További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Müárt-Press Kft. és a VI. kerületi önkormányzat vagyonkezelõje 2006 júniusában bérleti elõszerzõdést írt alá a Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti üzlet megvásárlásáról. A kft. igazgatóját ekkor négyszemközti beszélgetésre hívta K. Péter, a Vagyonkezelõ Zrt. vezérigazgatója, hogy tudassa, 18 millió forint csúszópénzt, úgynevezett prémiumot szeretnének kapni a döntéshozók, még a végleges szerzõdés aláírása elõtt.
Hangfelvétel:
Berecz Károly a MÜÁRT-PRESS Kft. ügyvezetõjének nyilatkozata az Indexnek
A helyiséget addig bérlõ kft. ügyvezetõje ebbe nem ment bele, mire az önkormányzat képviselõje azt felelte, hogy akkor Bereczéknek nem lesz végleges szerzõdésük. Berecz erre közölte K. Péterrel, hogy jegyzõkönyveztetni fogják a vesztegetési kísérletet, és értesítik a sajtót is. Erre a vagyonkezelõ vezérigazgatója azt mondta, hogy átgondolták a dolgot, és mégis aláírják a szerzõdést.
A szerzõdést ugyan megkötötték, de a Müárt-Press Kft. nem tudta kötelezettségeit teljesíteni, mert a szükséges banki hitel beragadt egy ügyintézõ akadékoskodása miatt. Berecz azonnal bankot váltott, és hogy ne essen el a szerzõdéstõl, haladékot kért az önkormányzattól. A VI. kerületi vezetõk - mondja Berecz - a helyzetet kihasználva újra zsarolni kezdték a Müárt-Press Kft.-t.
Bajcsy-Zsilinszky 61.
Az ingatlan körüli ügyek még 2002-ben kezdõdtek, amikor a VI. kerületi önkormányzat a 600 ezer forintos havi bérleti díjat kétmillió forintra emelte. Az állami tulajdonú Müárt jogutóda, a Müárt-Press Kft. a megháromszorozott díjat nem volt hajlandó kifizetni, és perre ment. A bíróság a terézvárosi önkormányzatnak adott igazgat, és visszamenõleg az emelt bérleti díj kifizetésre kötelezte a kft.-t.
Az évek óta veszteséges cég akkori tulajdonosai ezután kilátástalannak ítélték a helyzetet, és a társaságot eladták Berecz Károlynak.
Berecz egy profilváltással teljesen új üzleti konstrukciót dolgozott ki, de az önkormányzattal folytatott egyezkedés a már említett banki nehézségek miatt megakadt.
Az önkormányzat és a cég viszonyát egy korábbi elszámolási vita is nehezíti. 1986-ban a Müárt-Press galériáztatta a négyméteres belmagsságú helyiséget, és ezzel jelentõsen növelte a hasznos alapterületet. A galéria a kft.-é, a helyiség az önkormányzaté. A cég azt szerette volna, ha a kerület beszámítja, hogy az ingatlan értékét a galéria megnövelte, és csökkenti a tartozást. A kerület ebbe nem ment bele. Viszont azt sem engedélyezte, hogy lebontsák a galériát (többet ér, ha így adják el).
A nyomozóiroda közbelép
Miután Berecz Károly nem adta fel, Verók István polgármester azt mondta neki, hogy sajnálja a helyzetet, õ támogatná az ingatlan eladását a cégének, de Bajor Zoltán SZDSZ-es alpolgármester nélkül nem lehet ilyen döntéséseket átvinni a testületen, ezért õt kell meggyõzni. Az Index errõl megkérdezte Verók István polgármestert is, aki megerõsítette Berecz állítását, azzal a magyarázattal, hogy a kabinetben nem volt egységes döntés, ezért mondta, hogy Berecz próbálja meggyõzni Bajor alpolgármestert. Verók István amiatt is támogatta volna, hogy a MÜÁRT-PRESS Kft.vehesse meg az ingatlant, mert az önkormányzat csak így jutott volna hozzá a Kft. 100 milliós tartozásához.
Bajor Zoltán az Verók István fenti megjegyzésérõl azt mondta Indexnek, hogy posztjánál fogva is természetesnek tartja, hogy van szava, de azt állítja, végig a testületi határozatokhoz tartották magukat. Azt mondta, a legjogszerûbb eljárást követték, "ami a testület január végi határozatában realizálódott".
"Egy ismerõsöm is beszélt velük, és neki azt mondták, az a baj, hogy nem teljesítettem a kötelességemet" - nyilatkozta Berecz, aki az önkormányzatból érkezõ javaslatra felvette a kapcsolatot egy Terézvárosban bennfentes vállalkozóval, bizonyos J. Károllyal. Ezután J. tartotta a kapcsolatot közte és az önkormányzat között.
J. Károly elárulta Berecznek, hogy a testület decemberben tárgyal az ingatlan elárverezésérõl, de ha Berecz hajlandó kifizeti a pénzt, az árverezés elmarad, bérlõbõl tulajdonossá válhatnak. J. Károly javaslatára a 18 milliót Bereczéknek a január 22-i testületi ülésig kellett összeszedniük, hogy megkapják, akiknek az kell.
K. Péter rendkívüli találkozót kért január 22-re, és elmondta: egy fontos illetékes azt üzeni, hogyha 23-án 16 óráig megvan a pénz, akkor a Müártnak adják az ingatlant, ha nincs, elárverezik.
