokrata volt magához képest
– mondta Láng Zsolt a hatodik napirendi pont előtt az SZMSZ módosításáról, ám a közgyűlés azt is megszavazta.
Döntöttek arról is, hogy a koronavírus-járvány miatt az év végéig csökkentik az önkormányzati bérlakások bérleti díját, ha a járvány miatt csökkent a bérlő jövedelme.
Módosították az önkormányzati tulajdonú lakások bérbeadásának feltételeit és a lakbérek mértékét, hogy segítsék a díjhátralékkal rendelkezőket, és ne lehessen olyan könnyen kirakni azokat a bérlőket, akik nehéz helyzetbe kerülnek. Dolgoznak egy részletesebb szabályozáson is, tette hozzá Karácsony, ez most a lakhatási moratórium lejárta után adhat gyors segítséget sokaknak.
Drágul a parkolás
A szünet után a parkolási rendelet módosítása következett. Augusztus 1-től több kerületben is emelkednek a parkolási díjak, és bővül a parkolási zóna Zuglóban, a XII., illetve a XIII. kerületben. A javaslatról itt lehet bővebben olvasni.
Jóváhagyta a közgyűlés azt is, hogy növeljék több idősotthon költségvetését, mert a járvány miatt megnőttek a kiadások. Itt kisebb vita alakult ki arról, hogy a fővárosi fenntartású intézményekben megfelelően jártak-e el a járvány alatt, és kinek a felelőssége, hogy ilyen sok halálos áldozata lett a járványnak az idősotthonokban.
Gy. Németh Erzsébet ehhez kapcsolódva bejelentette, hogy feljelentést tett ismeretlen tettes ellen amiatt, hogy negatív teszt nélkül vitték vissza az idősotthonokba a kórházakból.
Arról is döntött a közgyűlés, hogy új patkányirtási közbeszerzést írnak ki, mert változtatni szeretnének a patkányirtás jelenlegi, lekövető jellegű, főként bejelentésen alapuló irtási rendszerén.
1,6 milliárd forintot különítettek el a közbeszerzésre.
Ebből 2020 novemberében-decemberében bruttó 112,77 millió, 2021-ben 947,31 millió, míg 2022-re 563,88 millió forintot költhetnek.
A döntés hátteréről ebben a cikkben írtunk részletesebben.
Vizsgálják a korrupciógyanús ügyeket
Megszavazták, hogy vizsgálóbizottságot állítanak fel az elmúlt évek korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására.
A testületet Havasi Gábor, momentumos képviselő vezeti. A javaslat szerint vizsgálni fogják a patkánymentesítésre 2018-ban kiírt közbeszerzést, az állatkerti Biodóm létesítését, a parkolási rendszer elmúlt 15 éves működését, a Rácfürdő projektet, a 3-as metró felújítását, a 4-es metró építését, az elektronikus jegyrendszer-projektet és a Bálna eladását.
Bár Láng azt javasolta, hogy a vizsgálóbizottságnak már az év végéig a közgyűlés elé kelljen vinnie a jelentést, ezt a testület leszavazta, így a bizottságnak 2021. december 31-ig kell a vizsgálatot lefolytatnia.
Kompenzálja-e az állam a BKK-t?
Láng következő javaslata se ment át. A Fidesz frakcióvezetője azt szerette volna elérni, hogy a 2020-ra vásárolt éves BKK-bérletek lejárati határidejét hosszabbítsák meg 2021. március 31-ig. Ezt azzal indokolta, hogy a koronavírus-járvány miatt három hónapig az emberek többsége alig használta a tömegközlekedést, és nagy segítség lehetne ez azoknak, akik nehéz anyagi helyzetbe kerültek a járvány miatt.
Horváth Csaba MSZP-s képviselő egyetértett Láng javaslatával, de arról beszélt, hogy ehhez a kormány segítéségére van szükség.
Az nem tudom feltűnt-e önöknek, hogy én nem a kormánypárt képviseletében ülök itt
– reagált Láng, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője Horváth javaslatára.
Szerinte külön kell választani a fővárosi közgyűlést és a kormányt, így az állami és fővárosi tulajdonú cégeket. Az állam kompenzálja a MÁV-ot és a Volánt a bevételek kiesése miatt, de ez nem azt jelenti, hogy a BKK-t is ki kell segítenie.
Horváth ugyanakkor úgy látja, ha a fővárosnak oda kell adnia az államnak a gépjárműadót, akkor az állam is vállaljon szerepet a fővárosi közlekedés finanszírozásában.
Láng javaslatát végül tehát leszavazták, Horváth módosító javaslatát viszont elfogadta a közgyűlés, így a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa következő ülésén Karácsony állami kompenzációt kér a BKK kieső jegybevételei miatt.
Ha az állam ezt biztosítja, akkor a Közgyűlés dönthet arról, hogy három hónappal meghosszabbítsák az éves bérletek lejárati idejét.
(Borítókép: Huszti István / Index)