További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A kerületi önkormányzatok tehetetlenségét mutatja a Hild-ház esete, így az érintett kerületekre kötelező érvényű rendeletet hozhat a fővárosi önkormányzat, mondta el Ikvai-Szabó Imre, Budapest főpolgármester-helyettese az ÓVÁS! egyesület nemzetközi sajtótájékoztatóján. Demszky Gábor főpolgármester lépéseket tett a változtatási tilalom bevezetésének érdekében, tette hozzá a főpolgármester-helyettes.
Ikvai-Szabó szerint a Hild-ház a „budapesti kétszintű önkormányzati rendszer totális alkalmatlanságának az állatorvosi lova” –. Ikvai a jelenlegi helyzet orvoslására civil szervezetek és közhatalmi eszközök összefogását javasolta, ahogyan ez Európa több nagyvárosában is megoldásra vezetett.
Kollégiumok a belvárosban
A fővárosi önkormányzat már tárgyalásokat kezdeményezett, hogy a berlinihez hasonló városrehabilitáció jöhessen létre Budapesten is. A hivatal egyeztet az Oktatási Minisztériummal (OM), az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatallal és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal (KÖH), hogyan lehetne a város néhány kiemelt épületének funkcióját megváltoztatni, és ezekben kollégiumot létesíteni. A pályázaton indulhatnának az ingatlanok tulajdonosai, így támogatást nyerhetnének nemcsak a felújításra, hanem az intézmény működtetésére is.
A fővárosi önkormányzat törvényadta jogával élve elrendelheti tehát a változtatási tilalmat úgy, hogy három éven keresztül senkit nem terhel kártérítési kötelezettség. A lépésre a jogi lehetőséget az ateremti meg, hogy a parlament utolsó ülésnapján elfogadta az ehhez szükséges jogszabályi módosítást. A tilalom csak néhány hónap múlva léphet életbe, így nem feltétlenül nyújt megoldást a Hild-ház megmentésére, azonban a városkép egésze elkerülheti a ledózerolást.
Visszaélés a joggal
Az ÓVÁS! egyesület információi szerint a Hild-házat a kiadott rendelet ellenére tovább bontják. Az egyesület elnöke, Marinov Péter képekkel is alátámasztotta kijelentését, szerinte jelenleg nem veszély-elhárítási munkák folynak, hanem folytatják az épület bontását. "Életveszélyt előállítani, és később erre hivatkozva bontani, ez visszaélés a joggal" – mondta Marinov.
Az egyesület kezdeményezni fogja a Hild-ház ideiglenes egyedi védelmét, így talán megmenthetik az épületet a túlbontástól, míg helyzete tisztázódik . Marinov felszólította a belügyminisztert, reagáljon a főpolgármester múlt héten küldött levelére, és foglaljon állást az ügyben. A civilszervezet követelte, hogy a zsidónegyed építészeti jellegének megőrzése érdekében hozzanak létre adatbázist a terézvárosi és az erzsébetvárosi önkormányzat, amelyen lérhetőek a védett épületekre vonatkozó adatok.