További Belföld cikkek
36,1 milliárd forint
Tekintse meg képeinket! |
A vádlottak által meghatározott és közvetlen részvételükkel végrehajtott üzletpolitika eredményeként a pénzintézet 1995 áprilisi 9,7 milliárd forintos sajáttőkéje 1997 december végére 2,4 milliárd forintra csökkent, és végrehajtottak ebben az időben egy 17 milliárd forintos tőkeemelést is. A vád szerint a vádlottak tevékenységükkel sorozatosan megtévesztették a tulajdonost és a bankfelügyeletet, nem képeztek céltartalékot és jól prosperáló bank látszatát keltették.
Mindezekre, valamint a kormány 12 milliárd forintos kezességvállalására az ügyészség összesen 36,1 milliárd forint vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja a Postabank volt vezetőit. A bankpániknak betudható ötmilliárd forintos vagyonvesztést nem rótta a vádlottak terhére a vádhatóság. A bíró egyébként a vádirat pontosításra utasította az ügyészséget, mivel nem szerepelt benne pontosan, hogy mely vádlottat, mivel vádolják.
A Fővárosi Bíróságon egyesítették ezt az ügyet és a Princz Gábor ellen a Budai Hengermalom Kft.-vel kapcsolatban szintén nagy vagyoni hátrányt - 121 millió forintot - okozó hűtlen kezelés miatt indult büntetőügyet. Abban az ügyben azzal vádolják Princz Gábort, hogy a Budai Hengermalom Kft. egy üzletrészét 300 millió forintért vásárolta meg a Postabank és Takarékpénztár Rt. - amelynek elnök-vezérigazgatója akkor Princz Gábor volt - holott az a szakértő szerint mindössze 179 millió forintot ért.
Boruló a maci, VIP-lista
Klikk a képre! |
Mindeközben egy másik óriási botrány is borzolta az adófizetők idegeit: napvilágot látott a több száz ismert politikus, színész, újságíró, sportoló nevét tartalamazó VIP-lista, amely hihetetlenül kedvező kamatokról és hitelekről szólt. Mint kiderült, a kivételezettek a piacinak duplájáért fialtathatták a pénzüket a Postbankban, illetve kaphattak jelképes kamatokért kölcsönt a pénzintézettől.
Végig szabadlábon lehet
A főszereplő végig szabadlábon védekezhet. Ez Dobos Gabriella, a Fővárosi Ügyészség szóvivője szerint azért lehetséges, mert nem állt fenn a szökés veszélye. "Mi több, nem is volt előzetesben, így természetes, hogy a tárgyalást is szabadlábon várja - nyilatkozta a Blikknek.
Az ügyet az a bírónő - Diós Erzsébet - tárgyalja, aki korábban már több hasonló nagyságrendű büntetőperben is eljárt, így például a Tocsik-ügyben és az Agrobank-perben.
A vádirat ismertetése után a bíró elnapolta a tárgyalást november 16-ra, mert az elsőrendű vádlott, Princz Gábor védője, Nehéz-Posony István augusztus 10-én elhunyt, és a helyére lépő fiának, Nehéz-Posony Mártonnak pedig kevés ideje volt az iratok áttanulmányozására.
A tárgyalás után Princz Gábor újságíróknak kijelentette: tagadja a felhozott vádakat és ártatlannak tartja magát.
Elhúzódhat a per
A kitűzött menetrend szerint 2005 tavaszára megszülethet az elsőfokú ítélet, de az ügy bonyolultságára tekintettel nem lehet megjósolni, pontosan meddig húzódik majd a bizonyítási eljárás, mondta az Index érdeklődésére Princz Gábor ügyvédje a tárgyalás után.
Nehéz-Posony Márton rámutatott, hogy a bíró nem véletlenül utasította az ügyészséget a vád pontosítására, ugyanis a jelenlegi vádirat alapján nehéz pontosan megállapítani, hogy a vádlottak közül kire, milyen és mekkora büntetőjogi felelősséget ró az ügyészség. "A konkrét cselekmények megjelölése után leszünk abban a helyzetben, hogy azokra érdemi védekezést terjeszthessünk elő" - tette hozzá az ügyvéd.