Befejezte a heti tájékoztatót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra szóvivő.
Magyarország csatlakozott az ezzel kapcsolatos közös uniós nyilatkozathoz, amely elítéli az orosz hatóságok intézkedését. Az orosz ellenzéki politikust letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Ha valaki segítséget kér tőlünk, mondjuk Portugália, és lélegeztetőgépet kér, akkor igyekszik a kormány segíteni, de csak úgy, hogy ez ne veszélyeztesse a hazai egészségügyi ellátást.
A kínai vakcina beszerzéséhez szükséges eljárást enyhítette a kormány, viszont a bevizsgálásának szigorú szabályait nem.
Gulyás reméli, hogy minél előbb.
A kérdésre válaszolva a miniszter csak annyit mondott, hogy nincs fecskendőhiány.
Már a hétvégén megérkezhet az AstraZeneca oltóanyag első adagja – jelentette be a kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Az orosz oltóanyag végleges engedélyezése 2 héten belül megtörténhet.
Márciustól lép életbe az új jogviszony, de január elsejétől már jár a megemelt bér.
Jelen tudomásuk szerint lesznek labdarúgó Eb-meccsek Budapesten a nyáron? Gulyás rövid válasza: igen.
A cseh miniszterelnökkel, aki jelenleg Budapesten tárgyal, minden tapasztalatát megosztja Magyarország a Szputnyik-vakcinával kapcsolatban. De bárkivel megosztjuk a tapasztalatainkat.
A 800-900 kiválasztott sportoló oltására vonatkozó kérdésre Gulyás elmondta, jelenleg úgy áll a helyzet, hogy lesz olimpia Tokióban, a MOB azzal a kéréssel fordult hozzájuk, hogy akik érintettek soron kívül megkaphassák az oltást. Ezt indokoltnak látták, ezért gondoskodtak róla. Szerinte a felkészülés miatt is helyes döntés, ha akkor kapják meg a sportolók a vakcinát, amikor kérik.
A virológusok szerint ha volt 400 ezer regisztrált fertőzött, akkor kb. 3 millióan kaphatták el a fertőzést, nagy részük nincs is tisztában azzal, hogy átesett a koronavíruson. 3 és millió ember beoltása nyájimmunitást eredményez – mondta Gulyás Gergely.
A Twitter legutóbb például a spanyol Vox oldalát függesztette fel. Mi lesz, ha nálunk is elkezdik a „nemzeti elkötelezettségű oldalak” felfüggesztését? – kérdezik Gulyástól, aki válaszában kifejti: globális és európai vita is zajlik, a szólásszabadság korlátozásának új eszközei jelentek meg, ezt több szempontból is károsnak tartják. Részben, mert úgy gondolják, hogy az ellenvéleményeknek is van helye, amíg az nem gyűlöletre uszít vagy erőszakra hív fel. A másik, ami zavaró, és az állami autoritás hiányát mutatja, hogy nem az állam az, aki kontrollálja a szólásszabadságot, hanem a globális cégek. Ez az állam erejét olyan mértékben gyengíti, ami nem megengedhető.
Ukrajnának a nemzetközi normáknak megfelelően kell rendeznie az országban élő kisebbségek helyzetét, köztük természetesen a magyarokét is.
A múltból velünk élő, de indokolatlan volt az a helyzet, hogy a Kúria épületében volt 30 évig az egykori MSZMP állampárt Párttörténeti Intézete. Most pedig jogerős döntéssel kell elhagyni a Kúria épületét, amely az I. kerületben kap majd helyet, és kissé furcsa ez a döntés a kerületi polgármester részéről.
Az Európai Bizottság célzott nyilvános konzultációt indít a jogállam helyzetéről a tagországokban. Hogyan készül erre a kormány, mennyire tartják helyesnek és indokoltnak? Gulyás szerint minden értelmes, jövőorientált vitában szívesen vesznek részt, és látják, hogy vannak jogállamisági problémák például Hollandiában és Olaszországban. Ehhez képest politikai alapon Magyarországot és Lengyelországot szokták kritizálni. A korábbi keleti blokk országainak minden tényszerű vita az érdeke, ezekben az országokban szerinte erősebb jogi garanciák vannak, mint nyugaton.
Az idehaza dolgozó 4 és fél millió ember eleget tesz a járulékfizetési kötelezettségének. Kérdés, kapjon-e orvosi ellátást az is, aki nem tesz eleget ennek a kötelezettségének. Gulyás Gergely véleménye szerint a járulékot nem fizető mintegy 70 ezer ember egy része azért nem fizet, mert nincsenek Magyarországon, hanem vélhetően külföldön veszik igénybe az orvosi szolgáltatásokat.
