Vitézy Dávid: Lázár János vadászott a munkatársaimra
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid a helyettesi jelölésről: Nem ugrom el a felelősségvállalás elől
- Egy hangoskodó, balhézó család teszi pokollá egy szegedi panelház lakóinak életét
- Egyre többen kezdik belátni: Budapest már nem autózható
- Lázár János elmondta, mi okozhatja Magyarország pusztulását
- Véletlenül gázt adott egy utas a rokkantkocsiján, kivitte a tram-train ajtaját Szegeden
A szakember ismét hosszasan kritizálta Lázár János építési és közlekedési minisztert, illetve a Jelennek adott interjúban válaszolt arra is, hogy megpályázza-e a főpolgármesteri széket.
Korábban egyébként már felvetődött ez a kérdés, ugyanis elárulta, hogy Ungár Péter valóban megkereste ezzel kapcsolatban, amire nem mondott nemet, de igent sem. A mostani, vasárnap megjelent interjúban pedig hosszasan kifejtette álláspontját több témában is a közlekedési szakember:
- „Semmilyen összefüggésben nincs a Fidesszel, hogy én ezt a kérdést még nem döntöttem el” – így kommentálta a főpolgármesteri indulásával kapcsolatos pletykákat Vitézy Dávid.
- Felidézte, hogy Karácsony Gergely főpolgármester korábban pedzegette, hogy Vitézy Dávid vállaljon pozíciót Budapesten, és legyen a BKK elnöke. A 2019-es önkormányzati választás után ez téma volt, de Gyurcsány Ferenc pártja nem támogatta az ötletet, így Draskovics Tibor lett a BKK elnöke.
- Állítása szerint Lázár Jánosék miatta rúgtak ki embereket a MÁV-nál. Az elbocsátások szerinte politikai indíttatásúak voltak.
- Hangsúlyozta, hogy a kirúgott személyek kiváló szakemberek voltak, akikkel ő is dolgozott, és akik sokszor évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkeztek.
- Vitézy Dávid szerint Lázár János minisztériuma „államszocializmust idéző módszereket” alkalmazott, és állítása szerint így „vadászott” a munkatársaira. Véleménye szerint ez hibás döntés volt, mivel így értékes szakembereket veszítettek el.
- A Budapest-bérlet-vitáról elmondta: „Ez a vita úgy zajlott le a két fél között, hogy egy jegyzőkönyvet sem vettek fel arról, amiben maradtak. Bocsánat, de nem a saját kávéházi beszélgetéseiket folytatták le egymással, hanem a főváros tárgyalt a kormánnyal, amire utólag mindkettő máshogy emlékszik.”
- „Ha az állítás igaz, hogy egy- vagy másfél milliárdos emelést kért a kormány a megállapodásért cserébe, akkor szerintem ebbe bele kellett volna menni.”
- Vitézy Dávid úgy látja, a fővárosnak jobban ki kellene játszania a saját „játékterét” a kormánnyal szemben, és tisztában kell lenni a jogi, közgazdasági és szervezési lehetőségekkel.
Nem születik optimális megoldás a Budapest-bérlet ügyében?
Vitézy Dávid egyik legfontosabb állítása, hogy szerinte lehet egy olyan összeget találni, amikor még a fővárosi utasok java részének nem éri meg többet adni azért, hogy Pest vármegyében is utazhatnak, de azért alacsonyabb, mint a mostani vármegyebérlet és a fővárosi jegy ára, amivel az agglomerációból ingázók is jól járnának.
Azonban szerinte ebben a helyzetben is meg kellene állapodni, hogyan osztja meg a kormány és a főváros a bevételeket.
Létrejön egy olyan rendszer, ahol Budapest + Pest (megyei) bérlet van, ami nem 9500 forintba kerül, tehát nincs meg ez az óriási bevételkiesés, hanem annyiba kerül, mint két vármegyebérlet, vagy kicsit kevesebbe, tehát, mondjuk, 15 ezer forintba
– fogalmazott Vitézy Dávid a G7 podcastműsorában.
A szakember a műsorban meglehetősen furcsának nevezte, hogy Lázár János Budapesten nagyon fontosnak tartja az integrációt, miközben a Debrecenben tartott sajtótájékoztatón az például fel sem vetődött, hogy a cívisvárosban a helyi közösségi közlekedésben a hajdú-bihari vármegyebérletet is elfogadják.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az építési és közlekedési miniszter Budapest esetében viszont egy ilyen típusú új ajánlatot tett Karácsony Gergelynek, miután a két fél elszámolási vitába keveredett.
(Borítókép: Vitézy Dávid és Lázár János. Fotó: Zöld Fanni, Karip Tímea / Index)