További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Nem tudott megállapodni a BKV Somodi Lászlóval közös megegyezéses távozásról, így a munkáltató a lehető legkeményebb munkajogi szankcióval, a szakmai alkalmatlanság esetén bevethető rendkívüli felmondással élt, amit azonban indokolni kell és a bíróság előtt is meg kell tudni védeni.
Somodi bűneit négy pontban ismertette főnöke a felmondólevélben. Az első pont szerint a volt vezérigazgató-helyettes a felelős azért, hogy a paraméterkönyv szakmai hiányosságok és a szükséges egyeztetések elmaradása miatt nem volt elfogadható.
A második pont szerint a szakszervezetek azért hirdettek április 24-én határozatlan idejű sztrájkot, mert Somodi azérdekvédőkkel nem folytatta le a szükséges érdemi egyeztetéseket, és a korábban folytatott egyeztetések tartalmatlanok voltak. A BKV megbízott vezérigazgatója szerint a valamikor májusra meghirdetett, határozatlan időtartamú sztrájk bejelentésére is jelentős részben Somodinak az egyeztetéssel kapcsolatos mulasztása miatt került sor. Márpedig egy ilyen sztrájk súlyos károkat okozhat a cégnek.
A harmadik pont szerint a Somodi alá tartozó szolgáltatásfejlesztési osztály több ízben is megsértette a BKV ügyrendjét akkor, mikor nem a szerződési osztály bevonásával kötött szakértői tevékenységre vonatkozó megbízási szerződést. Megállapították, hogy márciusban és áprilisban a paraméterkönyv elkészítéséhez kapcsolódó szerződéseket iktatás nélkül adták át a szerződési osztálynak. A felmondólevél tanulsága szerint a szerződések visszadátumozottak voltak, azokban februári teljesítési határidő szerepelt. A szerződésekről a BKV-nál megállapították, hogy azokat a benyújtásakor már teljesítették, utólagos megkötésükre a kifizetések miatt volt szükség.
A negyedik pont szerint Somodi a kirúgásának bejelentése után, 2008. április 29-én és április 30-án előzetes engedély nélkül nyilatkozott a sajtónak.
Somodi és a szakszervezet
A Somodi leváltására irányuló hadjárat első felvonásaként a BKV sztrájkot szervező szakszervezetek sztrájkbizottságának elnöke, Földényi György közleményben követelte április 25-én a vezető kirúgását, mert szerintük szabadságra küldött olyanokat, akik szabadnapjukon, másodállásban, sztrájktörőként hatos villamost vezettek a Nagykörúton, illetve nem egyeztetett a paraméterkönyv ügyében a szakszervezetekkel. A szakszervezeti közleményt a BKV sajtóirodája adta ki, azzal a kommentárral, hogy a vádakra csak napok múlva reagálnak.
A BKV sajtóirodáját azonban a mai napig hiába kérdeztük, nem reagáltak a társaságot és annak egy vezetőjét rossz színben feltüntető állításokra. Ám nem késett a gyors válasz akkor, mikor Vitézy Dávid, a VEKE szóvivője az MTI-nek nyilatkozva igen keményen fogalmazott épp Somodi távozása miatt, elítélve a történteket, politikát látva az eset mögött.
Akkor a sajtóiroda perrel fenyegette a MTI anyagot leközlő médiumokat (így az Indexet is) és leszögezték „a BKV Zrt. a társaság és dolgozói jó hírét sértő valamennyi kérdésben haladéktalanul megteszi a szükséges jogi lépéseket, hiszen munkavállalóinkat meg kell védenünk a rágalmaktól”.
A rendkívüli felmondás esetén a munkavállalót csak a felmondás dátumáig őt megillető bérezésre jogosult, végkielégítésre, prémiumra és más juttatásra nem. Ilyen felmondással csak igazán indokolt esetben élhet egy munkáltató.
Ha Somodi a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz fordul jogorvoslatért, és az nem találja elég indokoltnak a rendkívüli felmondást, akkor megítélik neki a jogerős ítélet időpontjáig neki járó teljes fizetését, valamint visszahelyezik beosztásába. Erre azonban várhatóan már csak a paraméterkönyv elfogadása után kerülhet sor. Utána a munkáltatónak talán már nem is lesz olyan fontos Somodi eltávolítása, ráadásul addigra a BKV menedzsmentje is teljesen átalakulhat, hiszen a BKV jelenlegi vezetője csak megbízott.
Somodi László a BKV egyetlen olyan csúcsvezetője volt, akinek szakmai alkalmatlanságáról nem nyilatkozott szívesen a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) szóvivője. Ez annak ismeretében különösen nagy szó, hogy Somodi volt a felelős a társaság alaptevékenységéért, valamint a szolgáltatásfejlesztésért is.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!