Aktív képviselőket akarnak a parlamentbe juttatni a pártok
További Belföld cikkek
- Már több mint kilencszázezren küldték vissza a nemzeti konzultációs kérdőívet
- Újszülött kislányt hagytak a kecskeméti vármegyei kórház inkubátorában
- Baleset történt a Debrecenben, elgázolt a vonat egy kerékpárost
- Megszólalt Till Tamás gyilkosa: A magánéletemet sem tartják tiszteletben
- Corvinus-per: a tanúk szerint a kirúgott tanár stílusa vezetett a döntésükhöz
Értesüléseink szerint a szabad demokrata Lakos Imre vagy a szocialista Szabó Vilmos koalíciós jelölt, a kereszténydemokrata Simicskó István Fidesz-KDNP-s, Csapody Miklós pedig MDF-es jelölt lehet a várhatóan január 27-i időközi parlamenti választáson a XI. kerületben. (Az időpont hétfőn, az Országos Választási Bizottság döntése után válik biztossá.) A körzet egyéni országgyűlési képviselője, Deák András október 20-án halt meg.
Országgyűlési képviselő indítására időközi parlamenti választáson eddig egyszer volt példa. (Önkormányzati választáson már többször előfordult hasonló eset.) 2004-ben az MSZP Kránitz Lászlót indította a soproni időközi választáson. A soproni választási bizottság a fideszes és MIÉP-es tagok szavazataival kizárta a jelöltek sorából Kránitzot, mivel eleve mandátummal rendelkező jelöltet indítani szerintük ellentétes az Alkotmánnyal, a képviselők jogállásáról, valamint a választási eljárásról szóló törvénnyel.
A Fidesz helyi kampányfőnöke akkor úgy fogalmazott: nem fair az MSZP eljárása, mert a választók nem tudják, kire szavaznak, lehet, hogy egy másik város polgárát juttatják így a parlamentbe. (Kránitz annak idején listáról került be a parlamentbe, ha egyéniben nyert volna, akkor természetesen a parlamentben maradt volna, de a listáról egy másik ember is mandátumot kapott volna. Ugyanez a helyzet lenne most is.)
Kránitz a bíróság döntése alapján végül mégis indulhatott, más kérdés, hogy nem járt sok sikerrel: visszalépett a jelöltségtől miután kiderült, hogy pénzes utalványokat osztogatott a kampányban.
A XI. kerületben a rendszerváltástól 2002-ig mindig a demokrata fórumos Csapody Miklós szerzett egyéni mandátumot. Tavaly az MDF és a Fidesz között kirobbant politikai harc megfosztotta Csapodyt az újabb győzelemtől, sőt már a második fordulóba se jutott be. A harmadik helyet nagy meglepetésre az SZDSZ-es Lakos Imre szerezte meg, aki a második forduló előtt visszalépett a szocialista Szabó Vilmos javára.
Az MSZP három lehetőséget mérlegel: Szabó Vilmos indítása mellett szóba került egy parlamenten kívüli szocialista politikus jelölése vagy az SZDSZ-es Lakos Imre támogatása.
Forrásaink szerint a legnagyobb valószínűsége Lakos támogatásának van. Az MSZP így megússza, hogy esetleg nagyon megverje jelöltjét a fideszes ellenfele, bár, mint azt Szabó Vilmos elmondta, a kerületben az MSZP támogatottsága az országos átlag fölött van. Lakossal az SZDSZ is jól járna, mert a pártnak a közvélemény-kutatásokon mért 1-2 százaléknál, illetve a tavaly elért 5 százaléknál lényegesen több szavazatot hozna közös jelöltként. Döntés a jövő héten születhet.
Lakos Imre megerősítette: valóban szó van esetleges indulásáról koalíciós színekben.
A Fidesznél és a KDNP-nél hivatalosan még semmilyen döntés nincs, mondta Szijjártó Péter szóvivő, aki nem erősítette meg, hogy Simicskó István parlamenti képviselő lesz a két párt közös jelöltje. Árulkodó volt viszont, hogy kérdésünkre, miszerint el tudja-e képzelni, hogy a pártszövetség országgyűlési képviselőt indítson, a szóvivő kitérő választ adott, mondván, a jelölt személyéről még egyeztetés sincs a Fidesz és a KDNP között.
Az MDF-es Csapody Miklós elmondta, hogy jelöltségéről a szerdai elnökségi ülésen születhet döntés. Ha a többi parlamenti párt is országgyűlési képviselőt indít, akkor nem látja aggályosnak jelöltségét.
A 2006-os választáson a parlamenti pártok jelöltjein kívül még egy munkáspárti és egy MIÉP-jobbikos közös jelölt indult, de ketten is csak három százalékot szereztek.
Fidesz-MSZP 5:1
Szocialista jelölt időközi parlamenti választáson utoljára 2000. április 16-án győzött Székesfehérváron, Molnár Albert ötszázzal szerzett több szavazatot a Fidesz-FKGP-MKDSZ közös jelöltjeként induló Mikó Péternél. Aznap Fehérgyarmaton is volt időközi választás, ott az FKGP-fideszes jelölt nyert. 2001. április 8-án a Fidesz-MDF-FKGP-s Szűcs Lajos nyert Dabason. 2004-ben Szécsényben és Sopronban győzött nagy különbséggel az ellenzéki jelölt, bár Sopronban az alacsony részvétel miatt a választás érvénytelen volt. A 2005-ben megismételt választáson a Fidesz-KDNP-s Firtl Mátyás példátlan arányban, 71:17-re győzte le a szocialista Csák Ferencet. Az új ciklusban már tavaly ősszel megtartották az első időközi választást Horváth Balázs halála miatt. A veszprémi megmérettetésen a fideszes Horváth Zsolt győzött.