Magyar Nemzet: a közvélemény-kutatók manipulálták a Tisza Párt adatait
További Belföld cikkek
- Dúró Dórát indítja a Mi Hazánk a tolnai időközi választáson
- Terjed a madárinfluenza, újabb vármegyében jelent meg a kór
- Orbán Viktor: a zöldátmenet folyamatában nem áldozhatjuk fel az iparunkat vagy a mezőgazdaságunkat
- Kamionnal karambolozott egy kisbusz, lezárták a 31-es főút egyik szakaszát
- Gázolt a vonat Győrnél, késő este állhat helyre a menetrend
A Magyar Nemzet szerint „a baloldali közvélemény-kutató cégek kerekasztalt alapítottak, s rendszeres találkozókon, politikai menetrend alapján haladva egyeztetnek […], hasonlóan a 2022-es választásokat megelőző időszakhoz, ismét összehangoltan, koordinálva dolgoznak”.
A kormánypárti lap szombati vezércikkében
azt állította, hogy ezek a cégek meghamisítják a párttámogatási adatokat, melyek így befolyásolják a közvéleményt ezekkel a pártpreferenciát mérő kutatásokkal.
Szerintük csak látszat, hogy folyamatosan csökken a kormánypártok támogatottsága, a Tisza Párté pedig növekszik.
A Magyar Nemzet úgy véli, hogy az általuk „óbaloldalinak” nevezett kutatócégek (Závecz Research, IDEA Intézet) a 21 Kutatóközpont október 23-án publikált felmérése előtt még kormánypárti előnyt, majd a Tisza Párt növekvő támogatottságát mérte, és ezt követte a Republikon, a Publicus és a Medián is. Ezzel a hat cég egymással egyeztetve közölte, hogy három hét alatt 4 százalékos Fidesz-előnyből 7 százalékos Tisza párti fór lett, állítja a kormánypárti lap.
Ezután arra számítanak, hogy a felsorolt kutatóintézetek a következő hónapban arra készülnek, hogy elhitessék az ellenzéki szavazókkal, csak a Tisza Pártra érdemes voksolniuk, ezzel egy baloldali gyűjtőpártot létrehozva. A Magyar Nemzet azt feltételezi, hogy a közvélemény-kutatók „az ügyeletes balos reménysugár zökkenőmentes felépítése miatt csiszolják össze politikai preferenciaméréseiket, nehogy a Tisza-szekta képzelt emelkedését dicsőítő kórusból valaki puszta figyelmetlenségből kilógjon”.
A Medián új felmérést készített a magyar politikusok népszerűségéről
Ahogy korábban beszámoltunk róla, a Medián október 28-a és november 4-e között készített felmérésében ezer embert kérdeztek magyar politikusokról. Ebben a kutatásban Magyar Péter a megkérdezettek 51 százalékánál volt népszerű, szemben Orbán Viktor és Karácsony Gergely 40 százalékával. Mindkét vezető politikus saját pártjának támogatói körében maximális bizalmat élvez, fordítva pedig teljes az elutasítás.
A Medián korábbi kutatásában az is szerepelt, hogy a Tisza Párt hét százalékkal előzi meg a Fideszt a teljes népesség körében, listás szavazáson együttesen előzné a kormánypártot és a Mi Hazánkat. E három párt kivételével azonban többen nem jutnának be a parlamentbe, a Demokratikus Koalíció és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt mindössze 3-4 százalékon áll. Ez a kutatás is egybevág a Magyar Nemzet által leírtakkal.
Óriási különbségek a közvélemény-kutatásokban
Mint október végén megírtuk, óriási különbségek vannak a közvélemény-kutatásokban. Nagy vihart kavart ugyanis a magyar közéletben a 21 Kutatóközpont felmérése, amelyik először mérte a Tiszát a Fidesz elé a pártot választó, biztos részvételt ígérők körében. A különbség hibahatáron belüli, és a felmérés alapján a teljes népességben továbbra is a kormánypárté az előny.
A Publicus mérése is Tisza-előnyt mutat, miközben a Nézőpont Intézet és a Századvég adatai továbbra is magabiztos Fidesz-vezetésről számolnak be. Akárcsak a Real PR-93, amely a minap Orbán Viktor fölényes győzelmét jelezte előre arra a hipotetikus esetre, ha most tartanának választást.
A témával foglalkozó cikkünkben két kutatóintézet vezetőjét kérdeztük arról, hogy mi okozhat ekkora differenciát a különböző adatfelvételek számai között.
A Publicus Intézet reagált a Magyar Nemzet vezércikkére: „Soros úr irodájában” lesz a következő találkozó
Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezetője megkereste lapunkat, melyben a Mediaworks munkatársával, Kárpáti Andrással történt levélváltását közölte.
Utóbbi azokkal a kérdésekkel kereste meg a közvélemény-kutató céget, hogy
mikor, miként, milyen formában és csatornákon, valamint pontosan hány alkalommal került sor egyeztetésre a közvélemény-kutató intézetek között? Az egyeztetéseken részt vett-e a Tisza Párt valamely képviselője? A jövőben milyen egyeztetéseket terveznek az említett intézetekkel?
− írták az Intézet munkatársának, melyhez hozzátették, hogy cikkük „több furcsaságra is felhívja a figyelmet néhány baloldali közvélemény-kutató intézet − köztük a Publicus Intézet − elmúlt hetekben közölt kutatásai kapcsán. A think-tankek egymás után közölt mérései a Tisza Párt folyamatos és sokkal nagyobb arányú erősödését mutatták, mint amit számos meghatározó közvélemény-kutató rögzített.
A lap értesülései szerint a Medián, a 21 Kutatóközpont, az Idea Intézet,a Republikon Intézet, a Závecz Research, valamint a Publicus úgy hangolta össze a kutatásaikat, hogy azok kedvezzenek Magyar Péter pártjának. Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont vezetője arról beszélt korábban, hogy kutatói tanács elnevezéssel a 2022-es választás előtt is volt egyfajta együttműködés a think-tankek között, sőt a kutatások egy része abból a célból született, hogy mozgósítsák az ellenzéki választókat.”
A felvetésekre Pulai András Facebook-bejegyzésben, valamint lapunknak eljuttatott levélben is közölte válaszát:
Köszönjük szíves megkeresését. Ez úton tájékoztatom, hogy a következő találkozó jövő héten lesz New York-ban, a 5th Avenue-n, Soros úr irodájában. Örömteli fordulat, hogy erre a más – egyesek által kormánypártinak nevezett – kutatócégek is meghívást kaptak, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy talán ők is rátalálnak a helyes útra!
„Hogy a Tisza Párt részéről ki lesz ott, arról még egyelőre nem kaptuk tájékoztatást, de bízom benne, hogy magas szinten meg fog tudni újra valósulni a képviselet, és reménykedhetünk abban, hogy személyesen Magyar Péter úr is jelen lesz. Amennyiben a Médiaworks amerikai tudósítója el tud jönni, a megbeszélés után akár a helyszínen is szíves tájékoztatást adunk annak kimeneteléről, szerencsés esetben el is tudjuk majd mondani az idénre tervezett számokat!” − írta a Publicus Intézet munkatársa a kérdésekre.