Elhiszed, apu, hogy tudom a legeslegszebbik nevet a világon?
Mielőtt megnézné a képeket, ismerje meg Ön is a legeslegszebb nevet!
- Melyik az?
- Vladimir Iljics Lenin.
- Honnan tudod?
- A tanító néni mondta. Miért, nem szép?
- De szép.
- Na, látod. Mehetek misére?
- Mehetsz.
- Szervusz.
- Szervusz.”
(Örkény István: Ötvenes évek, 1963)
„Tiéd az iskola, segítsd újjáépíteni! Isten hozta!” – innen indult a magyar iskolaügy a háború után.1945-ben a korábbi fenntartók visszakapták iskoláikat, vagyis azt a keveset, ami maradt belőlük.
„Fázó, éhező, rongyos és leromlott nevelők és tanulók” tankönyvek, tanszerek, tanterv nélkül kezdték meg a késői tanévet. Pedagógusok, szülők és diákok együtt takarították el a romokat, de világnézeti átképzésre és gyorstalpaló oroszra csak a tanároknak kellett járni. Sarkig tárták az iskolák kapuit és az 1946-os reformtanterv „az öntudatos, önérzetes, képzett magyar állampolgár” felnevelését tűzte célul. Végül az 1945-46- os tanév az ablak- és tüzelőhiány miatt rendkívül rövid lett: december 15-től március 1-ig nem nyitottak ki az iskolák.
(Fotó: Lissák Tivadar / FORTEPAN)Az úttörőmozgalom 1946-ban a Párt kezdeményezésére és vezetésével alakult, 1950-ben több mint 700.000 tagja volt. Boldog és vidám életükről Rákosi egész úttörőbirodalom keretében gondoskodott: volt színházuk, mozijuk, vasútjuk, stadionjuk, saját Úttörő Köztársaságuk Csillebércen. Az úttörőknek kötelessége volt, hogy a bukásra álló társaikat korrepetálják és rávegyék a tanulásra. De ez sem nekik, sem a tanároknak nem sikerült maradéktalanul, hiszen ideológiától átfűtött, iszonyatos mennyiségű és nem életkornak megfelelő tananyagról volt szó. A lemorzsolódás és a nagyarányú bukások a felszabadulás 10 éves évfordulójára is árnyékot vetettek. Talán éppen itt és most, a Pionír Palota fényével nem vetekedő józsefvárosi udvarban kapták meg az úttörők és vezetőik az eligazítást: „Közoktatásunk nagy feladata, hogy az oktató- és nevelőmunka színvonalának emelésével dolgos, hazáját szerető, a béketábor nagy ügyéért lelkesedő, szocialista Magyarországot építő, öntudatos és képzett ifjúságot neveljen.”
(Fotó: Berkó Pál / FORTEPAN)
A ma József Atilláról elnevezett lakótelep az egykori Mária Valéria nyomortelep helyén épült fel 1957 és 1965 között. A mintegy 90 hektárnyi területen több mint 30 ezer ember élt 1,5-2 szobás lakásokban. Bár építésekor a munkásság lakótelepének szánták, éppen annyira volt az, mint névadója a munkásság költője. Egy 1967-ben készült felmérés szerint elsősorban értelmiségiek és alkalmazottak éltek itt, meg majdnem ennyi betanított munkás, viszont szakmunkás alig. (Szűts Ildikó: Városi lakás, História 1986/5-6. szám)
(Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény / FORTEPAN)Az áttekintéshez a Népszava korabeli évfolyamait olvastuk, az idézetek is innen származnak. Köszönjük a Fortepan fórumozóinak a címkézést.
Rovataink a Facebookon