Fél 5 körül fog elindulni a menet, jelen pillanatban 5-6 ezren gyülekeznek a Műegyetem előtt. Folyamatosan érkeznek az emberek. Mától a szabadtéri rendezvényeken is kötelező a maszk, helyszíni tudósítónk beszámolója szerint szinte kivétel nélkül mindenki hordja.
A tömeg békésen oszlik. Kemény magnak nincs nyoma.
Orvosok és szakdolgozók védjétek meg az egészségügyet magatoknak és a társadalomnak! Akkor lehetünk igazán szabadok, ha mellettünk a másik ember is az – mondta zárszavában a Titkos Egyetem egyik szónoka. Majd a Himnusz eléneklésével hivatalosan véget ért a tüntetés az Uránia előtt.
Horváth Aladár roma jogvédő beszédében elmondta, az általa vezetett civil roma parlament is az SZFE-s diákok mellett áll, akárcsak a cigány muzsikusok.
Hozzátette, a magyar történelem során ők is minden szabadságharcban jelen voltak, köztük 1956-ban, "akkor is ugyanarra a mindenkinek kijáró szabadságra éheztünk, azért harcoltunk, és ez összekovácsolt bennünket" - fogalmazott.
Majd megszólalt a FreeRomaGroup előadásában, muzsika verzióban az Ej! A titkos egyetem, amely Horváth Aladár szerint is az SZFE-s tüntető diákok himnuszává vált. A jelenlévők velük együtt énekeltek és tapsoltak, miután a zenészek igazán jó hangulatot teremtettek. A végén meg is szólalt a „vissza, vissza…”
„Az ország bármely pontjára átvezényelhetik az orvosokat. Önök szerint ez családbarát intézkedés” – tette fel a költői kérdést Szkaliczki Andrea orvos.
Ha életbe lép az új törvény, visszafejlődik az egészségügy, mert az az összes orvos számára kötelező terheket ró a szakma minden tagjára január 1-től. Szkaliczki Andrea szerint ez nemcsak az orvosoknak, de a pácienseknek sem lesz jó, mert a kisebb településeken teljes mértékben megszűnhet az orvosi ellátás a másodállások betiltása miatt, a magánszektor orvosaira pedig szerinte a legtöbbeknek nincs pénze, és a koronavírus szövődményeinek kezelése sem megfelelő. Egészséges társadalomhoz jól működő állami egészségügyre lenne szükség. Az orvosok erre tették fel az életüket, de méltatlan körülmények között kénytelenek gyógyítani – mondta Szkaliczki Andrea.
Majd egy műtős, Kós Ágnes műtéti szakasszisztens állt a színpadra, aki elmondta nagyon nagy bizonytalanságot okoz neki az új egészségügyi törvény. Kiemelte: Nem emberi erőforrások vagyunk, hanem érző emberi lények.
Veletek vagyunk, számíthattok ránk - üzente több százezer dolgozó nevében Székely Tamás, a VDSZ elnöke, Szakszervezeti Szövetség alelnöke. Szerinte az SZFE mindenkinek példát mutatott. Kiemelte: ha nincs egyetemi autonómia, akkor nincs szabad oktatás, ha az nincs, akkor nincs jövő. Elég volt az arroganciából, a jogfosztásból. Harcolni fogunk, értetek, veletek! – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Ha így össze tudtatok fogni, mi is képesek vagyunk rá. Többen erősebbek vagyunk – zárta beszédét Székely Tamás.
Nem hagyjuk, nem hagyjuk
– skandálta válaszul a tömeg.
Mint ahogy a közpénz is elveszíti közpénz jellegét, a közalkalmazott is elveszti közalkalmazott jellegét – mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja. Ma a hatalomnak nem kritikus gondolkodókra, hanem kiszolgáltatott alattvalókra van szüksége – tette hozzá. AZ SZFE hallgatóinak kiállását példaértékűnek nevezte. Nincs szabad ország, szabad oktatás nélkül – zárta beszédét Nagy Erzsébet.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is kiállt az SZFE tüntetői mellett. Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja: kezdettől fogva támogatták az SZFE-t, nemcsak szolidaritásból, hanem, mert szakszervezetként ez a feladatuk.
Az utolsó tüntetők is felzárkóztak a tömeghez. Az Urániától az Astoriáig ér a tömeg.
Az SZFE hallgatói 56-os szövegekből olvasnak fel, például együtt vonuló, hidakat átszelő tüntetőkről, akiknek mindenhonnan azt kiabálják: „Menjetek, veletek vagyunk!” Elhangzott Puskás Öcsi disszidálásának története is.
