a GDP 140 százalékáról 100 százalék közelébe.
Matolcsy György vállalkozása, még akkor sem, ha az nem offshore. 2007-2009-ben több mint 113 milliós árbevétele volt, de csak 352 ezer forint társasági adót fizetett a Matolcsy György érdekeltségébe tartozó, korábban Növekedéskutatóként ismertté vált, egy személyt alkalmazó társaság.
Ilyen szavazati aránnyal támogatták Matolcsy és Balog Ádám MNB-be küldését is a bizottsági tagok. Most kis szünet, aztán Varga Mihállyal folytatjuk.
- győzte le bennünk egy pillanatra a szórakoztatóipar iránt rajongó én a forintjáért aggódót. Szóval, ennyi volt? Azért pörgött a bejelentés óta az internet úgy, mintha Habony Árpád begyömöszölte volna egy bevásárlókocsiba Oscar Pistoriust, azért sugárzott még a köztévé is mémösszeállításokat, azért dobolták ki a hírt minden köztéren, hogy Matolcsy György előadja az utóbbi évek legvisszafogottabb közszereplését? Nem lennénk annak a földönkívülinek a helyében, aki ma reggel érkezett Magyarországra, és a mai nap hírei alapján próbálja meg értelmezni, hogy mi is történik itt.
olvasom egy kolléga gépén a Tukacs István felszólalásáról szóló, eléggé szűkszavú jegyzetet.
Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a jövő hét elején tesz javaslatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kilencedik tagjának személyére. A Fidesz frakcióvezetője Matolcsy György jegybankelnök-jelölti meghallgatása utáni sajtótájékoztatón elmondta: van már jelölt a pozíció betöltésére, akiről konzultálni fog a jegybankelnökkel. Egy kilencedik tanácstag kinevezése azután vált szükségessé, hogy a miniszterelnök pénteki bejelentése szerint a korábbi kettőről háromra nő az MNB alelnökeinek száma. Rogán Antal a sajtótájékoztatón azt mondta, jelenleg nincs az Országgyűlés előtt a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonására vonatkozó javaslat.
(MTI)
- mondja Rogán Antal Varga Mihály meghallgatásának bevezetéséül. Varga másodszor lesz beugró miniszter, 2001-ben is jegybankelnök lett az elődje, Járai Zsigmond, ő ezután lett pénzügyminiszter.
ezt mondja az IMF, és ezzel egyetért a magyar kormány, mondja Varga Mihály. A vita abban van, hogy milyen eszközök alkalmasak erre. De a nemzetközi intézményeket partnernek tekintik, mint mindenki mást, akinek szintén ez a célja.
A vállalkozók számos fórumon panaszkodnak neki, hogy az elmúlt két és fél év átalakításai nehezen voltak követhetők. De most konszolidáció jön, ami elhozza a kiszámíthatóságot is, mondja Varga.
Milyen kár, hogy már nincs itt a kiszámíthatóságára mindig olyan büszke Matolcsy, milyen kár!
a vállalkozásokat terhelő adókat, mondja a miniszterjelölt. Volt-e vajon 1990 óta miniszterjelölt, aki ezt nem mondta el?
Az elsődleges cél, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól, bár ismeri a költségvetéssel kapcsolatos kritikus véleményeket. "Meg kell győznünk az európai illetékeseket újra és újra, hogy képesek vagyunk teljesíteni a célt".
üt újabb léket Varga Mihály Matolcsy diadaljelentésén. Tényleg nagyon szeretnénk, ha Matolcsy visszatérne, és egymásnak esnének.
Volner János azt kérdezi, mit akar tenni ennek érdekében Varga Mihály. És hogy mi a véleménye arról, hogy a gazdaságösztönző lépések alapvetően elkerülték a termelő cégeket. Márpedig "az ország nem fog tudni abból megélni, hogy külföldön gyártott termékeket árulnak magyar cégek".
Szó szerint ezt mondta Varga Mihály, és jó eséllyel a következő egy évben ez lesz a mai beszédének legtöbbet idézett mondata.
mondja már meg végre Varga Mihály, kéri Volner János. A keleti nyitás politikájának sem látják az eredményét, "a siker láthatatlan" - idézte Matolcsyt.
Kovács Tibor (MSZP) szerint nem növelte Varga Mihály hitelességét az a kilenc hónap, amennyi ideje legutóbb itt járt Varga. Akkor IMF-ügyi miniszterjelöltként volt itt, majd eljáratták vele a pávatáncot, ami után nehéz lesz neki hitelesen tárgyalni külföldi partnerekkel.
nem nagyon lehet, azt egyszer már módosították, és várhatóan most ismét fogják, mondja Kovács, aki a kőolaj-készletezés összevissza szabályozása kapcsán azt mondja, vicc, ami történik, és nem a stabilitást szolgálja.
