A Fidesz részéről Radics Béla megvizsgáltatná a fővárosi aluljárók éjszakai, metróüzemidőhöz igazodó lezárásának lehetőségét, legalábbis ott, ahol a felszíni közlekedés alternatívát jelent. Ezzel párhuzamosan erősítenék a rendészeti jelenlétet és az utcai szociális munkát is az aluljárók környékén. „Budapest vérkeringésében rög az aluljáró”, ennek megoldására kellene a főpolgármesternek egy cselekvési tervet kidolgoznia a javaslat szerint.
Gál József, a Podmaniczky Mozgalom képviselője ezt a javaslatot azzal módosítaná, hogy az utcai szociális dolgozók munkáját elismerve bérüket emelné, és egyszeri, 500 ezer forintos juttatásban is részesítené őket. Jelenleg ugyanis az állam nettó 217 ezer forintot fizet átlagosan számukra.
Vitézy Dávid a cselekvési terv kidolgozása helyett konkrét döntéseket is hozna.
Ezeknek az aluljáróknak ugyanis semmilyen közfunkciója nem maradt, miután a felszínen megépültek a zebrák – gondoljunk csak a Blaha Lujza téri aluljáróra
– hangsúlyozta. Érthetetlennek nevezte, hogy miért kezelik külön a BKV, illetve az FKF kezelésében lévő aluljárókat. A BKV jobban hasznosít, mint a főváros, jobban betartatja a közösségi együttélés szabályait is, ezért érdemes lenne neki átadni. (65 aluljáró van Budapesten, de jelenleg csak a Ferenciek terei aluljáró zárható.) Néhánynak a lezárásával nem lehet a hajléktalankérdést megoldani – húzta alá Kiss Ambrus főigazgató. Új, kis befogadóképességű szállók megnyitására jelentene hosszú távú megoldást. Döme Zsuzsa (MKKP) szerint kifejezetten szegényellenes szándékot tükröz, hogy a főváros több száz milliót költene a lezárás technikai feltételeinek megteremtésére.
Vitézy Dávid azzal kezdte, hogy meg van nyugodva, amikor napirend előtti vitában egyszerre vádolja Szentkirályi Alexandra és a Gyurcsány-párt is, hogy kikkel kötött paktumot. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint ez alapján minden rendben van. Vitézy Dávid mindenkinek jó munkát kívánt.
Porcher Áron azzal szállt be a vitába, hogy nem a Tisza kezdeményezte a végén történő szavazásokat, hanem a jelenlegi szmsz alapján ez a főpolgármester hatásköre. Megnyugtatta Szentkirályi Alexandrát, hogy tudják tartani a tempót.
Szentkirályi Alexandra első felszólalásában arról beszélt, hogy szerinte a Tisza abszolút nem tudja követni, hogy mi történik a közgyűlésben, ezért is támogatják a tiszások azt a javaslatot, hogy a végén, egyben szavazzanak az előterjesztésekről. A Fidesz frakcióvezetője boldog lenne, ha vissza tudnák hozni azt, hogy előterjesztésenként tudnak szavazni.
Szentkirályi Alexandra azt is sajnálja, hogy nem lehet dönteni a helyettesekről, kezd komolytalanná válni a helyzet. A Fidesz képviselője arról beszélt, hogy a szivárványkoalíciós paktum újabb és újabb fejezeteit láthatják heti szinten. A helyettesi jelölésekből pedig lehet látni, hogy kik a paktum résztvevői. A politikus hangsúlyozta, jó lenne, ha már törvényes alapra kerülne a közgyűlés működése, ezt joggal várják a szavazók a balliberális városvezetéstől.
A frakcióvezető a drogstratégiára is kitért, a mostani dokumentumban hajmeresztő dolgokat lát. A Fidesz javaslatára új Drogellenes Stratégiát dolgozhatnak ki.
Barabás Richárd javaslatát 18 igennel elfogadta a közgyűlés, így levették a napirendről a főpolgármester-helyettesekről szóló döntést.
Ordas Eszter, a Tisza Párt frakcióvezetője első felszólalásában többek között egy ingatlanról beszélt. Déri Tibor erre válaszolva jelezte, hogy az ingatlanhoz semmi köze nincs a Fővárosi Önkormányzatnak. Arra kérte a Tisza képviselőit, hogy olvassák el az előterjesztéseket, állítása szerint a tegnapi bizottsági ülésen is az volt a probléma, hogy „azt sem tudták, melyik bolygón vannak”.
A pábeszédes Barabás Richárd a főpolgármester-helyettes választással kapcsolatban elmondta, nem úgy tűnik, mintha konszenzus alakult volna ki, ezért azt javasolta, hogy engedjék el most ezt a szavazást.
Nem egyeztetett a városvezetéssel főpolgármester-helyettesi jelöléséről, és az ehhez szükséges feltételeiről. Ezek közül az egyik, hogy az SZMSZ-t a főpolgármesternek újra elő kellene terjeszteni, és a „képviselők demokratikus jogait vissza kell állítani", például a cégvezetők kiválasztása kapcsán.
A jelölést csak akkor tudja elfogadni, ha válaszokat kap arra, hogy választási programelemei miként valósíthatóak meg. Erre tekintettel ilyen jellegű személyi döntés véleménye szerint ma nem fog születni.
A törvényes működést helyreállító személyi kérdésnél fontosabbnak nevezte azonban, hogy sikerül-e megszabadulni Budapesten a parkolási maffiával fel tudják-e venni a harcot és sikerül-e leszámolni a parkolóautomata lobbival. Jelenleg ugyanis ennek a rendszernek a működtetésre milliárdok folynak ki az önkormányzatok költségvetéseiből.
Perceken belül kezdődik a Fővárosi Közgyűlés ülése, a Momentum több politikusa – köztük Tompos Mártonnal, Bedő Dáviddal és Gelencsér Ferenccel – egy Népszavazást az olimpiáról! feliratú molinót tartanak az ülésteremben.
Miután kiderült, hogy Karácsony Gergely Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust javasolja főpolgármesternek-helyettesnek, rögtön érkeztek a reakciók:
Előzetes megállapodás hiányában Karácsony Gergely a szerdai közgyűlésig hivatalosan nem is jelölt főpolgármester-helyetteseket. Helyettes nélkül Budapest Főváros Kormányhivatala felszólíthatja a Fővárosi Önkormányzatot a mulasztás pótlására, ha pedig a közgyűlés ezután sem dönt, a kormányhivatal jelölhet ki valakit erre a pozícióra. A közgyűlés viszont képes lehet meghekkelni ezt a döntést. A lehetséges forgatókönyvről korábbi cikkünkben részletesen is írtunk, itt olvashatja.
Az Index percről percre közvetíti a szerda 9 órára kiírt Fővárosi Közgyűlést.
Az első napirendi pont rögtön az egyik legtöbb vitát kiváltó kérdés: ki legyen, vagy kik legyenek a főpolgármester-helyettesek? Karácsony Gergely Vitézy Dávidra, a Podmaniczky Mozgalom frakciójának vezetőjére, valamint Kiss Ambrus korábbi helyettesre, jelenlegi főigazgatóra tett javaslatot.
A főpolgármester-helyettesekről szóló döntés mellett többek között szerepel a napirenden:
A teljes napirend itt olvasható.
Tartsanak velünk, kövessék nálunk az eseményeket!