Több mint tízezren vonultak az SZFE hallgatóinak hívására, fáklyákkal a Műegyetemtől az Urániáig, ahol most 56-os visszaemlékezésekkel folytatódik a tüntetés.
56-os visszaemlékezéseket olvasnak fel az SZFE hallgatói.
Titkos Egyetem tagjai, diákok arról beszélnek, hogy az, ami az SZFE-vel történik, az már megtörtént a többi egyetemmel is. Csak autonóm intézményekben lehet minőségi oktatás. Erre azonban nincs garancia a jelenlegi hatalomnál. Kormányzati hátszelű gazdasági szereplőkre bíznák az SZFE-t, hangzott el az Uránia előtt tartott tüntetésen. Majd a közönség a „szabad ország, szabad egyetem”-et skandálta.
Titkos Egyetem tagjai, diákok arról beszélnek, hogy az ami az SZFEvel történik, az már megtörtént a többi egyetemmel. Csak autonóm intézményekben lehet minőségi oktatás. Erre azonban nincs garancia a jelenlegi hatalomnál. Kormányzati hátszelű gazdasági szereplőkre bíznák az SZFE-t.
Az Uránia elől élőben jelentkezünk.
Hamarosan kezdődik az Index élő közvetítése a helyszínről, kollégáink azt mondják, a tüntetés eleje hamarosan megérkezik az Urániához.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Mindannyiunk szabadsága – Megemlékezés '56-ról című demonstrációja a Műegyetemtől indult: a menet vége jelenleg az Erzsébet hídnál jár, őket mind bevárják.
A Műegyetemtől induló tüntetés most a Ferenciek terénél tart, ahol egy picit megállt a tömeg, hogy bevárják a mehet végét.
Addig is zúg a szabad ország, szabad egyetem.
Hej, a titkos egyetem...
A tömeg eleje a Szabadság híd közepén, a vége még a Műegyetemnél a Színház- és Filmművészeti Egyetem Mindannyiunk szabadsága – Megemlékezés '56-ról elnevezésű tüntetésén.
Közben a tekintélyes tömeggel vonuló kollégáink hallották, hogy felcsendül az SZFE modellválltása elleni demonstrációk mára egyfajta himnuszává vált dala, a Titkos egyetem.
Nehéz megbecsülni, hogy pontosan épp hányan lehetnek a Műegyetem előtti gyülekezési helyszínen az SZFE-s tüntetésen, de az biztos, hogy több mint ötezren.
Továbbra is folyamatosan érkeznek az emberek, közben Fullajtár Andrea színésznő elszavalta a Nemzeti dalt.
„A művészet szabad”, „Jöjj el szabadság, te szülj nekem rendet”, „Ha velünk jöttök, lehet, hogy lesz valami”, „Na hol a demokrácia csókolom?” feliratokat látják a táblákon helyszínen lévő kollégáink.
Elindult a menet, a rakparton állók közben tapsolnak.
Helyszíni tudósítóink szerint az SZFE-s tüntetésre kerékpárral érkező főpolgármester igazi látványosság lett. Miután szabadult a „sajtórohamtól”, demonstrálók, elsősorban fiatalok állítják meg, hogy fotózkodjanak Karácsony Gergellyel.
Fél 5 körül fog elindulni a menet, jelen pillanatban 5-6 ezren gyülekeznek a Műegyetem előtt. Folyamatosan érkeznek az emberek. Mától a szabadtéri rendezvényeken is kötelező a maszk, helyszíni tudósítónk beszámolója szerint szinte kivétel nélkül mindenki hordja.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói hónapok óta tüntetnek az intézmény modellváltása ellen, ezúttal Mindannyiunk szabadsága – Megemlékezés '56-ról címmel szerveztek tüntetést a nemzeti ünnepre. A tömeg a Műegyetem előtt gyülekezik, onnan sétálnak a Szabadság hídon és a kis körúton keresztül az Urániához, ahol beszédeket tartanak.
Öltözködési tanácsok a tüntetőktől.
Remek választás lehet egy versidézettel megnyomott kapucnis pulóver, mellyel az irodalmi műveltség is kifejezésre juttatható.
Legyen a száj előtt egy jó kis SZFE-s maszk, emellett tudnia kell azt is: a terelőszalag ma már rég nem csak egy műanyag vacak, sokkal inkább divatos holmi: hajpánt, vagy bárhova felcsomózható forradalmi öltözetkiegészítő.
Fotó: Kitzinger Szonja
A Magyar Szakszervezeti Szövetség és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés az SZFE-t támogatva részt vesz a vonulásos megemlékezésen.