Mint arról az Index is beszámolt, jövő héten hétfőn ismét átírják a költségvetést, csak épp még senki nem tudja, hogyan. A képviselőknek sem lesz túl sok idejük megismerni a most épp T/.... számú törvényjavaslatot, arról ugyanis a házszabálytól eltérve már hétfő délután megtartanák nem csak az általános és a részletes vitát, hanem már a zárószavazást is.
hogy lesz itt, hiszen már be is jelentették, hogy év közben is változtatják a kisvállalkozói adót? - kérdezi Kovács.
és meglehetősen nehéz helyzetben, és ha komolyan gondolja, hogy alapvető változtatást nem akar, akkor nem sok jóra számíthatunk, zárta szavait Kovács Tibor.
mert szerinte ez egy nagyon elhanyagolt terület volt az elmúlt években. Magyarország innovációs lehetőségeinek kulcskérdéséről beszél, kattognak a fényképezők. Majd sorolja a teljesíthetetlen költségvetési tételeket: útdíj, pénztárgépek NAV-hoz kötése.
Örül, hogy Magyarországon a magyar családok érdekeit akarja képviselni a miniszter, és román példával riogat, ahol az IMF az árfolyamgát eltörlését és vizitdíj bevezetését tervezi. És ördögi módon az energiaszektorban még liberalizációt is!
és jussunk ki abból a helyzetből, ahová az előző kormányok elmúlt..., nem, nem nyolc. Elmúlthat éves tevékenysége juttatta az országot. Rogán Antal ismét az előző kormányok teljesítményéről beszél, a lényegét nagyjából félórája már leírtuk.
és ha nem politikai vita lenne ez, hanem a személyi alkalmasságról szólna, akkor az MSZP-sek is támogatnák Vargát - méltatlankodik Rogán egy sort azon, hogy a parlamentben politikai vita folyik.
legalábbis Volner Jánossal és legalábbis abban, hogy az alacsony beruházási hányad rossz. A nagyvállalatokkal ezért kötnek stratégiai megállapodásokat, és ezért keresnek külpiacokat is, most például Libanonban, ami a kelet kapuja.
Sikerült stabilizálni a munkahelyeket, 160 ezerrel több embernek van munkája, mint a kormányváltáskor - mondja Varga Mihály.
Az országban százezer közmunkás van. Erről nem beszél, és arról sem, hogy az egymilliós ígéret jegyében már majdnem háromszázezerrel kellene többnek lennie.
A keleti nyitást úgy kell megtenni, hogy az ne sértse a nyugati, már meglévő gazdasági kapcsolatainkat. Majd Varga is felidézi, milyen stiklik voltak az elmúltnyolcban, megemlíti, hogy 2005-ben Brüsszel szólt, hogy kozmetikázunk, és beszélt Veres János 2006-os trükkjeinek százairól is.
Rogán szerint jó, hogy - például szemben Romániával - nem állapodtunk meg az IMF-fel, hiszen nélkülük is biztosított az adósságfinanszírozás, a kötvénykibocsátás is sikeres volt. A Concorde-VM Alap kezelője, Faragó Ferenc, alias Vakmajom a kötvénykibocsátás után az Alapblogon a napokban azt írta:
„Kelet-Európában nagyon rákaptak az államok idén a kötvénykibocsátásra. Nos, ha az árazásokat nézzük a tervezett és a már lezajott kibocsátásokból:
Lengyelország, 6 éves euró, 1,7 százalék
Törökország, 10 éves dollár, 3,47 százalék
Románia, 10 éves dollár, 4,5 százalék
Szerbia, 7 éves dollár, 5,2 százalék (terv)
Magyarország, 10 éves dollár, 5,37 százalék”
„Magyarország most már tartósan kiesett a visegrádi régióból és a balkáni országcsoporthoz van árazva. Az ex társak közül a csehekről már nem is érdemes beszélni, ők teljesen beágyazódtak a Nyugatba, úgy vannak árazva, mint Ausztria vagy Svédország, 2 százalék körüli 10 éves hozammal” - írta.
Inkább előny az, hogy egy költségvetést év közben is módosítanak, mert ez jelzi, hogy egy gazdasági kormányzat képes a felmerülő problémák azonnali, hatásos kezelésére.
az IMF-től, de jól tettük, hogy 2011-ben hozzájuk fordultunk, és biztonsági hálót szerettünk volna. "Nem sikerült egy ilyet kialakítani, mert voltak olyan kérdések, amikben eltértek az álláspontok". Mind az IMF, mind a magyar kormány növekedést akart, ismételte meg Varga, de azt nem tudta Budapest elfogadni, hogy a hitelezést visszafogó bankadóhoz hozzányúljanak, "a közteherviselés arányai megváltoztak".