"J. Károly is felhívott - mesélte az Indexnek Berecz. - Õ azt kérte, január 23-án két órára vigyem át hozzá a táskát."
A megadott idõpontban, január 23-án fél ötkor azonban a Nemzeti Nyomozóiroda megjelent a Terézvárosi Vagyonkezelõ Zrt. igazgatósági ülésén, és a táska pénz helyett letartóztatási parancsot vitt K. Péternek, majd begyûjtötték a másik közvetítõt, J. Károlyt is.
Másnap, január 24-én ülésezett a VI. kerületi önkormányzati testület. Napirend elõtti téma volt a vagyonkezelõ vezérigazgatójának esete. Az ellenzéki felvetésekre a testület többségét adó MSZP–SZDSZ-frakció korábbi gyakorlatától eltérõen azt javasolta hogy azonnal pályázaton hirdessék meg a Bajcsy-Zsilinszky 61-et.
A hatásköreitõl õsszel megfosztott Rabin László alpolgármester elõször tartózkodott a szavazástól. Rabin a testületi ülés után kapott egy levelet, amiben saját frakciója arra szólítja fel, hogy lépjen ki a frakcióból, mert rendszeresen az SZDSZ VI. kerületi szervezetének álláspontjával ellentétesen szavaz - legalábbis ezt mondta lapunknak Wertán Zsolt fideszes terézvárosi képviselõ.
Az SZDSZ-frakció vezetõje, Markocsány Zoltán elõször kitért az Index kérdése elõl, késõbb elismerte, hogy Rabin Lászlót lemondásra szólították fel, de nem a Bajcsy-Zsilinszky 61. miatt, hanem mert Rabinnal már hónapok óta nem tudnak együtt dolgozni.
A Bajcsy-Zsilinszky 61.-et a testület végül az MSZP–SZDSZ-frakció szavazataival árverésre bocsátotta.
Ki kinek a kije?
A szerdán õrizetbe vett K. Péter - a hatalomban lévõ frakciók megállapodásának megfelelõen - Verók István polgármester felterjesztésére lett a vagyonkezelõ vezérigazgatója. A jelölést aztán a képviselõtestület hagyta jóvá.
A kerületi koalíciós megállapodás szerint az ingatlanvagyon felett Verók István polgármester rendelkezik, és a vagyonkezelõ vezetõjével is õ tartja kapcsolatot, hisz a képviselõtestület nevében gyakorolja a tulajdonosi jogokat. (A Terézvárosban 2006 végén osztották újra a feladatokat, miután Fürst György a gazdasági alpolgármesteri székét a Centrum Parkoló Rendszer Kft. vezérigazgatói székére cserélte. Verók István polgármester megtartotta a vagyon feletti rendelkezési jogokat, a pénzügy és a jogi terület Hegedûs Károly alpolgármesteré lett, a gazdasági stratégiai ügyek pedig az újonnan választott SZDSZ-es alpolgármesterhez, Bajor Zoltánhoz kerültek.)
Ugyanakkor a szocialisták helyi frakciójában nem Verókot, hanem Kékesi Tibor országgyûlési képviselõt, az MSZP frakcióvezetõ-helyettesét tartják az erõs embernek. Õ a parlament költségvetési és pénzügyi bizottságának is tagja.
Egyelőre szabadlábon
A terézvárosi vagyonkezelõ vesztegetéssel gyanúsított vezetõje egyelõre nem kerül elõzetes letartóztatásba. Az önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévõ vagyonkezelõ igazgatóját "gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetéssel" gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda, egy másik személyt pedig ugyanennek a bûncselekménynek a bûnsegédletével.
A bíróság a gyanút alaposnak találta, de a szökés, elrejtõzés veszélyét nem látta megalapozottnak, így a vezérigazgató és a másik gyanúsított - J. Károly - is szabadlábon védekezhet.
Terézváros meg a táskáspénzek
Emlékezetes, hogy a VI. kerületben nem is olyan rég már volt egy vesztegetésgyanús ügy az Andrássy úti paloták pályázat nélküli értékesítésekor.
A Legfõbb Ügyészség az Andrássy út 47. szám alatti épület eladásának körülményei miatt 2006. november 3-án indokoltnak minõsített egy terézvárosi képviselõk elleni nyomozást. Az ügyészség alaposnak látta a gyanút, hogy a képviselõtestület "túllépte hatáskörét" a ház értékesítésénél. A nyomozás állásáról megkérdeztük a Legfõbb Ügyészséget, akik türelmünket kérték.
Losonczy Pál az Andrássy út 47-ben kávézót üzemeltet, és mint bérlõnek, neki és üzlettársának egy vacsora közben felajánlották közvetítõk, hogy ha 150 millió forintot táskában leraknak, másik 150-ért övék lehet az egész ház.
Losonczyék ebbe nem mentek bele, helyette hivatalos banki biztosítékkal megtámogatott 250 milliós ajánlatot tettek az önkormányzat asztalára, de a palotát nem nekik, hanem egy bizonyos Christian Polet-nak adták el, 150 millió forintért.
Mivel ezt a vesztegetést Losonczy a sajtó nyilvánossága elõtt is felvállalta, Verók István beperelte õt rágalmazásért. A per, kedden délután fél háromkor kezdõdik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.