Meghalt a Romkertben megégett biztonsági őr
További Bulvár cikkek
Szerda délután belehalt rendkívül súlyos égési sérüléseibe az a 49 éves biztonsági őr, aki a hétfő hajnalban felgyújtott Romkertben égett meg, tudtuk meg a Budapesti rendőr-főkapitányságból. A férfi teste 95 százalékban megégett, életéért a Szent István Kórház égési osztályának intenzív részlegén küzdöttek az orvosok.
A tűzoltókat kedden, hajnali 2 óra 21 perckor riasztották az Erzsébet híd budai hídfőjénél, a Rudas Gyógyfürdő melletti lángokhoz. A 250 négyzetméter alapterületű, faszerkezetű kerthelyiség teljes terjedelmében kiégett. A részletekről videónkon a tűz keletkezése után nem sokkal a helyszínre siető Rudas üzemeltetési igazgatója beszél.
A rendőrség először közveszélyokozás miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen, mivel a helyszínen a tűzvizsgáló azt állapította meg, hogy nagy valószínűséggel gyújtogatás történt, és szemtanúk két alakot is láttak elszaladni. Jelenleg a BRFK Bűnügyi I. Főosztálya nyomoz, szakértők bevonásával vizsgálják a tűz keletkezésének pontos okát, körülményeit, továbbá a tanúk minden részletre kiterjedő kihallgatása is zajlik. A tűzvizsgálói jelentés még nem készült el.
Arra a nyomozókhoz címzett felvetésünkre, hogy az utóbbi években több hasonló eset is történt Budapesten, és elképzelhető-e, hogy visszatér a 90-es évekre jellemző védelmipénzes korszak az éjszakai életbe, a kommunikációs osztály szűkszavúan annyit felelt: "hasonló eset az utóbbi években nem volt jellemző". Ezzel szemben a híreket átfutva a következő eseteket tudnánk sebtében kiemelni: 2006 júniusában elején egy Ráday utcai galériában volt tűz, februárban egy Pusztaszeri úti kávézóban gyújtogattak, januárban a Citadella szórakozóhelye körüli huzavona miatt egy autót gyújtottak fel. 2005 novemberében egy belvárosi kaszinóra támadtak verőemberek, júniusban a Petőfi híd budai hídfőjénél az egyik szórakozóhely falát próbálták felgyújtani. 2003 augusztusában a Római-parton volt tűz: akkor a Bed Beach nevű diszkó égett le.
Konszolidálódott helyzet?
Semmilyen fenyegetés vagy zsarolás nem előzte meg a Rudas fürdő oldalában hét éve üzemelő Romkert hétfő hajnali felgyújtását, mondta az Indexnek Szűcs Attila, a szórakozóhely főnöke, üzemeltetője. "A rendőrök nyomoznak, de egyelőre ők sem találnak semmilyen kapcsolódási pontot az alvilággal" - mondta Szűcs azzal kapcsolatban, hogy a feltételezések szerint köze lehet a budapesti szervezett bűnözői csoportoknak a történtekhez.
A Romkert üzemeltetője nem akar egyelőre azzal foglalkozni, hogy kik és miért gyújtották fel a szabadtéri mulatót. "Szeretnénk a lehetőségek szerint minél hamarabb kinyitni, most a romok eltakarítása folyik" - magyarázta Szűcs. Mint arról korábban már írtunk, most hétvégén szerették volna fogadni az első vendégeket, most jó esetben májusban ha ki tudják nyitni újra a Romkertet.
A kilencvenes évek közepén egyáltalán nem volt ritka a fővárosi éjszakai életben a hasonló jellegű leszámolás, mindennaposak voltak a védelmi szolgáltatásokkal kapcsolatos incidensek, az éjszakai életben érdekelt szervezett bűnözői csoportok összeütközései. A vendéglátósok közül sokan vélekednek úgy, hogy napjainkra némiképp konszolidálódott a helyzet. A szórakozóhelyeken szerződött biztonsági cégek felelnek a rendért, nem fordulhat elő hogy pár "edzőtermi fiatal" összeáll és "felkínálja szolgáltatásait" egy-egy szórakozóhelynek.
Szűcs Attila szerint egészen egyszerű, már-már abszurd oka is lehetett a hétfő hajnali bűncselekménynek, bár találgatásokba nem akart bocsátkozni. Az kétségtelen, hogy akár a tűzben megégett őrnek is lehettek bosszúszomjas haragosai, vagy egyszerű randalírozók is lehettek a gyújtogatók, netalán egy korábban elbocsátott alkalmazott vagy egy megsértett vendég is elszánhatta magát a Romkert felgyújtására.
"A nyomozás biztosan kiterjed majd mindenre, annyi bizonyos, hogy nem voltunk haragban a konkurenciával, nem is nagyon van a környéken konkurenciánk, a beszállítóinknak is rendben fizettünk mindig" - tette hozzá Szűcs Attila. A Romkertben egyébként akkora kárt tett a tűz, hogy még azt sem tudják megállapítani, elvittek-e valamit az irodából a tettesek.
Ütköző érdekeltségek
Rendőrségi forrásaink szerint bár manapásg ritkábbak és egyediek az ilyen esetek, de szinte biztos, az ilyen jellegű bűncselekmények mindig az alvilághoz köthetőek, szervezett bűnözői körök közti ellentétek vezetnek ilyen brutális "megoldásokhoz". Az persze nem túl gyakori ma sem, hogy védelmi pénzes zaklatás miatt vagy maffiacsoportok közti területi harcok miatt rendőrséghez fordulnának a szórakozóhelyek működtetői, fogalmazott sokat sejtetően az egyik neve elhallgatását kérő rendőrségi illetékes.
Ferenczi László vezérőrnagy, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (SzeBEKK) - közismertebb nevén maffiaellenes központ - vezetője megkeresünkre úgy fogalmazott, a rendőrség egyelőre nem lát olyan veszélyt, hogy a kilencvenes évek középen tapasztalt alvilági leszámolási hullám visszatérne. "De azt nem szabad szem elől téveszteni, hogy nézeteltérések a szervezett bűnözői csoportok között ma is lehetnek és vannak is" - mondta a maffiaellenes központ vezetője.
A szervezett bűnözés mindig is szívesen fektet be a vendéglátóiparba, az idegenforgalomba, ezért soha nem lehet kizárni egy-egy ilyen brutális leszámolás vagy bosszú lehetőségét. "Kisebb nagyobb csetepaték ezért mindig lesznek, de az utóbbi években sokkal ritkábban fordulnak elő, korán sem olyan sűrűen, mint a kilencvenes években"- magyarázta Ferenczi László.
A rendőrség az esetek többségében képben van, hogy mely csoportok, név szerint kik állnak egy-egy eset mögött. "Neveket persze nem mondhatok, de tisztában vagyunk a szembenálló felekkel és az ellentétek mibenlétével" - mondta Ferenczi. A Romkert felgyújtása és porig égetése mögötti indítékok és személyek azonban egyelőre még homályosak.