Történtek fontos dolgok a menekülteken túl is
További Gazdaság cikkek
- A cégek így próbálják meg megoldani, hogy ne kelljen emelniük az árakon
- Brutális számot jelentett be a Mohu: egymilliárd palackot váltottak vissza a magyarok
- Önti a pénzt a lakosságra a kormány, de az autópiac már beindult
- Ismét drágul az üzemanyag, ezúttal a benzinesek foghatják a fejüket
- Orbán Viktor szerint ez tüdőn lőné a gazdaságot, Trump több ezer milliárdos terhet jelenthet Magyarországnak
Kiszivárogtak a földeladás részletei
Kiszivárgott, hogy rohamtempóban tervezzük eladni szinte minden állami szántóföldünket. Egészen pontosan 380 ezer hektárt fogunk kiárusítani úgy, hogy októberben már kinn lesznek a hirdetmények a kisebb földekre, ahol nem lesz árverés, az állam annak adja el 15 ezer darab, 3 hektár alatti földterületet, akinek akarja. A nagy földeknél meg turbóárverések lesznek decembertől, hetente átlagosan 5-600 árverésen privatizálják majd őket.
Nem titok, hogy óriási helyzetbe vannak hozva a földek jelenlegi bérlői, sokszor 20 vagy 50 éves élő szerződéseikkel, már csak azért is, mert mindenki másnak sokkal kevesebbet fog érni egy olyan föld, amit még egy jó ideig nem fog tudni használni.
Tízmilliókkal emelik meg az állami fejesek fizetését
Még jobb lesz állami cégvezérnek lenni, a kormány ugyanis most kevesellni kezdte a vezetők fizetését, egy mozdulattal iszonyúan megemeli a béreiket. Annak, aki például pénzügyi szektorban dolgozik, hamarosan bruttó 5 milliós is lehet az alapbére, plusz prémium és béren kívüli juttatások.
Van, aki éves szinten plusz 30 millió forintnak örülhet, de "különösen indokolt esetben" akár ennél többet is lehet pluszban szakítani. Nem tudjuk mennyibe fog kerülni, a minisztériumok majd novemberben összeszámolják.
Óriásbüntetés a gyógyszerkereskedőknek
Elég durva versenyhivatali büntetést kapott három gyógyszernagyker. A Teva, a Hungaropharma és az Euromedic összesen 2,5 milliárdot fizethetnek, mert a GVH szerint megbundázták egy 5 milliárd forintos kórházi beszállítási pályázatot, hogy kizárják a többi jelentkezőt. A pályázatot külső szakértőként felügyelő tanácsadócégeket, a Pharmauditot és a Mezadint is megbüntették pár millióra, a GVH szerint ők is segítettek a feltételezett törvénytelenségeknél.
A nagykerek is kiakadtak, rögtön bejelentették, hogy fellebbeznek, mert szerintük nem, hogy túl nagy a büntetés, de egyáltalán nem is történt jogsértés. A GVH pedig szerintük elfelejtkezett a gyógyszer-nagykereskedelmi iparág sajátosságairól.
Nem jó dolog most vezetni tanulni
Hiány van szakképzett oktatókból, Budapesten az elméleti vizsga után mostanában akár három hónap is eltelhet, amíg valaki autóba tud ülni, hogy ténylegesen vezessen. Ezért akár duplájára is nőhettek sok helyen az óradíjak, és beindult a feketézés is.
Az iskolák szerint a helyzet ennél még rosszabb is lesz, mert ha valamilyen csoda vagy hatósági intézkedés miatt nem lesz hirtelen sokkal több oktató, akkor még többet kell majd várni, különösen azért is, mert a hatvanas átlagéletkorú oktatók nyugdíjba vonulásával még kevesebb lesz a tanár a piacon. Itt olvashat a témáról bővebben.
Otthon iszunk vagy azt utcán
Szenved az egész iparág, lejtmenetben van a kocsmabiznisz. Különösen vidéki kocsmák kezdenek el sorra megszűnni, betesznek nekik például a trafikok, a munkaerőhiány, a magas áfa, a labilis gazdasági helyzet, de a trükközőknek az online pénztárgép is.
Veszélyes szinteken a hamisítás
Igen fáj a sportszergyártóknak a hamisítás, közel hatezer munkahelyet kellett leépíteni az EU-ban csak emiatt. Minket pedig elértek már a hamis óvszerek is, így ha például azt látja ráírva, hogy
enyhern castagabb ovszer termeszeyes latex gumibol
akkor azt ne húzza magára.
Jön az autóhitelek forintosítása
Régóta szó volt róla, most beadták az autóhitelek forintosításáról szóló törvényjavaslatot. Augusztus 19-i piaci árfolyamon fogják forintosítani az érintett devizahiteleket, egészen pontosan 309,2 forinton az euró esetében, 287,2 forinton a svájci frank esetében. A költségeket fele-fele arányban viseli most az állam és a bankok. Az érintett devizahiteleseknek nem is kell sokat tenniük a forintosításért, egyelőre egészen pontosan semmit. Itt elolvashatják azért a menetrendet.
Dolgok, amik nem történtek
Kifejezetten sok dolog nem történt meg a héten. Néhányat azért érdemes kiemelni, mert ezekre sokan számítottak, hogy esetleg mégis bekövetkeznek.
- Így például nem emelt kamatot az amerikai jegybank, amitől gyengült a dollár és erősödtek a helyi tőzsdei indexek.
- A Standard & Poor's nem javított az adósságbesorolásunkon, maradtunk stabil kilátású bóvlik. Mondjuk, ha feljavítottak volna minket akár a bóvliból is, olyan őrült sokat a mostani környezetben akkor sem éreznénk belőle meg.
- Mondhatott volna igazat is a hatóság Bíró Péter 30 milliárd forintos aranybotrányában, de úgy tűnik, hogy nem ezt választották.
- Senkit nem érdekel a magáncsőd, egyelőre nem lesz népszavazás a férfiak 40 év munkaviszonya utáni nyugdíjáról és kiderült, hogy nem adunk már annyi pénzt a botrányos Gyermekrák Alapítványnak.
- Az utalványbiznisz hirtelen államosítását valószínűleg nem fogja megúszni a kormány.
- Ha pedig azt hitte volna, hogy Matolcsyék leálltak a "polgári értékeket kifejező" ingatlanvásárlásaikkal, akkor jó, ha tudja, hogy nem így van, most egy 7,2 milliárdos, beszédes nevű ingatlanfejlesztő céget dobtak össze MNB-pénzből.
- Az olcsón kapott gázból lehetne piaci alapon csökkenteni a fogyasztói árakat, de a kormány nem akarja, inkább az MVM teszi zsebre az innen ömlő pénzt.