Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely a hídpénzbotrányról elmondta: a folyamatban lévő büntetőeljárás alapján súlyos bűncselekmények történhettek, a kérdés, hogy ezeket kik követték el, a szálak a Városházára vezetnek. Másik kérdésre azt is mondta: az államkincstár vizsgálja majd, hogy a főváros csődközelben van-e.
Köszönjük olvasóink figyelmét!
Tarr Zoltán elbocsátásával kapcsolatban, arra az újságírói felvetésre, hogy a Helsinki Bizottság állásfoglalása szerint politikai véleménye miatt senkit nem lehet kirúgni, mert az önkényes és diszkriminatív, Gulyás Gergely azt mondta, hogy ez öncélú jogászkodás, mert próbaidőn belül nem kell indokolni az elbocsátást. Ugyanakkor egyetért Menczer Tamásnak, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatójának azzal a kijelentésével, hogy „Miért kellene a kormánynak egy olyan emberben megbíznia, aki meg akarja buktatni?”.
Gulyás Gergely elárulta, tanúként hallgatta meg az ügyészség Magyar Péter hangfelvételének ügyében. A miniszter nagyjából azt mondta el ott is, amit a Kormányinfón korábban megosztott.
Gulyás Gergelyt ismét megkérdezték arról, hogy mit beszélt Varga Judittal a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételről.
A miniszter elmondta, hogy Varga Judit azt mondta neki: addigra már olyan borzalmas volt a viszonya Magyar Péterrel, hogy túl akart esni a beszélgetésen, és olyanokat is mondott, amiket nem akart, és mindenre igent mondott. Gulyás Gergely szerint ez a hanganyag nem alkalmas mint bizonyíték, ugyanakkor hozzátette: mivel nem volt részese a beszélgetésnek, nem tudja, hogy a felek közben mit gondoltak akkor.
A miniszter szerint egyébként az ügyészség pártatlanul viselkedik. Rogán Antalt nem kérdezte meg a hangfelvételen elhangzottakról, mert nem tartotta szükségesnek.
Az Európai Parlament szerdán elfogadott egy törvényt, amely a légszennyezettség visszaszorítását szolgálja. A szabályozás értelmében akár kártérítést is kaphatnak azok, akiknek emiatt károsodik az egészsége – bár csak 2030 után, ugyanis a javaslat akkor lép érvénybe; írtuk korábbi cikkünkben.
Gulyás Gergely lapunk kérdésére erről elmondta: jogos igény, hogy a környezetvédelemnek azokat a normáit, amelyek az emberi egészség szempontjából kulcsfontosságúak, minden ország tartsa és tartassa be.
Gulyás Gergely az Index kérdésére elmondta, a baloldali pártokra tekintenek ellenfélként, arra kell felkészülni, hogy erősebbek legyenek, mint a baloldali pártok, ennek része a Tisza Párt is.
A miniszter a kampány fókuszpontjairól közölte, a háború és béke kérdésén túl az EP-választásokon át a genderügy, valamint a nemzetek Európája kontra Európai Egyesült Államok is idetartozik.
Arra a kérdésünkre, hogy hány EP-mandátummal lenne elégedett a Fidesz, Gulyás Gergely leszögezte, szeretnék megnyerni ezt a választást, minél nagyobb a támogatás, annál boldogabbak lesznek.
A Magyar Péter április 6-i rendezvényén felszólaló Tarr Zoltán református lelkész kirúgásával kapcsolatban Gulyás Gergely azt mondta: próbaidő alatt bárki indoklás nélkül elbocsátható.
Arról is szó volt, hogy Gulyás Gergelynek református jogtanácsosként mi a véleménye Balog Zoltánról, a miniszter elmondta, hogy a kegyelmi ügy óta is többször beszélt vele, Gulyást a kórházban is meglátogatta, kiváló a személyes viszonyuk, maximálisan támogatja mindenben, amit tesz. A Balog Zoltán érintettségét firtató kérdésekre (a kegyelmi ügyben) a miniszter úgy válaszolt: kizárólag az egyházra tartozik, és senki másra. Hogy az ügy árt-e a reformátusoknak, Gulyás Gergely azt mondta: azoknál árt, akik eddig is gyűlölték az egyházakat.
Gulyás Gergelyt megkérdezték, hogy miért ajánlott egy „baloldali embert” (Magyar Pétert) Fidesz-tagnak. A miniszter megismételte, több korszaka volt Magyar Péternek. Azt is mondta, hogy az a nagy problémája Magyar Péterrel, hogy nem fizetett tagdíjat (a Fidesz-tagságért), és ezért Gulyás Gergely 47 ezer forinttal tartozik miatta.
Egy másik kérdésre, Magyar Péter és Varga Judit házasságával kapcsolatban elmondta: azt tudta, hogy egy borzalmasan rossz házasság volt, de nem tudott arról, hogy fizikai erőszak történt volna.
