További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
|
Intő jel a brutalitás
Az elmúlt egy évben a statisztikák szerint mintegy 10 százalékkal csökkent az ismertté vált személy- és a vagyonelleni bűncselekmények száma. Kevesebb a százezer lakosra jutó bűncselekmények száma is, ez 4633-ról 4089-re csökkent. Két területen nincs évek óta javulás. A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények száma az előző öt év első három évében jelentősen emelkedett, majd az utolsó két évben stagnált. A házasság, a család, az ifjúság és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma pedig 3 százalékkal emelkedett.
A százezer lakosra jutó bűncselekmények számának alakulása |
A rendőrség intő jelként értelmezi, hogy egyre több a kegyetlen és brutális cselekmény. "Magyarországon kialakult egy olyan bűnözői réteg, mely adott helyzetben gondolkodás nélkül tűzharcba bocsátkozik, akár rendőrökkel is" - mondta ezzel kapcsolatban az ORFK bűnügyi főigazgatója. Ferenczi László szerint még így is jobb a helyzet, mint a 90-es évek közepén, a robbantások és leszámolások időszakában.
Rendőrség és politika
Életveszélyes játéknak nevezte Salgó Lászó, hogy civil szervezetek, pártok a rendőrség "átpolitizáltságáról beszélnek". A főkapitány szerint a polgárok a "feszültségkeltés és az offenzíva" ellenére is objektívek maradtak a kérdésben. Kijelentéseivel a főkapitány Orbán Viktor volt miniszterelnök vádjaira is reagált. Orbán külföldön, a Nemzetközi Demokratikus Centrum ülésén ítéltette el a magyar kormányt, mivel szerinte a pártpolitika befolyást gyakorol a rendőrségre, és korlátozzák az állampolgárok gyülekezési jogát.
A rendőrség politikai befolyásoltságát vizsgáló Gallup felmérés szerint viszont a megkérdezetteknek csak 8 százaléka véli úgy, hogy egyáltalán nincs politikai nyomás a rendőrségen, 37 százalék szerint nem szignifikáns, viszont 47 százalék azt gondolja, hogy igenis érezhető a befolyásoltság.
|
"A rendőrség nem a társadalom mumusa. Jól működő demokráciákban a rendőri intézkedés csak az utolsó eszköz a törvényes rend fenntartására" - mondta a főkapitány az elmúlt időszak politikai rendezvényein történt incidensekre utalva. (Emlékezetes, hogy az intézkedések kapcsán sok kritika érte a rendőrséget: az ellenzék rendőrállamról és erős politika befolyásról beszélt, mások viszont következetesebb, és határozottabb fellépést tartanának indokoltnak. Például a szervező a Kendermag Egyesület panaszt tett a rendőrség tevékenysége ellen a Vörösmarty téri marihuána-legalizációs demonstráción történt atrocitásokkal kapcsolatban.)
Tervek
A rendőrség a hosszú távú reform első lépéseként bevezetné a feladatalapú költségvetést és új regionális rendőrségi modellt alakít ki, melynek fő célja a helyi kapitányságok erősítése lesz.
A kábítószerrel való visszaélések alakulása |