A járvány utáni normális működéshez való visszatérés részeként megkezdődtek az egynapos beavatkozások, már zajlanak az onkológiai vizsgálatok. 5 millió oltottnál pedig megindulhat a rehabilitáció, és a fennmaradt szűrővizsgálatokat is elvégezhetik, illetve látogathatók lesznek a kórházak – mondta a miniszter.
Az önkormányzatok támogatásáról is döntöttek – közölte a miniszter. A korábbi döntésük értelmében jelentős adócsökkentést hajtottak végre a kis- és középvállalkozók körében. Az önkormányzatoknál ez kiesést jelentett, ezért tárgyaltak velük.
A kormány arányos és méltányos módon összesen 23 milliárd forint támogatásról döntött, ebből 1,7 milliárd forintot az egyes településeken bölcsődék, oktatási és kulturális intézmények megújulásához, megépítéséhez járul hozzá a kormány. Politikai motivációja a döntésnek nincs, a bevételek, az önkormányzati költségvetési helyzet és a megtakarítás mértéke alapján három kategóriát határoztak meg.
A leggazdagabbaknak fejlesztési támogatást igen, de működési támogatást nem adnak. A második kategóriánál fő szabály szerint a kieső iparűzésiadó-bevétel 75 százalékát megtérítik, a harmadik, legszegényebb településeknél ez az arány 100 százalék. A megyei jogú városokat illetően mindenhol ez a helyzet, a nem megyei jogú, de 25 ezernél nagyobb településeknél konkrét fejlesztési támogatásokról döntöttek.
25 év alatti fiatalok szja-mentességét is tartalmazza a jövő évi költségvetés, és számol a nyugdíjak emelésével is, a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítésével. A gazdaság újraindítására 7300 milliárd forintos újraindítási alap áll rendelkezésre. Mindez azt mutatja, hogy a járvány elmúltával a gazdaság is visszatérhet a normális kerékvágásba. Az egészségügyben is új korszakot nyitott a kormány. Megszűnt a hálapénz, és jelentős orvosi béremelést sikerült végrehajtani.
Az egészségügyben is új korszakot sikerült nyitni: megszüntették a hálapénzt, és jelentős orvosi béremelés volt. 769 milliárddal több forrás jut jövőre az egészségügyre, és így 11 év alatt több mint megduplázódtak a kiadások.
Magyarország kétoldalú megállapodásokat köt a védettségi igazolványok kapcsán több országgal is. Azt a félelmet nem tartják indokoltnak, hogy bizonyos oltóanyagok miatt ne lehetne nyáron utazni.
A kormány benyújtotta a költségvetést a 2022-es évre. Ez dinamikus gazdasági növekedést fog biztosítani. Év végére érhetjük el azt a szintet, ahol a járvány előtt jártunk. Jövőre 5,2 százalékos növekedéssel számolunk. Fontos volt, hogy Magyarországnak a járvány előtt sikerült csökkenteni az államadósságot, és bár ez a védekezés alatt 10-12 százalékkal megnőtt, de folytatódni fog a csökkentés.
Korlátozás nélkül beléphetnek a 18 év alattiak is Magyarországra azokból az országokból, amelyekkel kétoldalú megállapodást kötött a kormány, ha a kísérőjük felmutatja a védettségi igazolványát.
A jövő héttől rendelkezésre fog állni 130-140 ezer Pfizer-vakcina, 30-40 ezer Modernával együtt.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy augusztusig biztos érvényben maradnak a korlátozó intézkedések a nem védetteknek, ez többek között a koncertekre, az éttermekre, a szállodákra és a sporteseményekre is igaz; a védettségi igazolvány a következő hónapokban nélkülözhetetlen marad.
Sikerült a harmadik hullámot megtörni, a 18 év feletti lakosság közel 53 százaléka legalább az első vakcinával be van oltva, ennek köszönhetők a lazító intézkedések. Magyarország Európában elsőként szerezhette vissza az egyelőre nem teljes szabadságot – kezdte Gulyás Gergely.
Több mint 4,7 millióan regisztráltak eddig az oltásra, 80 százalékuk meg is kapta azt. A vakcinára folyamatosan lehet jelentkezni a vakcinainfo.gov.hu oldalon. Már a 16–18 évesek is regisztrálhatnak. Őket május 10-től oltják.
A kormány – a vakcinákat népszerűsítő tájékoztató kampányok mellett – rövidesen figyelemfelhívó akciót indít az oltásellenességről. A szerdai Magyar Közlöny szerint a kampányra 16 milliárd forintot szán a kabinet.
A legfrissebb adatok szerint 4,1 milliónál jár az oltottak száma, és 1680 új fertőzöttet azonosítottak.
Nemsokára kezdődik a Kormányinfó. Kövesse az Indexen percről percre Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatóját a kormányzati intézkedésekről.