További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Népszabadság tényfeltáró írása a Citadellán kulminálódó újabb ingatlanbotrányt járta körül.
Újabb kaotikus ügy bontakozik ki a Citadellán, középpontjában azzal a vállalkozóval, aki 2002-ben a műemlék mellé illegálisan épített teraszával vált közismertté. Veres István vállalkozót ezúttal azzal vádolják, hogy engedély nélkül építtetett és üzemeltet egy 550 négyzetméteres üvegpavilont a Citadellán. A Citadella Hill Garden nevű helyet a Népszabadság információi szerint olyan helyre építtette a vállalkozó, amelyre nincs bérleti szerződése.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szerint szintén engedély nélkül felhúztak a területen egy színpadot is, Veres István azonban hangsúlyozta, hogy ehhez nekik nincs köze. A tényállást a KÖH sem tisztázta.
Miután a környékbeli lakók a hangos rendezvények miatt panaszt tettek az önkormányzatnál, asztalhoz ült Molnár Gyula polgármester, a KÖH és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV), amely a KVI jogutódjaként került a képbe. A KVI kötötte ugyanis a szerződést a vállalkozó cégével, a Gastrotop Kft.-vel.
A KÖH 15 napos határidővel elrendelte, hogy az MNV végezze el az 550 négyzetméteres pavilon bontását. A másik két helyszín az MNV szerint maradhat, mivel arra a területre érvényes bérleti szerződéssel bír a Gastrotop Kft. Ott csak a szerződés érvénytelenítése után járhatnak el.
Duplacsavar
A pavilon bontási munkálatai sem kezdődtek azonban el, mivel Veres István a 2002-es taktikáját alkalmazva a következő dolgokat állította.
A pavilon nem is építmény, hanem inkább könnyűszerkezetes sátor, amelyet egy nap alatt lehet felállítani vagy szétszerelni. Ebben az esetben a bontás nem értelmezhető. Ha nem értelmezhető, akkor nincs mit bontani. A könnyűszerkezetes épülethez egyébként engedély sem kell, az 180 napig felállítható.
A határozat címzettje az MNV, aki csak felkérte a Gastrotopot a bontásra. A bontás miatt - amely ezesetben hirtelen megint értelmezhető a vállalkozó szerint - az MNV-nek kártérítést kell majd fizetnie számára.
A KÖH nem is rendelhet el bontást, hiszen ahhoz kell a környezetvédelmi hatóság állásfoglalása. A bontás itt újra értelmezhető tevékenységként jelenik meg a vállalkozó érvelésében.
A pavilont nem is a Gastrotop állította egyébként, hanem egy rendezvényszervező cég.
A KÖH nem mutatta be a papírt, miszerint a Citadella védett épület, úgyhogy lehet, hogy nem is védett.
A további, bontásra ítélt egységeket pedig nem Veresék üzemeltetik, ők a terület kezelőjeként csak engedélyeket kértek és kaptak .
Megpróbáltuk elérni a Citadella Hill Gardent a honlapjukon található számon, a hívásra azonban senki nem felelt.