Még mindig baj van a Facebookkal
További Belföld cikkek
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
Mint megírtuk, kedd délután fél 5 körül világszerte leállt a Facebook, a Messenger és az Instagram is.
A közösségi oldalak viszonylag hamar helyreálltak, de ettől függetlenül a felhasználók elindítottak egy mémáradatot. Az Indexen egy informatikai szakértőt is megkérdeztünk arról, hogy mi történhetett pontosan, valamint egy kommunikációs szakértő is beszélt lapunkban arról, hogy mire világított rá az incidens.
A leállással párhuzamosan sok felhasználót „kidobtak” a saját fiókjából, nekik utóbb vissza kellett jelentkezniük. Ez a többségnek sikerült is, de nem mindenkinek.
A legtöbben arra panaszkodnak, hogy a kétfaktoros hitelesítés nem működik megfelelően a leállás óta.
Sok felhasználó a Facebook riválisán, az X-en (korábbi Twitter) adott ennek hangot.
Másnak is bejelentkezési problémája van a Facebook appal? Nem enged be, kéri az ellenőrző kódot, amit én kértem is a telefonomra, de nem érkezik meg. De azt kell mondanom, hogy elég nyugis nélküle
– írta például az egyik user.
Is anyone else still having Facebook app login issues. Not letting me in, asking for verification code, which I requested sending to my phone but never arrives. Must say it's quite peaceful without it.
— Father of an Angel (Trevor) (@M4MHA) March 6, 2024
Hozzá hasonlóan többen is panaszkodtak arra, hogy nem kapják meg a kétfaktoros hitelesítéshez szükséges kódot. A legtöbb felhasználó a posztjában megjelölte a Facebook X-oldalát vagy más, hozzájuk köthető oldalakat is, valamint képernyőképet is mutattak a problémáról.
What’s Happening? Not much as I’m still locked out with 2 step verification still not responding @meta @facebook … what’s with the silence? pic.twitter.com/UjIMhMuTKT
— Alechia Collyer (@AlechiaCollyer) March 6, 2024
Trouble logging into my account due to a glitch in receiving the 2-factor verification code. It's frustrating to navigate this cyber warfare of glitches! Hoping for swift resolution from the support team.@Meta @AIatMeta @MetaforDevs@facebook
— Sea And Coast 🇮🇳 (@seaandcoast1) March 6, 2024
#TechIssues #CyberSecurity… pic.twitter.com/VhVApyLBmM
Úgy tudni, hogy a leállás óta továbbra is problémákat észlelnek a Meta szinte összes platformján, vagyis a Facebookon, a Messengeren, az Instagramon, sőt még az idehaza kevésbé használt Threads alkalmazáson is. Az egyetlen kivétel a WhatsApp üzenetküldő alkalmazás, csak ott nem észleltek problémát.
A bejelentkezési nehézségek mellett többen jelezték azt, hogy továbbra sem frissül megfelelően az oldaluk hírfolyama az említett platformokon (leszámítva a Messengert, amelynek nincs ilyenje).
Önnek sem sikerült visszajutnia valamelyik felhasználójába? Vagy tapasztalt bármilyen más problémát a leállás óta?
A Meta platformjai azt kommunikálják, hogy minden rendben; közben a dolgozók egy része már azt hitte, hogy kirúgták őket
Korábban, még a leállás idején írtunk arról, hogy Andy Stone, a Meta szóvivője jelezte: tudnak a problémáról, és dolgoznak a megoldáson. A szóvivő később azt közölte, hogy a vállalat „a lehető leggyorsabban megoldotta a problémát”, és elnézést kért a kellemetlenségekért minden érintettől.
Ezzel párhuzamosan az egyes oldalak közösségi fiókjain is elkezdték kommunikálni azt, hogy ismét elérhetőek a szolgáltatásaik.
Hellóóóóó, tudjuk, hogy nehézségeitek voltak az IG elérésével ma. Megoldottuk a problémát, és újra elérhetőek vagyunk
– írta például az Instagram X-oldalán, amire rögtön érkezett egy vicces focis mém válaszként.
Mood pic.twitter.com/P9xELrwQBu
— Mustafa ÇETİNKAYA (@mustafactnky34) March 5, 2024
A Meta hivatalos X-oldalán is hasonló közleményt tettek közzé, de azalatt szintén arra panaszkodtak az emberek, hogy nem működik a kétfaktoros hitelesítés.
We know some people were having trouble accessing our apps earlier. Apologies for any inconvenience this may have caused, and thank you for your patience while our teams worked quickly to resolve!
— Meta Newsroom (@MetaNewsroom) March 5, 2024
Eközben a Reuters hírügynökség jelentette, hogy a leállás idején a Meta dolgozói sem tudtak hozzáférni a belsős munkafiókjukhoz. A cég néhány alkalmazottjában már az a gondolat is felvetődött, hogy esetleg azért lehet ez, mert leépítés jön a vállalatnál (ennek a véleménynek a Blind nevű anonim üzenetküldő appon adtak hangot, még az üzemzavar idején).
Az a megoldás, hogy nincs megoldás
A kétfaktoros védelmet választók a jelek szerint a leállás után közel 24 órával sem tudtak még visszalépni fiókjukba, a Meta pedig semmilyen közösségi oldalon nem tájékoztatja a kirekesztetteket arról, hogy mikor várható megoldás. Egyesek arról számoltak be, hogy amennyiben WhatsAppjukra kérték a kódot, akkor az megérkezett és be tudtak lépni, ez azonban jelenleg egy rendkívül ritka esetnek számít, a felhasználók jelentős része ugyanis ezzel a módszerrel sem tudja elérni a profilját.
A megoldás tehát egyelőre az, hogy nincs megoldás – amíg a Meta nem orvosolja a problémát, a várakozáson és a folyamatos próbálkozáson felül nem tud mit tenni.
Ez lehet a háttérben? – nagy változás jön a Metánál a napokban
Az viszont továbbra sem derült ki egyértelműen, hogy mi is okozta a problémát. A mostani leálláshoz szegről-végről köze lehet még akár annak is, hogy pár nap múlva a nagy techcégeknek egy fontos határidővel kell szembenézniük. E hét péntekig ugyanis változtatásokat kell eszközölniük ahhoz, hogy megfeleljenek az Európai Unió új digitális piaci törvényének (Digital Markets Act – DMA), amelyet még 2022-ben fogadtak el.
Ennek érdekében a Metának is végre kell hajtania bizonyos változtatásokat: többek közt garantálniuk kell azt, hogy a felhasználók különválaszthassák a Facebook- és Instagram-fiókjukat személyes adatvédelmi okokból kifolyólag, az online hirdetésekkel összefüggésben. De egyelőre nem világos, hogy a DMA-ra való felkészülés és az azzal kapcsolatban végrehajtott változtatások hozzájárulhattak-e a keddi leálláshoz.
2021-ben volt egy ehhez hasonló, többórás leállás a Facebookon, az Instagramon és a WhatsAppon. Akkor a Meta azt közölte, hogy az adatforgalmat koordináló routereiknél történt meghibásodás okozta a bajt.
(Borítókép: Carsten Koall / picture alliance / Getty Images Hungary)