Vitézy Dávid: Együtt tudok élni azzal, hogy Lázár János nem szeret
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
Interjút készített a Szabad Európa Vitézy Dáviddal, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjével. Az interjú a Fővárosi Közgyűlés október 30-ai, csaknem 11 órás ülését követően készült. A közgyűlésen, melyen a Tisza párt képviseletében felszólalt Nagy Ervin, illetve ahol az alakuló ülésről egyébként hiányzó Kovács Gergelyt Karácsony Gergelyként konferálták fel, mi is ott voltunk, és részletesen beszámoltunk a történtekről.
Az egyórás interjúban a frakcióvezető elmondta, hogy még a visszalépés előtti este sem tudott arról, hogy Szentkirályi Alexandra visszalép a főpolgármesteri címért zajló versenyben. Elmondása szerint csak pletykákat hallott. A visszalépett jelölt szavazóihoz intézett felhívására, miszerint támogassák Vitézyt, úgy vélekedett, hogy
Nyilván azt nem mondhattuk, hogy a fideszes szavazókból nem kérünk.
A Fővárosi Közgyűlésben hozott döntéseiről azt mondta, hogy a Tiszával nem egyeztetnek, és nem is hangolják össze azt, hogy hogyan szavaznak. A véleményüket a bizottsági szakaszban egyeztetik, de nincsenek fix koalíciók. Ügyek mentén zajlanak a döntések.
Bárkivel hajlandó vagyok együtt szavazni azért, hogy megvalósuljanak az értelmes, a várost előrevivő javaslatok.
– tette hozzá.
Vitézy véleménye szerint nem a főváros működőképessége került veszélybe, hanem a jogszerűség azzal, hogy nincsenek cégvezetők, és a főpolgármesternek nincs helyettese. Hozzátette, hogy mindezek ellenére a tömegközlekedés működik, a Főkert pedig nem hagy fel a parkok rendezésével. Azt viszont kiemelte, hogy szélsőséges esetben a főispán a törvénytelen működésre hivatkozva feloszlathatja a közgyűlést, és új választást írhat ki, ám erre nem lát sok esélyt.
Vitézy Dávid hangsúlyozta, hogy bizonyos feltételek mellett vállalná az alpolgármesteri címet, továbbá nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy a 2029-ben esedékes választásokon újra megméresse magát Karácsony Gergellyel szemben.
A közte és Lázár János közötti feszültségről úgy vélekedett: „együtt tudok élni azzal, hogy Lázár János nem szeret”, már ameddig fel tudja hívni a nyilvánosság figyelmét a magyar vasút elhanyagolt állapotára, miközben a fókusz az autópályák építésén van.
A Körszálló lebontásának hírére reagálva elmondta, hogy az épület hozzátartozik Budapest látképéhez, mondernista építészeti örökség. Hozzátette, hogy amennyiben az épület menthetetlen állapotban van, felmerülhet a lebontása, majd újjáépítése. Ellenben ha csak a pénzszerzésről van szó, akkor nehezen tud egyetérteni vele.
Vitézy Dávid a közgyűlésben
A Fővárosi Közgyűlést követően a frakcióvezető egy videóban számolt be a történtekről. Elmondta, hogy a nyolc előterjesztéséből mindet elfogadták. Leállíttatta a kelenföldi kollégium értékesítését, és azt javasolta, hogy építsenek bérlakásokat a területre. Támogatta, az Airbnb keretek közé szorítását. Illetve, hogy a befektetési célból lakást vásárló külföldiek csak egy lakást vásárolhassanak. Javasolta, hogy töröljék el a jegyvásárlási kötelezettségét azoknak a bérlettel rendelkező utasoknak, akik kerékpárjukat és kutyájukat is felvinnék a járműre. A döntés jövő év januárjától lép életbe.
Hétvégén éjfél után is járna a metró. Vitézy szerint 2025 tavaszára el is indulna az éjfél utáni személyszállítás a város négy metróvonalán. Szintén a BKK-val kapcsolatban: a tömegközlekedési vállalat visszakapná a régi kompetenciáit a közútkezelőtől.
A kormánynak is adtak be kérvényeket. Így például kérvényezték, hogy a 200 éve Budapesten működő természettudományi múzeumot és a 125 éve a fővárosban elhelyezkedő közlekedési múzeumot ne költöztessék el vidékre.
Elmondása alapján sikerült megakadályozniuk a HÉV járatcsökkentését, és megkérte a közgyűlést, hogy közösen álljanak ki a szolgáltatáscsökkentés ellen. Mindemellett arra kérte a közgyűlést, hogy álljanak ki a budapesti agglomerációs vasúti stratégia mellett, ami magában foglalná a HÉV-vonalak felújítását és az új kocsik beszerzését.
Vitézy javaslata szerint a későbbiekben több, diákokat képviselő szervezetet vonnának be annak érdekében, hogy minél jobban képviselhessék érdekeiket.