További Belföld cikkek
- Újra figyelmeztet a rendőrség, hogy mit nem szabad csinálni soha az interneten
- Katonai járművek lepik el Budapest belvárosát a TV2 realityje miatt
- Hiába nem választási év az idei, fontos döntéseket hozhatnak a magyarok
- A DK szerint Rogán Antalnak eltitkolt vagyona lehet Amerikában
- Magyarország is képes lehet HÉV-eket gyártani?
A pártállam megszüntetett III/III-as csoportfőnökségének munkatársai állítottak össze az akkoriban a Belügyminisztériumban fellelhető nyilvántartások alapján egy ügynöklistát, amellyel a rendszerváltó pártokat akarták nehéz helyzetbe hozni - állította Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal megalapítója. Az NBH első vezetője szerint biztosra vehető, hogy a napokban nyilvánosságra került névsor némi eltéréssel az 1989-es - meghiúsított - akció idején készült, akkoriban azonban megakadályozták a publikálását.
Torgyán neve hiányzik
Nagy Lajos az Index kérédésére azt mondta: a lista összeállításának körülményei is magyarázzák, hogy a rajta szereplő nevek jó része nem valódi ügynököt takar. Az volt nemzetbiztonsági főnök úgy tudja, sok esetben bekerültek a nyilvántartásba olyanok is, akiket egy-egy konkrét kérdésben kérdezett meg a szolgálat, így "társadalmi kacsolatnak", vagy alkalmi operatív kapcsolatnak minősültek. Ők soha sem készítettek jelentéseket, sőt valószínűleg úgy tudták, hogy a Belügyminisztérium kereste meg őket. Nagy szerint ugyanakkor számos ismert kisgazda politikus, aki maga vallotta be neki, hogy ügynök volt és jelentett, szerepel az internetre kikerült listán, de a Németh Miklós által Antall Józsefnek átadott névsorban még több volt a kisgazda, mint a jelenlegi listán az SZDSZ-es. A volt titkosszolga azt állítja, hogy a hiányzó FKGP-sek között van például Torgyán József is.
Homoszexualitás, mint beszervező erő
Nagy Lajos szerint Antall Józsefet, akit erősen foglalkoztatott az elődjétől átvett lista, különösen érzékenyen érintette, hogy a névsorban jelentős részt foglaltak el az egyházi beszervezettek. A rendszerváltást követő hónapoban a hivatalt még személyesen felügyelő egykori MDF-es miniszterelnök ebben a kérdéskörben külön magyarázatot is kért tőle. Nagy Lajos az állítja, tájékoztatta Antallt arról, hogy a III/III/1-es egyházügyi osztály az egyik "sikerágazata" volt az állambiztonságnak, miután terhelő adatok alapján és a kinevezések állami jóváhagyásának kényszere miatt rendkívül könnyen ment a hálózat bővítése. Az NBH alapítója szerint Antall nehezen fogadta el azt a tényt, hogy a katolikus papság körében a cölibátus miatt titkosan kezelt szexuális kapcsolatokat használta ki a belső elhárítás. Nagy szerint az egyházak esetében ritka volt, hogy erőszakot alkalmaztak, különösen hatékony eszközként használták ugyanakkor a rendszerváltás előtt még börtönnel büntetett homoszexuális aktusokról készített operatív anyagokat.