A kormány még egyeztet a kamarával a szülészek esetében a szabad orvosválasztás kérdésében. Később alakítja ki végleges álláspontját.
Tervez-e diplomáciai lépést a holland nagykövetség ellen a kormány a HVG jogállamisági cikke miatt? Nem terveznek ilyet; Gulyás kritizálta a holland jogállamiság állapotát. Ha Hollandia a saját jogállamisági rendszerét képes megerősíteni, akkor felzárkózhatnak hozzánk – fogalmaz a miniszter.
Magyarország az egyik legszigorúbb hely a vagyonnyilatkozatok szempontjából. Ha a gyanú felmerül, akkor nemcsak a képviselővel, hanem családtagjaival szemben is el kell járni.
Azt lehet tudni, hogy lesz ilyen kártya, de nem feltétlenül az oltottságot, hanem a védettséget fogja igazolni, tehát azok is idetartoznak, akik átestek a fertőzésen. Karanténkötelezettségének annak, aki védett, nem kell hogy legyen a határátlépésnél. Hogy ehhez más előny társulni fog-e, azt még nem tudják, mert az EU közös szabályokat akar alkotni.
Az üzemi étkezdék nyitva tartásával egyetért a kormányzat. Viszont indokolt lenne azok ellenőrzése, hogy ne váljanak átjáróházakká, és csak azok étkezhessenek ott, akik valóban annál a cégnél dolgoznak.
A kormánynak eddig is az volt az álláspontja, hogy az EU-val vannak vitáik, de a jogviták száma más tagállamokkal való összevetésben nem minősül túlzottan magasnak. Ha ezeket nem tudják a Bizottsággal rendezni, akkor a bíróságnak kell dönteni, ha dönt, tiszteletben tartják. Gulyás szerint ez fog történni most is. Olyan európai példát keresnek, ami akár szó szerint a magyar jogrendszer részévé tehető.
Február 15-ével online konzultáció kezdődik a nyitás lehetséges irányairól. Amennyiben az új mutáns nem hozza el a 3. hullámot, akkor márciustól készülhetünk a lassú nyitásra.
Kínával ötmillió vakcinára kötöttek szerződést, ami 2,5 millió embernek elegendő. Az ütemezés úgy néz ki, hogy februárban 250 ezer embernek elegendőt szállítanak, ahogy márciusban és áprilisban is, ezt követően pedig 1,7 millió embernek elegendő jön májusban.
Oltási kapacitásban képesek vagyunk egy nap 512 ezer embert beoltani, tehát egy hétvégén egymillió embert be lehet oltani. A kérdés az, hogy mennyi vakcina áll rendelkezésre. Március 15-ig szeretnénk, ha minden 60 év feletti regisztráltat be lehetne oltani.
Mik a tapasztalatok az idősek beoltásáról? Zökkenőmentesen és mindenféle komplikáció nélkül zajlik – válaszolja Gulyás. A tervek szerint két lépcsőben jöhet a nyitás, március elsejével és április elsejével vagy húsvétkor.
Dobrev Klára kormányzási tanácsairól azt mondta Gulyás Gergely, hogy ezeket inkább a férjének kellett volna elmondania, amikor még Gyurcsány Ferenc volt a kormányfő. Nem szabad a Gyurcsány családnak visszatérni a hatalomba.
Mikor kerülnek sorra az oltási rendben a 60 év feletti krónikus betegek, kik oltják be őket? – szól a kérdés. Háziorvosok, orvosok és ápolók adják be az oltást, ez történhet a háziorvosi rendelőben, járóbeteg-szakkellátásban és a kórházban is. Ha lenne elég vakcina, akkor egy nap alatt több mint félmillió embert tudnának beoltani – mondja Gulyás. Szerinte a legjobb, ha egy háziorvos ítéli meg, hogy egy 85 éves egészséges nyugdíjasnak vagy egy 82 éves krónikus betegnek van nagyobb szüksége az oltásra, de fő szabály szerint az idősektől haladnak a fiatalabbak felé.
A MOK nem ajánlja a Szputnyik V és a Sinopharm-készítmények használatát az orvosoknak. Gulyás Gergely szerint a kamarának végig kellene gondolnia, hogy érdemes-e a már máshol tesztelt vakcinák iránt bizalmatlanságot kelteni idehaza. A Szputnyik-vakcina pedig szakmailag sok elismerést kapott éppen az elmúlt napokban nyugaton.