A gyermekvédelmi javaslatcsomagban van egy olyan pont, amelyet a Demokratikus Koalíció már négy évvel ezelőtt bevezetett volna. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban megjegyezte, nincs az a bolond ember, akinek egy jó ötlete még nem volt. Nem tartja tragédiának, ha van egy olyan ellenzéki felvetés, ami egy törvény részévé válik, ha az jó.
Miért rúgják ki a kontroll egyik lábát az államfő kegyelmi jogkörénél az ellenjegyzés eltörlésével? Gulyás Gergely kifejtette, harmincnégy év alatt az igazságügyi miniszterek egyszer éltek a lehetőséggel, ezt nem érdemes fenntartani. A miniszter arra számít, a köztársasági elnökök – különösen a történtek után – a lehető legkörültekintőbben fogják kegyelmi jogkörüket gyakorolni.
Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely a kínai–magyar csúcstalálkozóval és az orosz–ukrán háborúval összefüggésben elmondta: Magyarország az EU soros elnökeként sem tud változtatni a nagyhatalmak álláspontján a háborúval kapcsolatban. A miniszter azt mondta, Magyarország saját magáért felel, az EU-ban törpe kisebbségben van, és aránytévesztés lenne azt gondolni, hogy érdemben rá tudná-e venni a nagyhatalmakat, hogy változtassák meg az álláspontjukat az orosz–ukrán háború ügyében. A nagyhatalmakat a saját országuk választói tudják befolyásolni.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy ideológiai különbségek nyilván fennállnak Magyarország és Kína között, de a világ rossz irányba megy, amikor nem a szabadkereskedelmet részesíti előnyben. Elsősorban gazdasági együttműködésről lesz szó, ilyen értelemben ez a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok megerősítését fogja szolgálni. Konkrét ügyek, projektek lesznek napirenden.
Gulyás Gergely a brüsszeli NatCon konferenciával kapcsolatban (amit megpróbáltak ellehetetleníteni) újságírói kérdésre elmondta: ott nincs demokrácia és nincs jogállam sem, ahol egy jobboldali konferenciát azzal az indoklással tiltanak be, hogy hagyománytisztelő.
Gulyás Gergely a reptérvásárlásról úgy fogalmazott, sok szereplő van az ügyben, mindenkinél van egy bonyolult cégprotokoll, ezeknek a lefolytatása még néhány napot, hetet, esetleg hónapot vehet igénybe.
Magyar Péter az előző Kormányinfó után elégedetlenségének adott hangot. Vitályos Eszter kormányszóvivő szerint nyilvánvaló, hogy miért vett részt a Kormányinfón Varga Mihály és Nagy István. Egyrészt a költségvetés benyújtásáról adott tájékoztatót Varga Mihály, Nagy István pedig gazdákat érintő csomagot jelentett be. „Nagyon sajnálom, hogy Magyar Péter nem volt elégedett” – közölte Vitályos Eszter.
Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban megjegyezte, mindig az volt a gyakorlat, ha más miniszter is van a Kormányinfón, hogy először a „vendégtől” lehet kérdezni.
A miniszter a Magyar Péter által szervezett demonstrációkra vonatkozó kérdésre kifejtette: 2010 óta sok olyan demonstrációra emlékszik, ahol sokan voltak. Látni kell, hogy van egy olyan, elsősorban budapesti tömeg, néhány tízezer ember, akik ha úgy látják, van okuk tüntetni a kormánnyal szemben, akkor élnek a szabad és demokratikus jogukkal. Magyar Péter jelenlétét egyáltalán nem üdvözli a politikai életben, de a baloldalnak okoz problémát, Magyarországon pedig szabadság van.
Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy visszaléphet-e Szentkirályi Alexandra a főpolgármester-jelöltségtől, közölte: abban bíznak, hogy Szentkirályi Alexandra lesz Budapest főpolgármestere.
Gulyás Gergely Magyar Péterről elmondta, a ’90-es években SZDSZ-szimpatizáns volt, aztán volt egy másik korszaka, most meg újra van egy korszaka. Azt nehéz megmondani utólag, hogy a korábbi döntések helyesek voltak-e vele kapcsolatban az állami pozíciókat illetően.
A miniszter a Varga Judit által elmondott, Magyar Péter hangfelvételén hallható, az ügyészségi iratokba történő belenyúlásról szóló részről úgy fogalmazott, hogy érdemes azt megkérdezni, aki ezt mondta. A volt igazságügyi miniszter vele azt közölte, hogy nem akart Magyar Péterrel közéleti ügyekről beszélgetni, de időnként mégis megtette azzal a céllal, hogy minél előbb hagyja békén.
Miért nem nyilvánosak a miniszterelnök kampányának helyszínei? Gulyás Gergely szerint valamikor nyilvánosak, valamikor nem, még hosszú a kampány. A miniszter úgy látja, eddig olyan mértékben nem titkolta a jelenlétét Orbán Viktor, hogy az utcán sétált, kávézóba ment be, ezért sokaknak lesz lehetősége a következő hetekben a miniszterelnökkel ilyen kötetlenül találkozni.
