- Belföld
- kötelező oltás
- pedagógusok
- oktatás
- pdsz
- nemzeti pedagógus kar
- kormányinfó
- nagy erzsébet
- horváth péter
- koronavírus
Aggódnak a tanárok, hogy az előírható oltás fokozhatja a pedagógushiányt
További Belföld cikkek
- Lézerfénnyel vakítottak el egy pilótát Győr közelében
- Nem bírt el a vizes úttal a sofőr, darabokra törte az autóját
- Feljelentést tett Zugló polgármestere, százmillió forintos kár érhette az önkormányzatot
- Kora tavaszias időjárás érkezik a télbe, többfelé kisüthet a nap
- Bosszúból gázolhatott el több gyermeket egy dégi nő
Mint arról korábban beszámoltunk, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a ma délelőtti Kormányinfón jelentette be, hogy a cégek és a vállalkozások jogot kapnak arra, hogy a munkavégzés feltételeként előírják a védőoltást az alkalmazottak számára. A kötelező oltás tehát munkakörtől függetlenül bárkire vonatkozhat, amennyiben a munkaadó előírja. Természetesen a pedagógusok sem jelentenek ez alól kivételt, és ahogy a legtöbb területen, úgy itt is felemás érzésekkel fogadták a döntést.
Bár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) mindig is kiállt az oltás mellett, és több alkalommal is arra buzdította a tanárokat, hogy vegyék fel a vakcinát, a bejelentett intézkedéssel kapcsolatban most több aggályt is megfogalmazott.
Úgy gondolom, hogy a kormány nem akart olyan népszerűtlen intézkedést hozni, hogy mindenki számára kötelezővé tegye az oltást, ezért ezt a felelősséget inkább rátolta a munkáltatókra. Ahhoz viszont, hogy a munkaadók észszerű és tudományosan megalapozott döntést hozhassanak, ismerni kellene az egyes munkakörökre, egyes területekre vonatkozó részletes járványügyi adatokat
– mondta lapunknak Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja.
Kiemelte, hogy bár a pedagógusok körében nyolcvan-kilencven százalékos az átoltottság, aki eddig nem vette fel a vakcinát, ezután sem fogja. Mindez az egészségügyhöz hasonlóan további lemorzsolódáshoz vezethet egy olyan időszakban, amikor az oktatás a tanárhiány miatt már egyébként is veszélyben van.
Egész biztosan lesznek olyan tanárok, akik inkább a távozás mellett döntenek. Az állami iskolákban – ahol vélhetően minden további nélkül kötelező lesz az oltás – ez különösen nagy gondot jelent, hiszen ők a nyugdíj melletti foglalkozástatásban sem gondolkodhatnak, így szinte lehetetlen lesz pótolni a távozó pedagógusokat
– tette hozzá Nagy Erzsébet.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke egyetértett azzal, hogy az az egyébként kevés pedagógus, aki eddig nem oltatta be magát, vélhetően szánt szándékkal döntött így, és akkor sem lesz hajlandó a vakcina felvételére, ha kötelező lesz.
Minden egyes pedagógusra nagy szükség van, nagyon nehéz lesz pótolni azokat a kollégákat, akik esetleg emiatt kiesnek. Kíváncsian várjuk a részletszabályokat, úgy gondolom, hogy még sok kérdést kell tisztázni azzal kapcsolatban, hogy pontosan mely iskolákban ki dönthet a kötelező oltásról, illetve hamarosan látni fogjuk azt is, hogy a pedagógusok mit szólnak ehhez
– mondta az Indexnek Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, aki szerint egyébként van ráció az intézkedés bevezetésében, ugyanis az elmúlt hetekben egyértelműen bebizonyosodott, hogy azokban az iskolákban, ahol magasabb az átoltottság, a járvány kevésbé üti fel a fejét.
„Rengeteget számít az oltás, azt látjuk, hogy azokban a középiskolákban, ahol magas az átoltottság, a fertőzött is kevesebb, sőt a diákok és a tanárok is hamarabb is túl vannak a betegségen” – tette hozzá az NPK elnöke.
A kötelező oltással kapcsolatos legfontosabb, eddig ismert tudnivalókat ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
(Borítókép: Egy főorvos beolt egy pedagógust a német–amerikai Pfizer–BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty vakcina első adagjával az egri Markhot Ferenc Kórházban kialakított oltóponton 2021. április 16-án. Fotó: Komka Péter / MTI)