A Nemzeti Népegészségügyi Központban újabb 15 főnél igazolták a koronavírus-variánsok jelenlétét, köztük 14 esetben a delta-, egy esetben a gamma-variánsét (brazil). Eddig összesen 23 főnél mutatták ki a delta-, 2 főnél a gamma-variánst. Minden külföldi kutatási eredmény, a magyar orvosok véleménye is egyértelműen azt mutatja, hogy a delta-variáns terjedése gyorsaságában sokszorosa a korábbi variánsoknak. Az oltások védelmet nyújtanak a delta ellen is, de már kevésbé hatékony módon, mint a korábbi variánsokkal szemben.
Befejeződött Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kétórás tájékoztatója.
Mi történik, ha az igenek kerülnek többségbe a gyermekvédelmi népszavazáson? – kérdeztük Gulyás Gergelytől. A miniszter szerint ez esetben hatályon kívül kell helyezni az elfogadott törvénycsomag több szakaszát is.
Az Index kérdésére Gulyás Gergely azt mondta, hogy ajánlásokat tesz közzé a kormány, de végső soron a háziorvos vagy az oltóponton működő orvos dönti majd el, hogy kinél melyik vakcina lesz a 3. oltás, már ha erre szükség van.
Az Index kérdésére válaszolva Gulyás Gergely elmondta, a törvényalkotást megelőzően nem számítottak ilyen támadásokra, az Európai Bizottság pedig nemzeti hatáskörben álló ügyben indít kötelezettségszegési eljárást.
Mindenkit biztatnak a részvételre a népszavazáson, de százalékokról nem beszélt a miniszter. Felemlítette, hogy a 2016-os migrációs népszavazás nem volt érvényes, mert nem érte el az 50 százalékot a részvétel.
Gulyás Gergely szerint nincs köze a gyermekvédelmi népszavazás kezdeményezésének a lehallgatási botrányhoz, mert a referendum szándéka már két hete felmerült, és csak tovább erősödött, amikor kiderült, hogy uniós kötelezettségszegési eljárás lesz a törvény miatt.
Gulyás Gergely egy kérdésre adott válaszában elárulta: készül egy összefoglalás arról, hogy a civil szervezetek milyen felvilágosító tevékenységet végeznek.
Gulyás Gergely nem tartja valószínűnek, hogy lesz kormánytag a Pride-on, mert az érintetti kör nem fedi egymást.
Törvény szabályozza a titkos információgyűjtést nálunk, függetlenül attól, hogy milyen eszközzel végzik ezt – válaszolta Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy mi alapján állítja a kormány, hogy törvényesek a lehallgatások.
Tervezik-e, hogy megváltoztatják, ki engedélyez titkos lehallgatásokat, jelen esetben ez az igazságügy miniszter? – hangzott el a kérdés. Gulyás szerint nem változtattak az évtizedek óta kialakított rendszeren, és nem biztos, hogy szükséges még szigorúbb szabályokat, többletgaranciákat alkalmazni. A vita nem a lehallgatások ügyében van, hanem egy szoftver beszerzése kapcsán – hangsúlyozta a miniszter. Titkos információgyűjtést szigorú törvényi szabályok alapján lehet kezdeményezni.
Politikai állásfoglalás miatt senkit nem hallgatnak le, ahogy azért sem, mert politikus vagy újságíró – szögezte le a miniszter. A hivatástól függetlenül vannak olyan körülmények, amelyek okot adhatnak a lehallgatásra.
Gulyás Gergely: Az, hogy milyen eszközöket használ titkos információgyűjtésre a magyar állam, nem nyilvános adat. Jelentős nemzetközi segédlettel egy hisztéria kialakítható, de itt azt a kérdést kell vizsgálni, hogy az információgyűjtések a törvényi kereteken belül történnek-e, vagy sem. Erről a belügyminiszter adott már tájékoztatást.
Az esetszámokat alacsonyabban kell meghatároznunk, mint például a tavaly nyári időszakban tették. A nyugat-európai példák azt mutatják, hogy nem fogjuk tudni elkerülni az újabb hullámot, a kérdés továbbra is az, hogy mikor ér el hozzánk, és mekkora védelmet jelent a hazai beoltottak magas száma.
