150 millió iskolakerülõ a Földön

2006.12.11. 11:02
Közép-Európában majdnem olyan rossz a nõ/férfi kereseti arány, mint Fekete-Afrikában. Egy friss UNICEF-jelentés megállapítja: Indiában és Kínában gyanúsan kevés lány születik. A világon jelenleg 150 millió gyerek nem jár iskolába. Az ENSZ szakosított szervezete ezért a tandíjak eltörlését javasolja.

Hatvanéves az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az UNICEF. A nemzetközi intézmény az évfordulóra új világjelentést készített, amely nemcsak a gyerekek, hanem a nõk helyzetére hívja fel a figyelmet. A legkirívóbb példák Indiában, Kínában és a fejlõdõ országokban találhatók.

A nemek egyenlõsége egyaránt elõnyös a nõknek és a gyermekeknek - állapítja meg már bevezetõjében is az UNICEF-jelentés. Eszerint a nemek közötti megkülönböztetés megszüntetése és a nõk jogainak biztosítása kedvezõen befolyásolja a gyermekek életben maradását és jólétét.

Fejlõdõ országok: a lányok ötöde kimarad az alsó tagozatból

A nõk helyzetében az elmúlt évtizedekben bekövetkezett elõrelépés ellenére, több millió kislány és nõ életét árnyékolja be a megkülönböztetés és a szegénység. Jobban fenyegeti õket az AIDS veszélye, továbbá a nõk ugyanazért a munkáért a legtöbb helyen kevesebbet keresnek.

Minden ötödik kislány, akit egy fejlõdõ országban iskolába iratnak, kimarad, mielõtt befejezné az elsõ négy osztályt. Pedig a nõk iskolai végzettsége összefügg a gyermekek életben maradási esélyének javulásával - állapítja meg a jelentés.

El kell törölni a tandíjat

A világ gyermekeinek helyzetérõl szóló jelentés több intézkedést javasol a nemek egyenlõségének eléréséhez. Elsõként az oktatást említi az UNICEF, és a legfontosabb feladat szerintük a tandíjak eltörlése, valamint annak ösztönzése, hogy a szülõk és a helyi közösségek támogassák a lányok oktatását. (Mindehhez képest érdekes, hogy Magyarország most újra terjed a tandíj, igaz a felsõoktatásban és nem az általános vagy a középiskolákban.)

Javasolja még az ENSZ-szervezet, hogy a nemi megkülönböztetés felszámolására pénzt adjanak az állami költségvetések. A földtulajdonhoz való jogot és az öröklési jogot a nõkre is ki kell terjeszteni. Jogszabályokat kell alkotni a családon belüli erõszak, valamint a fegyveres konfliktusokban elõforduló nemi erõszak ellen.

Érdekes, hogy az UNICEF szerint ha a lányok és a nõk mellett a fiúknak és férfiaknak is oktatják a nemek közötti egyenlõség és a közös döntéshozatal elõnyeit, ez segíthet az együttmûködõ kapcsolatok kialakításában.

Kizárva a családi döntésekbõl

A jelentés szerint a nõk gyakran nem szólhatnak bele a háztartási döntésekbe, s ennek negatív hatásai lehetnek a gyerekekre is. Egy 30 fejlõdõ országban végzett felmérés adatai azt mutatták, hogy csak az országok egyharmadában szólhat bele a nõk legalább fele minden családi döntésbe, így a család költségvetésébe, saját egészségügyi ellátásukba vagy abba, hogy kiket látogathatnak meg az otthonukon kívül.

A jelentés megállapítja, hogy szoros az összefüggés a gyermekek tápláltsági, egészségi állapota, oktatása és a nõk azon képessége és lehetõsége között, hogy életüket irányítsák és a családot érintõ döntésekben részt vegyenek. Azokban a családokban, ahol a nõk hozzák a fontosabb döntéseket, sokkal többet fordítanak a gyermekekre.

Egy, a Nemzetközi Élelmezés Politikai Kutatóintézet által készített tanulmány azt mutatja, hogy ha a nõknek és a férfiaknak egyforma beleszólása lenne a döntésekbe, Dél-Ázsiában akár 13 százalékkal is csökkenhetne a rosszul tápláltság a három év alatti gyerekek körében, szub-szaharai Afrikában pedig 1,7 millióval több kisgyereket táplálnának megfelelõen.

Szakadék a keresetekben

A nõk és férfiak keresetében tapasztalható különbségek csökkenthetik vagy korlátozhatják a gyermekekre jutó forrásokat. A bérek különbségein és a munkából való részesedés arányán alapuló becslések szerint a Közel-Keleten és Észak-Afrikában a nõk csak a férfiak keresetének 30 százalékát, Latin-Amerikában és Dél-Ázsiában 40 százalékát, Fekete-Afrikában a felét, Közép-Európában és a fejlett országokban a 60 százalékát kapják munkájukért.

Furcsa demográfiai adatok Indiában és Kínában

Népszámlálási adatok szerint Ázsiában, de különösen Indiában és Kínában, szokatlanul magas a fiú újszülöttek száma és a fiúk aránya az öt év alatti gyermekek között. Ez arra utal, hogy mindkét országban tovább él a gyermek neme miatti abortusz és lánygyermekek ellen elkövetett csecsemõgyilkosság.

Több mint 150 millió iskoláskorú gyermek nem jár iskolába világszerte. Közöttük 15 százalékkal magasabb a lányok aránya.

Nagyobb az AIDS veszélye is

A nõk körében meglévõ magas írástudatlanság növeli annak veszélyét, hogy megfertõzõdnek az AIDS vírusával. Egy, 24 szub-szaharai (Szaharától délre fekvõ) afrikai országban végzett felmérés szerint a lányok több mint kétharmada nem rendelkezik a HIV terjedésérõl átfogó ismeretekkel.

Több mint 130 millió leányon és nõn végeztek körülmetélést (nõi nemi szerv csonkítása), ami súlyos egészségügyi következményekkel járhat: gyulladásokat és szülési komplikációkat okoz és nagyobb veszélyeztetettséget jelent a HIV-fertõzéssel szemben.