Kérdésre, Gulyás Gergely a szlovák ügynöktörvénnyel összefüggésben – érheti-e hátrány a külhoni magyarokat – arról beszélt: meg kell nézni majd a törvény elfogadott változatát, de az ellen fel fognak lépni, ha az őshonos magyarokat hátrány érné. Gulyás Gergely kijelentette, hogy a kormány bármilyen, külhoni magyarokat ért érdeksérelemmel szemben fel fog lépni.
Gulyás Gergely úgy látja, Lengyelországon belül vita van az ország területére telepítendő atomfegyverekről, a miniszter óvatos lenne az atomfegyverek telepítésével kapcsolatban, a ’80-as években még mindenki egyetértett abban, hogy az enyhülés legfőbb jele, ha az atomfegyverek telepítése megszűnik. Az egész világ számára negatív, ha ezzel ellentétes folyamat indul meg.
A SPAR ellen indítandó perről Gulyás Gergely azt mondta: meg fog indulni az eljárás, bíróságon, jó hírnév megsértése miatt.
Az önkormányzati választás után fogadja-e a győztes főpolgármester-jelöltet Orbán Viktor? Gulyás Gergely leszögezte, az jó, ha a kormány és a főváros között normális kapcsolat van, nem feltétlenül kell ehhez miniszterelnöki szint, az viszont igen, hogy a főváros ne ellenségként tekintsen a kormányra. Szerinte Karácsony Gergely a miniszterelnökséghez tekintette ugródeszkának a főpolgármesterséget, ezért nem a partnerségre, hanem a politikai ellentétekre helyezte a hangsúlyt.
Mi lesz az Erasmus-programmal? Erre a kérdésre Gulyás Gergely azt válaszolta: a megállapodás lesz a megoldás, van erre esély.
Gulyás Gergely a gyermekvédelmi szigorításokkal kapcsolatban, hogy kaphat-e miatta az ország kötelezettszegési eljárást a nyakába, elmondta: nemzeti hatáskörbe tartozó kérdésről van szó, de Brüsszel részéről semmit sem lehet kizárni, azonban reméli, hogy Brüsszel nem fogja megkérdőjelezni a kormányzati intézkedéseket.
Gulyás Gergely a Magyar Péter-jelenségről úgy fogalmazott, szerinte érdemes néhány hetet várni, vagy esetleg két évet, és mindenki látni fogja, hogy ami történik, az egy baloldali probléma, baloldalon belüli harc, őket ez nem érinti, ha igen, akkor valószínűleg kedvezően.
Magyar Péter fenyegetésként értékelte Gulyás Gergely legutóbbi rejtélyes mondatát, a miniszter ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Magyar Péter ennyire nem hülye, értette ő azt.”
Az Index úgy értesült, hogy Magyar Péter is listát állíthat a fővárosi választáson, Gulyás Gergely erről úgy vélekedett, hogy kevesebb mint hét hét van a választásokig, meglátják, „egyelőre nem látok legcsekélyebb problémát sem a kormányzati oldalon”, viszont nagy felbolydulást lát a másik oldalon. Mindenkit arra biztat, hogy szavazzon a kormánypártok jelöltjeire.
Gulyás Gergely az üzemanyagárakról elmondta: van egy háborús benzinár, ebben csak az hibás, aki a háborúért felel, de az, ha a régiós átlag feletti árakat szabnak meg a kereskedők, az elfogadhatatlan.
A miniszter a dinamikus árplafon lehetőségéről közölte, szeretnének a szabálynak érvényt szerezni, a legjobb az, ha meg tudnak egyezni, úgy gondolták korábban, hogy megegyeztek, ezt szeretnék betartatni, a legjobb, ha ez önkéntesen történik. Az ötödik legalacsonyabb adótartalom az EU-ban Magyarországon van a benzináron, a központi költségvetés nem tud további bevételekről lemondani.
Gulyás Gergely azzal indokolta azt a javaslatukat, hogy az igazságügyi miniszternek a jövőben nem kell ellenjegyeznie az elnöki kegyelmet, hogy így a valósághoz igazítják a szabályozást, eddig egyetlen alkalommal történt olyan, hogy nem ellenjegyezte a miniszter a döntést. A mindenkori államfő a törvényi keretek között megalapozottan tud dönteni.
Arra a kérdésre, mi a véleménye a kormánynak, hogy az Európai Parlament megint Magyarországot kritizálta, Gulyás Gergely elmondta: a Momentum EP-képviselője javasolta, hogy az unió ne küldjön pénzt a tanárok magasabb fizetésére. Megjegyezte: nem véletlen, hogy a Momentum a kiesés szélén táncol. Miközben a momentumos képviselők 6 millió forintot keresnek, azért dolgoznak, hogy a tanárok ne kaphassanak több pénzt, és ne keressenek bruttó 800 ezer forintot.
Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely a hídpénzbotrányról elmondta: a folyamatban lévő büntetőeljárás alapján súlyos bűncselekmények történhettek, a kérdés, hogy ezeket kik követték el, a szálak a Városházára vezetnek. Másik kérdésre azt is mondta: az államkincstár vizsgálja majd, hogy a főváros csődközelben van-e.