4 órakor kezdődik az SZFE újabb tüntetése, ezúttal a BME épülete előtt (tudósításunkat kövesse az Indexen). Az egyetemi hallgatókkal szolidárisaknak eszükbe sem jut, hogy piros-fehér ún. terelőszalagjaikat otthon hagyják.
Fotó: Kitzinger Szonja
Az 1956-os forradalom és szabadságharc örök érvényű nemzeti kiállás volt a szabadság mellett, a mi feladatunk pedig az, hogy többé ne legyünk olyan helyzetben, amelyben a szabadságunkat bárki elveheti, nem engedhetjük meg, hogy a kommunizmus eszméi újra teret nyerjenek mindennapi életünkben
– mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken, amikor a köztársasági elnök megbízásából állami kitüntetéseket adott át Budapesten.
Gulyás Gergely a Várkert Bazárban tartott ünnepségen hangsúlyozta: 64 évvel ezelőtt a magyarság szolgáltatott bátor bizonyítékot a világnak arra, hogy számára a szabadság fontosabb, mint az élet.
A világ legerősebb katonai hatalmával és a szovjetek magyarországi kommunista helytartóival való szembefordulás számítás és mérlegelés nélküli, örök érvényű nemzeti kiállás volt a szabadság mellett
– jelentette ki.
Úgy fogalmazott: a mi feladatunk az, hogy többé ne legyünk olyan helyzetben, amelyben a szabadságunkat bárki elveheti, nem engedhetjük meg, hogy Magyarország sorsáról a megkérdezésünk nélkül idegen érdekek szerint döntsenek olyanok, akik soha nem kaptak demokratikus felhatalmazást erre.
Nem engedhetjük meg, hogy a kommunizmus eszméi újra teret nyerjenek mindennapi életünkben, hogy földrészünkön a jogállam fontosságának gyakori emlegetése közepette Marx- és Lenin-szobrokat állítsanak
– hangsúlyozta a miniszter.
Galkó Balázs Illés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét szavalta el.
Hadházy Ákos többek között arról beszélt, hogy minden hatalom legfontosabb bástyája a propagandagépezet. Elmondta, akik most a demonstráción részt vesznek, üzennek a kormánynak, az MTVA hírhamisító vezetőjének és az SZFE diákjainak, tanárainak.
Hangsúlyozta: nem kérnek a kormánypropagandából. Amíg a piszkos és hazug propaganda létezik, addig a piszkos és hazug hatalom is marad – fogalmazott a független orsszággyűlési képviselő.
Bár Jakab Péter nevét nem említette, de neki, a Jobbiknak és az ellenzéki pártoknak üzenhetetett, amikor azt mondta: ne nézzük le azokat az embereket, akik egy zsák krumpliért eladják a szavazatukat.
Hadházy szerint nem a krumpliról kell beszélni, hanem arról, hogyan váltható le a kormány – írja tudósítónk, Nótin Tamás a Hadházy Ákos szervezésében zajló tüntetésről a közmédia színháza elől.
A szervezők sípokat osztogatnak, a helyszínen pedig egy színpadot is felállítottak, ahol Csákányi Eszter színésznő a híres Hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, minden hullámhosszon beszédet olvasta fel, amely 1956. október 30-án hangzott el a Kossuth Rádióban.
Őt Szepesházi Péter ügyvéd váltotta a színpadon, aki az ellenzéki pártokat kritizálta, amiért távol maradtak a Hadházy Ákos szervezte autós tüntetéstől. Többek között Karácsony Gergely budapesti főpolgármester és Jakab Péter Jobbik elnök hiányát kifogásolta.
A következő szónokként Örkény István idézett szavaira rímelve Szél Bernadett elmondta, az MTVA reggeltől estig kormánypropagandát sugároz az adófizetők pénzén.
Ahol nincs sajtószabadság, ott a gondolat sem szabad. Ahol a közmédia nem szabad, ott nincs szabadság
– fogalmazott a független országgyűlési képviselő. Szél Bernadett kiemelte, a kormány legnagyobb ellenfele a szabad gondolat: ezért csinál gyűlölt ellenséget az SZFE-s diákokból is.
Nem jó egy olyan országban élni, amit szétfeszít a gyűlölet, ezért az 56-osok példájából kell erőt venni nap mint nap. Így mindenki menjen haza, és mondja el otthon, hogy ne higgyenekek a kormánypropagandának.
Azt is mondják el, hogy támogassák a független és szabad sajtót, illetve onnan tájékozódjanak. A változáshoz mindenkire szükség van – tette hozzá helyszíni tudósítóink szerint Szél Bernadett.