Karácsony Gergely is kezdeményezett népszavazást, és a kormány is, de a két kérdéssorról nem lehet egy napon megtartani a szavazást – jelentette ki Gulyás Gergely. Ezek időpontját egyébként a köztársasági elnök tűzi majd ki.
Gulyás Gergely kérdésre válaszolva elárulta, hogy a kormányülésen nem esett szó a Pegasus-botrányról, mert nem annyira fajsúlyos ügy. Hozzátette: egy olyan hisztériáról van szó, ami jól illeszkedik abba a nemzetközi környezetbe, amivel a kormány az elmúlt időszakban szembesült.
A mezőgazdaság lesz a következő évek legnagyobb nyertese, olyan nagyságrendű nemzeti forrásbővítésben gondolkodnak, amire a rendszerváltás óta nem volt példa – jelentette ki Gulyás Gergely. Az elmúlt hetek időjárásának hatására a piacon kevesebb a gyümölcs, ezért magasabb az ár, de közvetlen beavatkozási lehetősége a kormánynak az uniós szabályok miatt sincs. Középtávon mérséklődhetnek az árak.
Kérdésre válaszolva erősítette meg a miniszter, hogy a kormány előtt van a kereskedelmi és iparkamara javaslata, amely alapján az egészségügy mellett más területekre is ki lehetne terjeszteni az oltás kötelezővé tételét, de erről nem született még végleges döntés.
Kizárólag a bizottságtól függ, hogy mikor sikerül megállapodni a helyreállítási alap forrásairól és a pénzek elosztásáról. Tehát az, hogy sikerül-e a népszavazás előtt tető alá hozni egy megállapodást, az egyelőre bizonytalan. Gulyás Gergely szerint: mi készen állunk, hogy folytassuk az egyeztetéseket.
A Nemzeti Népegészségügyi Központban újabb 15 főnél igazolták a koronavírus-variánsok jelenlétét, köztük 14 esetben a delta-, egy esetben a gamma-variánsét (brazil). Eddig összesen 23 főnél mutatták ki a delta-, 2 főnél a gamma-variánst. Minden külföldi kutatási eredmény, a magyar orvosok véleménye is egyértelműen azt mutatja, hogy a delta-variáns terjedése gyorsaságában sokszorosa a korábbi variánsoknak. Az oltások védelmet nyújtanak a delta ellen is, de már kevésbé hatékony módon, mint a korábbi variánsokkal szemben.
A helyreállítási alap ügyében a kormány ma is tárgyal az Európai Bizottság képviselőivel. A helyreállítási alaphoz kapcsolódó pályázatokat a kormány biztosítani fogja, előfinanszírozás lesz a hazai projekteknél és majd a megállapodást követően, ha sikerül a pénzek elosztásának üteméről megegyezni, akkor utólag kapjuk meg az uniós pénzeket – mondta Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy még idén év végén vagy legkésőbb 2022 elején, januárban, esetleg februárban lehet a népszavazás.
Az elmúlt hetek eseményeit nehéz másként értékelni, mint hogy Brüsszel egyértelműen megtámadta Magyarországot, ennek oka a gyermekvédelmi törvény – kezdte Gulyás Gergely. A helyreállítási alapról már megegyeztek, de a törvény elfogadása után Brüsszel újranyitotta a kérdéseket. A népszavazás alkalmas arra, hogy Magyarország pozícióit megerősítsék, ez a legdemokratikusabb megoldás.
Mivel a jogállamisággal rendszerszintű problémák vannak Magyarországon, az Európai Bizottság mindaddig nem hagyja jóvá az Orbán-kormány által írt gazdasági helyreállítási tervet, amíg a kabinet nem hajtja végre az igazságügy reformját, és nem garantálja, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által feltárt korrupciós ügyeket megfelelően ki is vizsgálják.
Míg korábban a koronavírus alfa- (angol) variánsa volt a domináns, addig az elmúlt hetekben a delta-variáns (indiai) okoz több megbetegedést Európában.
Több ismert magyar, ellenzéki közéleti személyiséget is megfigyelhettek egy NSO nevű izraeli cég mobiltelefonok feltörésére és lehallgatására kifejlesztett kémprogramjával.
Népszavazást kezdeményez a magyar kormány a gyermekvédelem ügyében – jelentette be Orbán Viktor szerdán.
Az öt kérdés: